Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Politechnika Świętokrzyska... z turbiną. Będzie wielka rozbudowa

Agata Kowalczyk
Fot. Aleksander Piekarski
Politechnika Świętokrzyska planuje kolejną wielką inwestycję, dzięki której studenci, doktoranci i pracownicy będą mogli zdobywać wiedzę np. w zakresie energii odnawialnych, nanotechnologii, diagnostyki, endoprotez medycznych.

ZOBACZ TAKŻE:
CZTERY STRONY ŚWIATA: brytyjska para książęca w Polsce

(Źródło:
vivi24)

Przy uczelni od strony ulicy Tysiąclecia Państwa Polskiego widać plac budowy. Powstaje wielki parking. – Plac będzie gotowy na początek roku akademickiego, a być może wcześniej. Budujemy go przede wszystkim z myślą o studentach, którzy mają problem ze znalezieniem miejsca do zaparkowania w pobliżu uczelni – przyznaje rzecznik prasowy Politechniki Świętokrzyskiej Kamil Dziewit. – Powstanie ponad 120 miejsc. Koszt przedsięwzięcia to 430 tysięcy złotych.

To nie koniec planów inwestycyjnych uczelni. – Chcemy utworzyć Centrum Naukowo-Wdrożeniowe Inteligentnych Specjalizacji Regionu Świętokrzyskiego- informuje Barbara Goszczyńska, prorektor Politechniki Świętokrzyskiej. Projekt zakłada utworzenie zaplecza badawczo rozwojowego dla firm z regionu, co wymaga rozbudowy hal uczelni i utworzenia nowych laboratoriów.
Rozbudowana zostanie hala numer 4, gdzie powstanie 10 laboratoriów, w tym 6 nowych a 4 istniejące doposażone do nowych wymogów. Dwa laboratoria związane z drogownictwem i diagnostyką budowlaną , znajdujące w innych budynku zostaną doposażone w najnowszy sprzęt badawczy.

Jedno z nowych laboratoriów będzie się specjalizowało w badaniu niskoemisyjnych i odnawialnych źródłach energii. -Tu będziemy prowadzić badania, ale i kształcić specjalistów z zakresu zarządzania energią odnawialną pozyskiwaną z różnych źródeł, magistrów i doktorantów, na których jest olbrzymie zapotrzebowanie na rynku. W ramach projektu będą zamontowane na terenie uczelni urządzenia pozyskujące energie odnawialną z różnych źródeł. Na czterech budynkach zamontowane zostaną niewielkie wiatraki, podobne jak znajdują się na Kieleckim Centrum Kultury, tylko nowszej generacji, ale głównie przewidziane są ogniwa fotowoltaiczne wykorzystujące energię słoneczną. – Uczelnia będzie nie tylko prowadzić badania, kształcić specjalistów, ale też korzystać z energii odnawialnej wyprodukowanej przez te urządzenia – dodaje rektor.

W nowej hali powstaną też laboratoria wytwarzania precyzyjnych elementów implantów do zastosowania w medycynie. - To coś nowego w naszym regionie. Jest duże zapotrzebowanie w tej branży a opiera się ona na np. wykorzystaniu drukarki 3D – informuje rektor.

W innych nowych laboratoriach będą prowadzone badania między innymi związane z zasobooszczędnym budownictwem, zrównoważonym rozwojem, z sektorem metalowo-odlewniczym, technologiami informacyjno-komunikacyjnymi, sztuczną inteligencją, nanotechnologią i nanomateriałami.

Projekt przewiduje zamontowanie ogniw fotowoltaicznych na istniejącym parkingu, przewidziane są także stanowiska do ładowania samochodów elektrycznych, co powoduje konieczność przebudowy wjazdu na parking główny i dróg wewnętrznych.
Na jakim etapie są przygotowania do inwestycji ?

- Opracowujemy i gromadzimy dokumenty, które są nam potrzebne do złożenia wniosku do Regionalnego Programu Operacyjnego o unijne dofinansowanie. Pierwszy etap przeszliśmy pozytywnie – przyznaje rektor. - Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego zaakceptowało nasz projekt i zostaliśmy wpisani do kontraktu terytorialnego. Do 29 września możemy składać wniosek o uzyskanie dofinansowania.

Przewidywany koszt inwestycji to około 75 milionów złotych. Unia Europejska pokryje aż 90 procent wydatków, uczenia musi wyłożyć około 7,5 miliona złotych. - To i tak dla uczelni bardzo dużo - ale jesteśmy zdeterminowana ją realizować – dodaje rektor. Umowa może zostać podpisana w marcu 2018 roku, do tego też czasu zostanie opracowany projekt wykonawczy inwestycji budowlanej, co umożliwi ogłoszenie przetargu i po wyłonieniu wykonawcy rozpoczęcie robót w czerwcu 2018 roku. Cała inwestycja, a więc utworzenie 12 Laboratoriów wraz z wyposażeniem w aparaturę badawczą ma zakończyć się w 2020 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Politechnika Świętokrzyska... z turbiną. Będzie wielka rozbudowa - Kielce Nasze Miasto

Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto