Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pokazy artystyczne i wystawa przybliżyły historię kieleckich artylerzystów

Tomasz Trepka
Tomasz Trepka
100 lat temu 2 Pułk Artylerii Lekkiej Legionów przybył do stolicy ziemi świętokrzyskiej. Odegrał on bardzo ważną rolę w życiu społecznym i politycznym miasta w czasie pokoju, a następnie stanął do walki o zachowanie niepodległości w 1939 roku.

- Jest to bardzo ważna data, która powinna na trwale zagościć w pamięci kielczan. Historia 2 Pułku Artylerii Lekkiej Legionów sięga 1919 roku, natomiast w kwietniu 1922 roku żołnierze przybywają do Kielc. Początkowo zostają skoszarowani w Dyminach, następnie w dzielnicy Stadion w Kielcach – mówiła Patrycja Zatorska-Milewska, zastępca naczelnika Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach.

Żołnierze pułku bardzo angażowali się w życie społeczne miasta.

– Kielczanom stwarzało to olbrzymie poczucie bezpieczeństwa. Warto zaznaczyć, że w latach trzydziestych, w okresie kryzysu gospodarczego, pomagali bezrobotnym i ich rodzinom – dodała.

Za wyjątkową aktywność 2 Pułk Artylerii Lekkiej Legionów otrzymał status honorowego obywatela Kielc.
W trakcie gali, która odbyła się w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach wyjątkową rolę odegrała młodzież z kieleckich szkół, która zaprezentowała pokazy artystyczne.

– Cieszy nas, że młodzi ludzie od samego początku ścieżki edukacyjnej mogą poznawać prawdziwą historię swojego miasta. Wiemy, ile zawdzięczamy tym żołnierzom – mówił Rafał Nowak, wicewojewoda świętokrzyski.

W Wojewódzkim Domu Kultury zaprezentowana została również wystawa „Adiutant Pułku Artylerii” oraz 2 Pułk Artylerii Lekkiej Legionów w grafice autorstwa Marka Wacława Judyckiego.

2 Pułk Artylerii Lekkiej Legionów

Pułk powstał z połączenia dwóch istniejących od pierwszych dni Niepodległości Pułków Artylerii Polowej - 7 i 10. Kielecki 2 Pułk Artylerii Polowej Legionów nawiązywał w swej tradycji do walk Legionów Polskich w latach 1914-1917. W czerwcu 1920 roku został skierowany na front litewsko-białoruski. Prowadząc systematyczne szkolenie wojskowe dowództwo Pułku dbało również o sprawność fizyczną żołnierzy. Obok standardowych ćwiczeń żołnierze mieli możliwość uprawiania wybranej dyscypliny sportowej. Początkowo była to drużyna piłkarska, która wraz z drużyną 4 Pułku Piechoty Legionów utworzyła w 1934 roku Wojskowy Klub Sportowy. Oprócz drużyny piłkarskiej powstały też drużyny: kolarska, bokserska, szermiercza, tenisowa, pływacka, lekkoatletyczna, hokejowa i jeździecka.

2 Pułk Artylerii Lekkiej Legionów był inicjatorem konkursów hippicznych, które w okresie dwudziestolecia międzywojennego odbywały się w Kielcach. Pierwszy z nich miał miejsce w 1923 roku na błoniach Czarnowa, późniejsze na torze wyścigowym, który powstał w ramach kompleksu obiektów sportowych pod nazwą Stadion.

Stacjonując w Kielcach, 2 Pułk Artylerii Lekkiej Legionów na stałe wpisał się w historię miasta. Zaangażowanie żołnierzy w życie społeczności kieleckiej podnosiło rangę miasta oraz dawało poczucie bezpieczeństwa jego mieszkańcom. W czasie kryzysu ekonomicznego lat trzydziestych władze wojskowe przystąpiły do organizowania własnymi środkami pomocy dla bezrobotnych oraz ich rodzin, pomocy takiej udzielili również żołnierze garnizonu kieleckiego, w tym artylerzyści. Za zasługi dla społeczności Kielc 8 lipca 1923 roku Komitet Obywatelski Ziemi Kieleckiej wręczył 2 Pułkowi Artylerii Lekkiej Legionów płomienie do fanfar, które zostały ufundowane przez obywateli miasta Kielc. Za zasługi dla społeczności miasta podczas obchodów piętnastolecia utworzenia Pułku w 1924 roku otrzymał on honorowe obywatelstwo Kielc, a 16 października 1937 roku podczas uroczystości, które swą obecnością uświetnił marszałek Edward Rydz-Śmigły, 2 Pułk Artylerii Lekkiej Legionów otrzymał sztandar pułkowy.
Podczas działań wojennych we wrześniu 1939 roku kieleccy artylerzyści walczyli pod Zapolicami, Borową Górą, Ołtarzewem i w obronie Twierdzy Modlin. Jednostki sformowane przez Pułk w Kielcach uczestniczyły w obronie ziemi świętokrzyskiej oraz w Grupie ,,Sandomierz”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto