Polecamy

Pomnik Jana Kochanowskiego w Kielcach już gotowy [WIDEO, ZDJĘCIA] © Aleksander Piekarski
[1/6]

Pomnik Jana Kochanowskiego w Kielcach już gotowy [WIDEO, ZDJĘCIA]

2-metrowy pomnik Jana Kochanowskiego, patrona kieleckiego uniwersytetu, stanął przed gmachem rektoratu przy ulicy Żeromskiego w Kielcach.

Ustawienie pomnika to główny element obchodów 50-lecia istnienia kieleckiej uczelni. Wyższa Szkoła Nauczycielska, dziś Uniwersytet imienia Jana Kochanowskiego powstała w 1969 roku. Kochanowski jest patronem kieleckiej uczelni od 1979 roku.


Jest to projekt kieleckiego rzeźbiarza Arkadiusza Latosa. To on stworzył postać ubraną w charakterystyczny szlachecki, szesnastowieczny strój. Dwumetrowy pomnik z brązu waży prawie 300 kilogramów. - Wiedziałem, że Kochanowski nie lubił przepychu, dlatego nie ma on zbyt wielu ozdób, ale wiele ciekawych detali – mówi artysta.

- W jednej ręce poeta trzyma gęsie pióro i papirus z imionami fundatorów i datą: Kielce 2020. Drugą rękę ma wyciągniętą, gestem zaprasza na uczelnię, bo Kochanowski stanie na najwyższym stopniu schodów, przed wejściem do rektoratu, witając wchodzących. Tej wyciągniętej dłoni będzie można swobodnie dotknąć - dodaje.

Odsłonięcie pomnika zaplanowano na 18 czerwca 2020 roku, na kilka dni przed imieninami patrona Uniwersytetu.

Najnowsze wiadomości

reklama