Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Piękny pałacyk Honigmana w Kielcach zmienił właściciela. Kupiła go Najwyższa Izba Kontroli. Za ile? [ZDJĘCIA]

Redakcja
W zabytkowym Pałacyku przy ulicy Kościuszki w Kielcach będzie mieściła się delegatura Najwyższej Izby Kontroli.
W zabytkowym Pałacyku przy ulicy Kościuszki w Kielcach będzie mieściła się delegatura Najwyższej Izby Kontroli. Aleksander Piekarski
Jeden z najbardziej reprezentacyjnych i oryginalnych budynków Kielc – zabytkowy pałacyk Honigmana - mieszczący się przy ulicy Kościuszki został kupiony przez Najwyższą Izbę Kontroli. W ciągu ostatnich lat budynek należał do prywatnych właścicieli, którzy wynajmowali go między innymi znanemu bankowi. Ile zapłacono? Według szacunków specjalistów musiałby to kwota od 5 do 8 milionów złotych.

Grzegorz Walendzik, szef delegatury w Kielcach jest bardzo zadowolony z zakupu. – Dotychczas mieściliśmy się przy Alei Tysiąclecia Państwa Polskiego, teraz komfort pracy będzie o wiele większy mówi – dyrektor.

Budynek z drugiej połowy XIX wieku ma powierzchnię około 1300 metrów kwadratowych i jest usytuowany w centrum miasta, przyciąga wzrok przechodniów. Od 2015 roku należał do firmy budowlanej Anna Bud i był niezagospodarowany. W centrali Naczelnej Izby Kontroli dowiedzieliśmy się, że 4 listopada została podpisana umowa zakupu z dotychczasowym właścicielem, jedną ze spółek powiązanych z firmą Anna Bud.

Anna Bartela, prezes spółki Anna Bud informuje, że nie może poinformować o żadnych szczegółach tej transakcji. – Milczenie na temat kwoty, za którą sprzedaliśmy budynek, tego czy byli inni chętni do zakupu, czy my będziemy robili remont adaptacyjny do nowych funkcji jest zawarte w umowie – podkreśla. – Nie możemy nic powiedzieć.

Z kolei z Wydziału Prasowego centrali Najwyższej Izby Kontroli z Warszawy otrzymaliśmy wiadomość, że kwestia kupna budynku na potrzeby Najwyższej Izby Kontroli w Kielcach wymaga sprawdzenia okoliczności i zgromadzenia szczegółów. Pracownicy prześlą odpowiedź jak tylko zostaną zebrane niezbędne informacje.

Bardzo ciekawa jest historia tego obiektu. Pałacyk powstał w latach 1876-1880 według projektu budowniczego guberni kieleckiej Franciszka Ksawerego Kowalskiego. Inicjatorem budowy obiektu był Jan Hönigmann - kupiec kielecki, który po jej zakończeniu ofiarował go swej żonie Marii z domu Krauze. W rękach tej rodziny był do 1941 roku, kiedy to po śmierci ostatniego jej przedstawiciela Macieja przeszedł w ręce Sulimierskich. W czasie II wojny światowej został poważnie uszkodzony, po jej zakończeniu odbudowany, przekształcony na biura, sklepy i mieszkania. Od około 1948 roku właścicielem pałacyku był Związek Zawodowy Przemysłu Budowlanego i Ceramicznego. W kolejnych kilkudziesięciu latach był wielokrotnie remontowany, co zubożyło jego wystrój rzeźbiarski i zakłóciło pierwotny układ przestrzenny pomieszczeń. W latach 60-tych XX wieku do północno-wschodniej części fasady budynku dobudowano prostokątne skrzydło. W 1986 roku, miała miejsce konserwacja plastyki kamiennej i stiuków obiektu. Po zakupieniu go w 1997 roku przez firmę prywatną, przeprowadzono w latach 1999-2000 gruntowną modernizację z adaptacją zabytku na siedzibę banku. Wówczas między innym ponownie konserwowano stiuki na fasadach, a także wymieniono stolarkę okienną, instalacje centralnego ogrzewania i elektryczną, a w części stolarkę drzwiową i balustrady. Ponadto naprawiono ogrodzenie budynku i uporządkowano jego otoczenie. Bank wyprowadził się około 2013 roku, poprzedni właściciel rozmawiał z wieloma kontrahentami. W gronie potencjalnych kupców za kwotę 4,5 miliona złotych było miasto Kielce. Ostatecznie miasto się wycofało a budynek kupiła w 2015 roku firma Anna-Bud. Przez pięć lat dbała o budynek, prowadzono też tam niezbędne prace, dokupiono też od miasta Kielce część działki. Teraz sprzedano obiekt Najwyższej Izby Kontroli.

Kwota transakcji jest utajniona. Na podstawie z ekspertami rynku nieruchomości można oszacować, że Najwyższa Izba Kontroli musiała zapłacić kwotę miedzy 5 a 8 milionów złotych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto