1/63
Przeglądaj galerię za pomocą strzałek na klawiaturze
Następne
Przesuń zdjęcie palcem
W sobotę, 25 września na Placu Wolności w Kielcach odbyła...
fot. Krzysztof Krogulec

Pierwsza w Świętokrzyskem wspólna przysięga żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej oraz elewów z Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych

W sobotę, 25 września na Placu Wolności w Kielcach odbyła się pierwsza w regionie świętokrzyskim, wspólna przysięga żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej oraz elewów z Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych.

<script async defer class="XlinkEmbedScript" data-width="640" data-height="360" data-url="//get.x-link.pl/62e36679-dfea-b81a-ab9a-1e86d14228a8,70f4b5ba-392f-71f4-30aa-2d97f06506a2,embed.html" type="application/javascript" src="//prodxnews1blob.blob.core.windows.net/cdn/js/xlink-i.js?v1" ></script>

Słowa: "Ja, żołnierz Wojska Polskiego, przysięgam..." - wypowiedziało ponad 180 żołnierzy.

Słowa roty Przysięgi Wojskowej wypowiedziało prawie 100 nowych ochotników z 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej podczas uroczystej przysięg która odbyła na Kieleckim Placu Wolności w sobotę 25 września o godz.14.00. Główną grupę przysięgających żołnierzy stanowili uczniowie szkół średnich oraz studenci uczestniczący w programie „Wakacje z WOT”,a pośród nich szer. Jakub Stachurka tegoroczny laureat nagrody „Nadzieja Kielc”. Wspólnie, ramie w ramię, na placu stanęło ponad 90 elewów kończących kurs przygotowawczy w Centrum Przygotowań Do Misji Zagranicznych .To pierwsza wspólna przysięga żołnierzy dwóch rodzajów Sił Zbrojnych RP w regionie świętokrzyskim.

Kim są nowi „Terytorialsi”? Zdecydowana większość to ludzie młodzi. Wśród przysięgających było blisko 25 % kobiet. Jeśli chodzi o miejsce zamieszkania ochotników, najliczniej reprezentowany jest powiat kielecki i sandomierski. Również wykonywane zawody i pasje są bardzo różnorodne. Wśród nowych żołnierzy mamy między innymi: psychologa, studentów, piłkarza Szkoły Mistrzostwa Sportowego, kierowcę zawodowego, politologów, pracowników administracji państwowej, farmaceutę oraz pielęgniarkę. Obecnie w szeregach świętokrzyskiej brygady WOT służy ponad 1600 żołnierzy.

Nasi żołnierz wywodzą się z różnych środowisk, różnych zawodów, mają swoje pasje zainteresowania i cenne kompetencje. Wszyscy w swojej różnorodności zawodów i umiejętności stanowią o sile i potencjale brygady. Łączy ich wiara w te same wartości, chęć życia w bezpiecznym kraju oraz chęć wsparcia swojej lokalnej społeczności – dodaje dowódca10. ŚBOT płk Piotr HAŁYS.

„Terytorialsi” by stanąć na placu i wypowiedzieć słowa roty przysięgi, najpierw musieli ukończyć szkolenie podstawowe - tzw. „szesnastkę”. W czasie niełatwego szkolenia poznawali tajniki służby wojskowej. Szkolili się z posługiwania się bronią, zasad zachowania na polu walki, przetrwania w trudnych warunkach, udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, topografii oraz taktyki. Nasi „Terytorialsi” nie rozstawali się ze swoim „GROTEM” przez ostatnie 16 dni. Było to elementem szkolenia nauki budowy i eksploatacji broni, a także bezpiecznej i odpowiedzialnej obsługi karabinka MSBS „Grot”. W ostatni dzień szesnastki ich nabyte umiejętności zostały sprawdzone egzaminem praktycznym, który zdawali w terenie pod okiem wykwalifikowanej kadry instruktorów żołnierzy 10. ŚBOT.

10 Świętokrzyska Brygada Obrony Terytorialnej przeznaczona jest do prowadzenia działań w Stałym Rejonie Odpowiedzialności - we współdziałaniu z pozamilitarnymi ogniwami systemu obronności państwa – realizując zadania zabezpieczenia swobody manewru wojsk operacyjnych oraz sił sojuszniczych. Przeznaczona jest również do udziału w akcjach ewakuacji ludności cywilnej, zwalczaniu skutków katastrof, klęsk żywiołowych a także ataków terrorystycznych.

Zobaczcie zdjęcia.

Zobacz również

Prezenty dla dzieci na Mikołajki i święta. Sprawdzone upominki na każdą kieszeń!

Prezenty dla dzieci na Mikołajki i święta. Sprawdzone upominki na każdą kieszeń!

Te zdrowe desery wodzą na pokuszenie. Sprawdź wyjątkowe przepisy!

Te zdrowe desery wodzą na pokuszenie. Sprawdź wyjątkowe przepisy!

Polecamy

Wypadek w centrum Kielc. Ranna jedna osoba. Ogromne korki [ZDJĘCIA]

Wypadek w centrum Kielc. Ranna jedna osoba. Ogromne korki [ZDJĘCIA]

Black Friday – najlepsze oferty na konsole Xbox, PlayStation i Nintendo Switch

Black Friday – najlepsze oferty na konsole Xbox, PlayStation i Nintendo Switch

Narty za granicą w tym sezonie niepewne? Sprawdź, które ośrodki są otwarte

Narty za granicą w tym sezonie niepewne? Sprawdź, które ośrodki są otwarte

Dodaj ogłoszenie