Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Paweł Pierściński w kieleckiej Alei Sław?

Lidia Cichocka
Popiersie Pawła Pierścińskiego powstawało na podstawie zdjęć artysty. Sławomir Micek uwiecznił go z obiektywem aparatu i kliszami filmowymi - atrybutami Pawła Pierścińskiego.
Popiersie Pawła Pierścińskiego powstawało na podstawie zdjęć artysty. Sławomir Micek uwiecznił go z obiektywem aparatu i kliszami filmowymi - atrybutami Pawła Pierścińskiego. Stanisława Zacharko
Czy na 80 urodziny, w pierwszą rocznicę śmierci wybitnego fotografika Pawła Pierścińskiego jego rzeźba stanie w kieleckiej Alei Sław?- Pomysł jest zacny – mówi prezydent Kielc Wojciech Lubawski. – Trudno znaleźć lepszego kielczanina do tego międzynarodowego towarzystwa artystycznych sław. Rozpoczniemy przygotowania - mówi.

Ale pamięć wybitnego fotografika utrwalać ma nie tylko ta rzeźba.

Ta książka miała być prezentem urodzinowym, ale nie zdążono jej wręczyć. Została złożona do grobu. „Hommage a Paweł Pier-ściński” wymyślił właściciel oficyny Scriptum Jerzy Daniel. Na wieść o chorobie Pawła Pierścińskiego wiele osób chciało mu pomóc.

Stanisław Kaczmarczyk razem z Jerzym Tecławem zastanawiali się nad wydaniem książki o Pierścińskim, by przekazać mu dochód z jej sprzedaży. - Takich wydawnictw było jednak bardzo wiele. A ponieważ od chorego Pawła docierały wieści, że czuje się osamotniony pomyślałem, żeby zebrać życzenia od przyjaciół i w formie wydawnictwa przekazać je 25 maja, w dniu 79 urodzin Pawła – mówi Jerzy Daniel.
Artyści dedykowali Pawłowi swoje zdjęcia, obrazy, rzeźby, poeci wiersze. Każdy dołączał odręcznie pisane życzenia. Tak powstała książka pełna dobrej energii, ciepła, słów wsparcia, życzeń zdrowia.

Niestety, zamiast radosnego happeningu pod oknami domu Pawła Pierścińskiego (autorzy mieli odśpiewać mu na ulicy gromkie 100 lat)22 maja przyszła wiadomość o śmierci. Stało się to w chwili, kiedy książka wchodziła na drukarskie maszyny, dołączono więc do niej tę porażającą wiadomość a książkę złożono do grobu.

Blisko 100 osób biorących udział w powstaniu książki dokonało też dobrowolnych wpłat. – Wszyscy pracowaliśmy w ramach wolontariatu. Stanisław Kaczmarczyk z drukarni Duet wydał książkę własnym sumptem by zebrane pieniądze przekazać Pawłowi – dodaje Jerzy Daniel. – W obecnej sytuacji chcemy przekazać je na formę upamiętnienia Pawła.

Decyzja, co to ma być jeszcze nie zapadła, ale bardzo prawdopodobne, że będzie to wkład w wykonanie popiersia Pawła Pierścińskiego. Odlew gipsowy już zresztą istnieje. Wykonał go Sławomir Micek. – Do książki dla Pawła chciałem zdążyć z rzeźbą, ale nie udało się, dałem inną pracę a o tym, że robię popiersie na podstawie zdjęć powiedziałem Pawłowi kilka dni śmiercią. Ucieszył się i powiedział: Dokumentuj jak to robisz.

Gipsowy odlew Sławomir Micek przekazał do Biura Wystaw Artystycznych w Kielcach na konkurs Przedwiośnie i komisja konkursowa zakwalifikowała go na wystawę. Od 23 czerwca popiersie Pawła Pierścińskiego będzie można oglądać.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto