Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pod Ogrodem Botanicznym w Kielcach są jaskinie, odwierty to potwierdzają

ATA
Przy użyciu takiej maszyny są wykonywane odwierty w Ogrodzie Botanicznym w celu ustalenia przebiegu jaskiń.
Przy użyciu takiej maszyny są wykonywane odwierty w Ogrodzie Botanicznym w celu ustalenia przebiegu jaskiń. Krzysztof Krogulec
To już pewne, pod Ogrodem Botanicznym w Kielcach znajdują się podziemne korytarze. Od kilku dniu w miejscu, gdzie podejrzewano ich występowanie wykonywane są odwierty, które potwierdziły istnienie oryginalnej atrakcji.

- Do wykonania jest około 50 odwiertów, w miejscu, gdzie podejrzewamy istnienie podziemnych korytarzy. Zrobionych jest połowa otworów– informuje Katarzyna Socha, kierowniczka Ogrodu Botanicznego w Kielcach, przy ulicy Karczówkowskiej. – Początkowo nic ciekawego nie wychodziło, tylko lita skala. W ostatnich odwiertach pojawił się luźny materiał, ziemia, piasek, to dowodzi , że w tym miejscu są podziemne korytarze.

Wiercą i sprawdzają
Każdy odwiert ma co najmniej 10 metrów głębokości. – Jeśli pojawi się coś ciekawego to wiercimy głębiej. Robienie każdego otworu trwa 1,5 - 2 godziny, czasem krócej, to zależy, na jaki materiał trafimy. Potem wkładamy do niego kamerę i badamy jego wnętrze, obraz ukazuje się na monitorze specjalistycznego komputera- dodaje Piotr Drechsler z krakowskiej firmy AMC.

Komputer wskaże , gdzie jaskinie
Badania potrwają do końca tygodnia, potem w oparciu analizy komputerowe powstanie plan przygotowania jaskiń do udostępnienia.
- Prace nad przystosowaniem korytarzy do zwiedzania potrwają do jesieni 2019 roku – informuje Katarzyna Socha.
Podziemne korytarze w Ogrodzie Botanicznym odkryto przypadkowo podczas budowy ciepłociągu, od strony ulicy Jagiellońskiej. Pod jedną z ciężarówek zapadła się ziemia i tir wjechał w pustą przestrzeń. Przeprowadzono badania terenu przy użyciu georadaru, które potwierdziły istnienie pustych przestrzeni. Ich powstanie zawdzięczamy naturze.
W miejscu jaskiń według projektu budowy Ogrodu Botanicznego miało powstać jedno z czterech oczek wodnych. Konieczna była zmiana dokumentu, ponieważ woda wpuszczona w takim miejscu szybko by uciekła.

Oczka i wodospad
To nie jedyne prace, które trwają w Ogrodzie Botanicznym. – Wykonawca szykuje się też do budowy oczek wodnych oraz wodospadu, który będzie spływał z alpinarium. Alpinarium też trzeba dokończyć – dodaje. – Zbiorniki wodne połączą mostki. W pobliżu powstaną też miejsca do siedzenia. Prace rozpoczną się lada dzień, jak tylko wykonawca wybuduje tymczasową drogę dojazdową do tej części ogrodu, ponieważ ciężki sprzęt nie może wjeżdżać przez bramę główną.
Dokończenie budowy Ogrodu Botanicznego sfinansuje Unia Europejska. Na te prace potrzeba około 9 milionów złotych, unijne dofinansowanie wyniesie ponad 6 milionów złotych. Budowa oczek wodnych i podziemnej trasy potrwa do 2019 roku.

Kiedy otwarcie?
W tym roku zostanie udostępniona tylko część Ogrodu Botanicznego, około jedna trzecia terenu będzie wyłączona ze zwiedzania, ponieważ tam będą się toczyć place budowlane. Na pewno planujemy otwarcie na Święto Kielc. Ogród będzie czynny dwa dni, 23 i 24 czerwca – tłumaczy Katarzyna Socha. – W tych dniach wejście będzie za darmo. Jeszcze nie wiem czy ogród zostanie otwarty już na stałe, czy trzeba będzie go zamknąć na kilka dni i otworzyć w lipcu. To zależy, kiedy otrzymamy zgodę na użytkowanie.

Po otwarciu Ogrodu na stałe będą obowiązywać bilety, normalny będzie kosztował 5 złotych a ulgowy dla dzieci, młodzieży i seniorów 2 złote. Są też przewidziane bilety grupowe, rodzinne i karnety. Ogród na razie będzie czynny przez 3-4 dni w tygodniu, w godzinach 10-18. W pozostałe dni będą prowadzone prace, które mogą kolidować z ruchem turystycznym.

ZOBACZ TAKŻE

Drogie paliwo w Polsce? Zobacz ile za paliwo zapłacisz na świecie!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto