Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Piątkowy koncert w Filharmonii

Redakcja
filharmonia.kielce.com.pl
Wydarzenie miesiąca - XIX Świętokrzyskie Dni Muzyki. Już w piątek, 25 marca, o godz. 19.00, w kieleckiej Filharmonii odbędzie się inauguracja Dni Muzyki.

Wystąpią:

DAGMARA MILLER – mezzosopran

JAROSŁAW BODAKOWSKI – baryton

ANNA ZIELIŃSKA – skrzypce

ORKIESTRA SYMFONICZNA FILHARMONII ŚWIĘTOKRZYSKIEJ

JACEK ROGALA– dyrygent

W programie:

Stefan KISIELEWSKI Cosmos I na orkiestrę*

Mirosław GĄSIENIEC Poemat pocieszenia wg poematu Trostgedicht Martina Opitza na orkiestrę i głosy solowe*

Lidia ZIELIŃSKA Koncert skrzypcowy ZOOM *

Henryk Mikołaj GÓRECKI Trzy tańce op. 34 na orkiestrę

* pierwsze wykonanie w Kielcach

Otwarcie wystaw:

25 marca – 15 kwietnia, foyer

- STEFAN KISIELEWSKI 1911-1991 - WYSTAWA PWM S.A.

Autor – MAŁGORZATA GĄSIOROWSKA

- IMPRESJE MUZYCZNE - WYSTAWA PRAC UCZNIÓW ZESPOŁU SZKÓŁ ARTYSTYCZNYCH IM. J. SZERMENTOWSKIEGO

Podczas tegorocznej XIX edycji Świętokrzyskich Dni Muzyki zaplanowaliśmy 4 koncerty symfoniczne i 3 kameralne. Muzycznym imprezom jak zwykle towarzyszyć będą wystawy:

– bohaterem pierwszej jest Stefan Kisielewski, a wystawę przygotowała Małgorzata Gąsiorowska – dziennikarz, teoretyk i krytyk muzyczny z Polskiego Radia w Warszawie,

– wystawa druga powstała dzięki współpracy z kieleckim „Plastykiem”, a jej autorami są uczniowie szkoły, którzy trudzili się pod kierunkiem swoich nauczycieli.
Oprócz tego proponujemy bardzo interesujące spotkania, o których będziemy szczegółowo informować w odpowiednich terminach (informacje o spotkaniu z Lidią Zielińską 24 marca przekazane zostały osobno):

7 kwietnia 2011, czwartek, g. 18.30, kulisy dużej sceny – za stalową kurtyną

PROMOCJA MONOGRAFII PWM „KISIELEWSKI”

O pracy nad książką i osobistych kontaktach z kompozytorem, o słuchaniu jego niezwykłej muzyki i czytaniu jego wybornych tekstów będą opowiadać:

Małgorzata Gąsiorowska – autorka książki,

Krystyna Kisielewska – romanistka, córka Jerzego Kisielewskiego,

Jerzy Kisielewski – dziennikarz, syn kompozytora,

Adam Sławiński – kompozytor, mąż Krystyny Kisielewskiej,

Agnieszka Malatyńska-Stankiewicz –prowadząca spotkanie, pracownik PWM

W programie m.in. felietony i muzyka Kisiela w wykonaniu Marka Mizery (fortepian)

14 kwietnia 2011, czwartek g. 16.30, sala IEM UJK

TRADYCJA A MODERNIZM

Spotkanie z kompozytorem Sławomirem Czarneckim

Spotkania te poprzedzają prezentację utworu kompozytora podczas koncertu symfonicznego. Niezależnie od tego zaprosiliśmy kilku innych twórców, którzy będą obecni podczas wykonywania ich kompozycji przez orkiestrę i solistów.

Pierwszy koncert Festiwalu wypełnią utwory dotychczas niewykonywane na kieleckiej estradzie – z jednym wyjątkiem. W ubiegłym roku kultura polska poniosła niepowetowaną stratę – odszedł wybitny kompozytor – Henryk Mikołaj Górecki. Sądzimy, że wielu melomanów zapamiętało spotkanie z nim podczas XI ŚDM w 2003 w Pałacyku Zielińskiego. Jego utwór – Trzy tańce – Orkiestra wykona na zakończenie wieczoru i będzie to swoiste pożegnanie z człowiekiem, który także gawędziarstwem i bezpośredniością zdobywał sobie ludzi.

Koncert rozpoczniemy od dzieła Stefana Kisielewskiego, a to w związku z jego 100. rocznicą urodzin i 20. śmierci. Cosmos I po raz pierwszy był zaprezentowany publiczności w 1971 w Filharmonii Narodowej. W czasie próby kompozytor usiłował przekazać muzykom swoją wizję wykonania początku utworu: „Panowie – zwrócił się do muzyków – to musi naprawdę przywalić. Tak jak komuniści”.

Następnie usłyszymy Mirosława Gąsieńca Poemat pocieszenia wg Trostgedicht Martina Opitza na orkiestrę i głosy solowe. Utwór powstał na zamówienie Neue Lausitzer Philharmonie w związku z obchodami 400-lecia urodzin niemieckiego poety barokowego Martina Opitza.

Po przerwie zaprosimy Państwa na Koncert skrzypcowy ZOOM Lidii Zielińskiej w wykonaniu Anny Zielińskiej – skrzypaczki, która w ubiegłym roku swoim występem w naszej Filharmonii olśniła publiczność. Dzieło – jak wyjaśnia w komentarzu Małgorzata Gasiorowska – „nie jest tradycyjnym koncertem, jest raczej grą perspektywami dźwiękowymi, zabawą polegającą na wydłużaniu lub skracaniu poszczególnych elementów utworu”. Na pewno więcej na temat tej kompozycji dowiemy się podczas spotkania z twórczynią.

DAGMARA MILLER

Edukację muzyczną rozpoczęła w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia we Wrocławiu w klasie fortepianu oraz w PSM II stopnia w klasie śpiewu solowego. Jest absolwentką Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu, gdzie ukończyła studia wokalne (1998) pod kierunkiem Ireny Gałuszki oraz prof. Barbary Ewy Werner. Umiejętności doskonaliła na licznych kursach mistrzowskich prowadzonych przez takie osobowości, jak m.in.: Jadwiga Rappe, Teresa Żylis-Gara i Ryszard Karczykowski. Brała również udział w projektach młodych kompozytorów muzyki współczesnej. Artystka chętnie sięga po repertuar zróżnicowany stylistycznie, śpiewa z powodzeniem dzieła operowe, operetkowe oraz oratoryjne. Jest odtwórczynią partii altowych i mezzosopranowych w ponad 30. dziełach muzyki oratoryjnej i kantatowej. Współpracuje z orkiestrami filharmonicznymi w kraju i za granicą, m.in.: Filharmonią Wrocławską, Opolską, Kaliską oraz z Elbland Philharmonie Sachsen, Neue Lausitzer Philharmonie, biorąc również udział w licznych festiwalach, m.in.: w Śląskich Festiwalach „Eurosilesia” i „Porozumienie”, Wratislavia Cantans, Festiwalu Moniuszkowskim w Kudowie Zdroju. Dla Polskiego Radia nagrała partię Dydony w operze Dydona i Eneasz Henry’ego Purcella.

JAROSŁAW BODAKOWSKI

Ukończył Akademię Muzyczną im. K. Lipińskiego we Wrocławiu w klasie śpiewu prof. Bogdana Makala. W trakcie nauki (2003-2008) zdobył szereg nagród i wyróżnień, m. in.: Grand Prix na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym „XXI Century Art” w Kijowie (2003), I nagrodę na III Konkursie Pieśni i Arii im. K. Kurpińskiego we Włoszakowicach (2005), I nagrodę i nagrody specjalne na VII Międzyuczelnianym Konkursie Wykonawstwa Polskiej Pieśni Artystycznej im. E. Kossowskiego w Warszawie (2005), wyróżnienie oraz nagrodę specjalną na II Międzynarodowym Konkursie Wokalistyki Operowej im. A. Didura w Bytomiu (2008). Jako student był wykonawcą kilkunastu partii operowych oraz licznych dzieł oratoryjnych. Brał udział w wielu kursach wokalnych i mistrzowskich, u takich mistrzów śpiewu, jak m.in.: Teresa Żylis-Gara, Włodzimierz Zalewski, Ryszard Karczykowski, Janusz Monarcha, Claudio Desderi, Józef Frakstein, Zdzisław Krzywicki, Lothar Odinius, Sebastian Vitucci, Christian Elsner. W latach 2008-2010 był etatowym solistą Opery Wrocławskiej, w której wystąpił m.in. jako Papageno w operze Czarodziejski flet oraz Figaro w Weselu Figara W. A. Mozarta, Dulcamara w Napoju miłosnym G. Donizettiego, Maciej w Strasznym dworze S. Moniuszki, Mr Ford w Falstaffie G. Verdiego. Obecnie współpracuje z Teatrem Wielkim w Poznaniu, w którym kreował role Uberto w operze La Serva Padrona G. B. Pergolesiego, Figara w Weselu Figara, Toreadora Escamillo w Carmen G. Bizeta oraz Janusza w operze Halka S. Moniuszki. Do innych ciekawych osiągnięć artysta zalicza m.in. wykonanie partii basowej w Wielkiej Mszy h-moll J. S. Bacha pod dyrekcją Helmutha Rillinga w Krakowie (2003) oraz w Pasji wg Św. Jana J. S. Bacha w Filharmonii Wrocławskiej pod dyrekcją Jerzego Salwarowskiego (2005).

ANNA ZIELIŃSKA

Jest absolwentką Akademii Muzycznej w Poznaniu. Dwukrotnie uzyskała stypendium twórcze Ministra Kultury RP. Od 2000 grała w Bayerische Rundfunk Orchesterakademie pod dyrekcją Mścisława Rostropowicza, orkiestrze Festiwalu Wielkanocnego w Bayreuth, Jeunesses Musicales World Orchestra, RIAS (Deutsche Radio) Jugendorchester oraz Nationaal Jeugd Orkest. Współpracuje z orkiestrą Dresdner Sinfoniker. Gra także muzykę improwizowaną. W 2001 była stypendystką niemieckiego zespołu musikFabrik i uczestniczyła w warsztatach improwizacji Earle Browna w Heek. Tworząc również improwizowaną muzykę na różne źródła dźwięku, współpracowała lub współpracuje z takimi artystami, jak: m.in. Ernst Bier, Marek Chołoniewski, Hamid Drake, Izabella Gustowska, Krzysztof Herdzin, Peter Ole Jorgensen, Cezary Konrad, Wojciech Kosma, Olga Magieres, Rafał Mazur, Peter Friis Nielsen, Zdzisław Piernik, Herb Robertson, Janusz Stolarski, Viktor Toth, Mikołaj Trzaska, Wu Wei, Tadeusz Wierzbicki (Laboratorium Zjawisk), grała także z muzykami Jazz Institute of Chicago. Koncertowała w Polsce oraz wielu krajach Europy, a także w Chile, Meksyku, Argentynie, Brazylii, na Kubie oraz w Chinach, Indonezji, na Tajwanie i w Izraelu.
Jako solistka dokonała dotąd kilkunastu światowych prawykonań utworów solowych oraz ponad stu prezentacji utworów polskich za granicą, a także nagrań dla Polskiego Radia i stacji radiowych i telewizyjnych w Europie, Azji i obu Amerykach. Uczestniczyła też w nagraniach płytowych dla 6dB i Deutsche Grammophon.

JACEK ROGALA

Dyrektor Naczelny i Artystyczny Filharmonii Świętokrzyskiej.

Festiwal patronatem objęli:

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Marszałek Województwa Świętokrzyskiego Adam Jarubas,
Wojewoda Świętokrzyski Bożentyna Pałka-Koruba,
Prezydent Miasta Kielce Wojciech Lubawski

Partnerzy:

Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego, Polskie Wydawnictwo Muzyczne S.A. w Krakowie, Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy Jana Kochanowskiego, Zespół Państwowych Szkół Plastycznych im. J. Szermentowskiego

Sponsorzy Filharmonii:

MINISTERSTWO KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO
ZAiKS
WYŻSZA SZKOŁA HANDLOWA
HOTEL TARA
HOTEL POD ZŁOTĄ RÓŻĄ
AMBIENTE
ANTRAKT
KWIACIARNIA–OGRODNICTWO „SZAROTKA”

Patroni medialni:

GAZETA WYBORCZA w KIELCACH

TERAZ Świętokrzyski Miesięcznik Kulturalny

ECHO DNIA

Portal Informacji Kulturalnej PIK

NASZE MIASTO.PL

WROTA ŚWIĘTOKRZYSKIE

TVP KIELCE

Internetowa Telewizja KIELCE

POLSKIE RADIO KIELCE S.A.

Radio FAMA

Radio PLANETA

Radio PLUS

Bilety w cenie: normalny – 20 zł, ulgowy – 18 zł do nabycia w kasie Filharmonii Św. w godz. od 10.00 do 17.00 oraz na godzinę przed koncertem.

>>> Czterdzieste urodziny "Piaska"

Najświeższe wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia.
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto