Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

PILNE: 8.11.2021. Zmiany w 500 plus. Sejm zdecydował o zmianach: dla kogo 12 tys. albo 400 zł. Od kiedy, w gotówce? Szczegóły

Zbigniew Biskupski
Zbigniew Biskupski
Od nowego roku ustawa przewiduje pomoc także dla innych dzieci w wieku do trzech lat, na które nie przysługuje zasiłek 12 tysięcy. Na takie dzieci rodzice dostaną dofinansowanie do pobytu dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna w wysokości 400 zł miesięcznie.
Od nowego roku ustawa przewiduje pomoc także dla innych dzieci w wieku do trzech lat, na które nie przysługuje zasiłek 12 tysięcy. Na takie dzieci rodzice dostaną dofinansowanie do pobytu dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna w wysokości 400 zł miesięcznie. Tomasz Hołod / Polska Press
Pewne, bo rząd przyjął projekt ustawy i skierował go do Sejmu, a ten akt prawny przewiduje, iż nowe przywileje dla rodzin z dziećmi wejdą w życie od początku nowego - 2022 roku. W Sejmie toczą się już prace nad projektem ustawy. Zasadniczo dodatkowe wsparcie, popularnie określane mianem nowego 500 plus, dotyczy rodzin na drugie i kolejne dzieci. Jednak "pierwsze" 500 plus na początku co do zasady też nie obejmowało pierwszego dziecka. A poza tym ustawa przewiduje też dodatkową pomoc dla rodzin mających jedno dziecko w wieku do trzech lat. Oto szczegóły.

Wszyscy czekają przede wszystkim na waloryzację wysokości świadczenia - jednorazową albo jeszcze lepiej - jednorazową, ale z mechanizmem na przyszłość wprowadzającym automatyczną waloryzację jak to ma miejsce choćby w przypadku emerytur czy płacy minimalnej. W tej kwestii niestety wciąż nie ma konkretnych decyzji, a w projekcie budżetu na 2022 r., który rząd właśnie przyjął w końcu września br. przewidziano środki na wypłaty świadczenia Rodzina 500+ w dotychczasowej wysokości.

Nowy projekt natomiast zakłada, że w 2022 r. aż na 615 tys. dzieci wypłacany będzie dodatkowy zasiłek wynoszący 12 tys. zł, a na kolejne 110 tys. dzieci w wieku do trzech lat - dofinansowanie do opieki w wysokości 400 zł miesięcznie.

Nowe 500 plus. Mocne wsparcie dla dwu- i trzylatków

Na drugie i kolejne dziecko będzie przysługiwało w sumie dodatkowe 12 tys. złotych. Świadczenie będzie wypłacane w gotówce z możliwością wydatkowania na dowolny cel.

Pieniądze wypłacane będą gdy dziecko ukończy roczek - formalnie między 12 a 36 miesiącem jego życia. Rodzice sami zdecydują czy będzie to 12 wypłat po tysiąc złotych wypłacanych co miesiąc przez okres roku czy 24 wypłaty po 500 zł wypłacane co miesiąc w okresie od ukończenia przez dziecko roku do skończenia trzech lat życia.
Co ważne, nowe 500 plus jest dla wszystkich rodzin, niezależnie od poziomu ich dochodów. Od razu zostanie też zwolnione z podatku (PIT).

PILNE, TO MUSISZ WIEDZIEĆ!. Kliknij i przeczytaj!

Nowy zasiłek ponadto dotyczy nie tylko dzieci, które dopiero urodzą się od 1 stycznia 2022 r. W przypadku dzieci, który przyszły na świat wcześniej a są drugim lub kolejnym dzieckiem w rodzinie i nie skończyły jeszcze trzech lat świadczenie będzie wypłacane nie w pełnej wysokości 12 tys. zł, ale proporcjonalnie do wieku dziecka w dniu 1 stycznia 2022 r, (szczegóły precyzyjnie regulują przepisy ustawy).

Jak i gdzie składać wnioski?

Świadczenie, którego realizacją zajmie się Zakład Ubezpieczeń Społecznych, przyznawane będzie na wniosek rodziców. System aplikowania pozostaje taki sam jak przy wnioskach realizowanych w ramach programów „Dobry start” czy „Rodzina 500+”.
Można je będzie składać elektronicznie za pośrednictwem następujących systemów teleinformatycznych:

  • Portal Emp@tia
  • PUE ZUS
  • Bankowość elektroniczna

WARTO WIEDZIEĆ. Kliknij i przeczytaj!

Nowe 400 plus. Dla kogo

Rodzice dzieci, które nie zostaną objęte wsparciem w ramach Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego, będą mogli skorzystać z innej formy dofinansowania w ramach rozszerzonego programu „Maluch+”. Zakłada on wsparcie w wysokości 400 zł, które będzie przekazywane bezpośrednio żłobkom, klubom dziecięcym lub dziennym opiekunom.
Z tego rozwiązania w przyszłym roku skorzystać ma 110 tys. dzieci.

Od nowego roku przywołana już ustawa przewiduje pomoc także dla innych dzieci w wieku do trzech lat, na które nie przysługuje zasiłek 12 tysięcy. Na takie dzieci rodzice dostaną dofinansowanie do pobytu dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna w wysokości 400 zł miesięcznie.

Nowe formy wsparcia rodzin są fragmentem walki ze skutkami COVID-19 i jako Rodzinny Kapitał Opiekuńczy formalnie stanowią część programu rządu służącego odbudowie kraju po pandemia, a określanego mianem Polskiego Ładu.

Co ze „starym” 500 plus?

Od strony formalnej w najbliższej perspektywie nie ma mowy o jakichkolwiek zmianach. Oczywiście w przestrzeni publicznej nie brakuje pomysłów i dyskusji, by zmian w sztandarowym programie rządzącej partii dokonać.
Najdalej idące pomysły zmian na plus zakładają waloryzację świadczenia, w związku ze wzrostem cen i wysoką inflacją. Siła nabywcza zasiłku na każde dziecko wkrótce będzie o 1/3 niższa od tej jaką kwota 500 zł miała u startu programu. Szanse jednak na to, by 500 plus zwaloryzowane zostało do 700 zł (czy nawet w ogóle o jakąkolwiek kwotę) są na razie nikłe.
Z kolei na drugim biegunie są sugestie, by inaczej dysponować pulą pieniędzy wydawanych z budżetu na dzieci w formie programu Rodzina 500 plus. Są sugestie by znów ograniczyć krąg uprawnionych – stosując kryterium dochodowe. Inny pomysł to wzorem bonu turystycznego zastąpić wypłatę gotówki, którą beneficjenci mogą wydawać w dowolnej formie (w tym rodzice na alkohol, co jest najbardziej piętnowane) bonem o tej samej wartości 500 zł, ale ze ściśle określoną listą wydatków, które przy pomocy tych środków finansowych można pokryć.
Czy dojdzie do jakichkolwiek zmian? Z pewnością mogą je sprawić dwie okoliczności: sytuacja ekonomiczna (brak środków w budżecie) lub sytuacja polityczna (realna perspektywa utraty władzy przez PiS). W pierwszym przypadku zmiany mogą pójść raczej po myśli ograniczeń, w drugim – w stronę poprawy warunków korzystania z programu Rodzina 500 plus, w tym przede wszystkim waloryzacji wysokości kwoty, np. o 100 czy 200 zł miesięcznie na każde dziecko.
Z OSTATNIEJ CHWILI: W projekcie ustawy budżetowej na 2022 r., którą rząd przyjął i zdecydował o przesłaniu do Sejmu na program Rodzina 500 plus zarezerwowane są pieniądze w wysokości odpowiadającej obecnemu kształtowi programu, co by wskazywało, że w najbliższym czasie wypłata 500 plus następować będzie na każde dziecko i bez kryterium dochodowe oraz w niezmienionej wysokości 500 zł miesięcznie.

Z OSTATNIEJ CHWILI. Na razie szykowane są tylko zmiany formalne. Na ostatnim sierpniowym posiedzeniu Rada Ministrów przyjęła nowelizację ustawy o programie Rodzina 500 plus. Zgodnie z jej założeniami, jedna z najważniejszych zmian dotyczy sposobu składania wniosków- będzie można to zrobić tylko i wyłącznie za pośrednictwem internetu. Z kolei samą obsługą zajmie się Zakład Ubezpieczeń Społecznych za pośrednictwem platformy PUE ZUS.
Zakłada się ponadto wykorzystanie wyłącznie elektronicznych kanałów składania wniosków i wypłatę świadczeń jedynie w formie bezgotówkowej.
Zmianie ma ulec także sam zakres przyznawania świadczenia. Zgodnie z nowelą 500 plus będzie przysługiwać w Polsce w pełnej wysokości niezależnie od ustalenia pierwszeństwa w wypłacie świadczeń w innym kraju.

Chcesz być dobrze poinformowany w tematach budżetu domowego, prowadzenia biznesu i ważnych zmian w prawie? Kliknij w ten tekst i polub nas na Facebooku! Naprawdę warto!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zmiana czasu nie ma sensu. Kiedy z tym skończymy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: PILNE: 8.11.2021. Zmiany w 500 plus. Sejm zdecydował o zmianach: dla kogo 12 tys. albo 400 zł. Od kiedy, w gotówce? Szczegóły - Strefa Biznesu

Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto