Otwarta w Kielcach Niebieska strefa to pomoc dla osób niepełnosprawnych. Zobaczcie zdjęcia i film

Lidia Cichocka
Udostępnij:
Pierwsza w Polsce Niebieska strefa dla osób ze spektrum autyzmu została otwarta we wtorek w filii Miejskiej Biblioteki Publicznej - w Poczytalni na Dworcu.

Pomysłodawcy stworzenia takiego miejsca to kierujący Stowarzyszeniem Sztuka Łączenia Aleksandra i Wojciech Niemczykowie oraz Paulina Papka z kieleckiego oddziału Krajowego Towarzystwa Autyzmu.

- Zaczęło się od wycieczki do teatru dla podopiecznych Pauliny - wyjaśnia Wojciech Niemczyk, prezes Stowarzyszenia i znany aktor. - Okazało się, że wszyscy są bardzo zainteresowani teatrem, chętnie by tam bywali, ale na przeszkodzie stoją niezauważalne dla nas bariery. To po to, by pomóc je przezwyciężyć powstają Niebieskie strefy - miejsca przyjazne osobom w spektrum autyzmu.

Jak wyjaśnia Paulina Papka autyzm, nie jest chorobą a innym sposobem postrzegania świata, większą wrażliwością i wynikającymi z tego kłopotami w komunikowaniu się. Strefa to miejsce, w którym takie osoby mogą się czuć bezpiecznie, w którym zamiast słów można używać znaków graficznych.

Pierwsza strefa powstała w Poczytalni na dworcu autobusowym. Wiodą do niej niebieskie znaki, przy wejściu umieszczono dwie tablice, jedna informuje o usługach biblioteki, druga umożliwia informowanie o swoich życzeniach: chęci wypożyczenia książki, gry, skorzystania z internetu i tak dalej.

Pracownicy zostali przeszkoleni by wiedzieć jak pomóc niepełnosprawnym, jak reagować w ew. sytuacjach kryzysowych.

- Niebieska strefa jest przyjaznym miejscem także dla osób z innymi niepełnosprawnościami, głuchoniemych, lękowych a także starszych, które mogą się czuć zagubione - dodaje Wojciech Niemczyk. Zapoznaniu się z ideą i funkcjonowaniem strefy służy film, na którym aktor oprowadza po dworcu i Poczytalni.

O tym, że Niebieska strefa jest bardzo potrzebna mówił Dawid podopieczny KTA oraz pani Iza, mama chłopca w spektrum autyzmu.

Utworzenie pierwszej strefy było możliwe dzięki pieniądzom z Narodowego Instytutu Wolności, za pomoc prezes Sztuki Łączenia dziękował posłowi Krzysztofowi Lipcowi. Idea tworzenia miejsc przyjaznych dla osób niepełnosprawnych ma wielu zwolenników, o poparciu zapewniali obecni na otwarciu senator Krzysztof Słoń, wojewoda Zbigniew Koniusz, wiceprezydenci Kielc Agata Wojda i Marcin Chłodnicki i przewodniczący rady Miasta Jarosław Karyś.

Kolejne Niebieskie strefy powstaną m.in. w teatrze im. Stefana Żeromskiego, Kieleckim Centrum Kultury, Filharmonii Świętokrzyskiej, w sumie ma ich być 14.

Szacuje się, że od jednego do trzech procent populacji to osoby ze spektrum autyzmu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rosja niszczy ukraiński przemysł

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie