Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Oszuści są coraz bardziej bezwzględni

RO
Polskapresse
Do Policji w Staszowie zgłosiła się 78 –letnia mieszkanka miasta, którą usiłowano oszukać. Zadzwoniła do niej kuzynka, prosząc o przesłanie jej pieniędzy. Kuzynka opisywała jej trudną sytuację, w jakiej się znalazła w Niemczech i prosiła o szybką pomoc.

Nestorka dokonała przelewu 8000 złotych na podane konto. Gdy okazało się, że pieniądze, z powodu błędów w przekazie, nie dotarły do adresata, domniemana kuzynka zadzwoniła do niej, by ta interweniowała w banku. To wzbudziło podejrzenia 78-latki. Kobieta zadzwoniła do swojej ciotecznej siostry. Ta jednak zaprzeczyła, że chciała od niej pożyczyć pieniądze. Tylko dzięki pomyłce na blankiecie przekazu, kobieta nie straciła swoich oszczędności.

Mniej szczęścia miał 44-letni mieszkaniec powiatu starachowickiego. Na portalu internetowym wyszukał ogłoszenie o sprzedaży samochodu. Ponieważ oferta odpowiadała jego oczekiwaniom, postanowił zakupić wymarzony samochód. Na poczet transportu samochodu do Polski wpłacił przewoźnikowi około 2000 euro na wskazane konto. Po dokonaniu przelewu, kupujący nie mógł się już skontaktować ani ze sprzedającym, ani z przewoźnikiem.
Z roku na rok zakupy przez Internet stają się coraz bardziej popularne. Duża różnorodność dostępnych towarów oraz atrakcyjne ceny zachęcają do zakupu. Surfując po sieci w poszukiwaniu nowej wspaniałej okazji, trzeba jednak pamiętać, że czyhają tam również pułapki.

Pamiętajmy, że kupując w sklepie internetowym należy kierować się przede wszystkim rozwagą.
Jeśli decydujemy się na zakup jakiegoś przedmiotu dokładnie sprawdźmy sklep, który go oferuje. Np. to czy ma jakąś siedzibę, czy podany do kontaktów telefon działa. Jeśli korzystamy z portali aukcyjnych sprawdźmy też komentarze oraz opinie innych klientów.
Warto także pamiętać, że nie istnieją "super oferty cenowe" w przypadku drogich i bardzo drogich rzeczy.

Również w domu możemy stać się ofiarą oszustwa. Przestępcy wchodzą do mieszkania pod różnym pretekstami, często podając się m. in. za członków rodziny, nowych sąsiadów lub pracowników administracji.

Oszuści wykorzystując naiwność i łatwowierność osób starszych, najczęściej mieszkających samotnie, często grając na ich uczuciach, dokonują kradzieży pieniędzy lub wartościowych przedmiotów. Podają się za znachorów, znajomych członków rodziny, udają listonoszy, „gazowników”, roznoszą ulotki lub oferują do sprzedaży atrakcyjne cenowo towary.
Oto kilka przykładów działania sprawców:
- metoda „na wnuczka” -sprawcy najczęściej dzwonią na telefon domowy podszywając się pod członków rodziny np. wnuka, siostrzeńca i proszą o pilne pożyczenie gotówki. Podają często jakiś błahy powód, że nie mogą odebrać pieniędzy osobiście i wyślą po pieniądze znajomego, ze wskazaniem dokładnego opisu osoby. Po niedługim czasie do domu ofiary przychodzi ów znajomy, który w imieniu rzekomego członka rodziny odbiera pieniądze
- metoda „na doręczyciela” lub „inkasenta” -sprawcy podszywają się pod przedstawicieli różnych instytucji np. administracji, opieki społecznej lub występują w charakterze akwizytorów. Po wejściu do mieszkania wykorzystują nieuwagę domownika przeszukują i kradną pieniądze lub inne wartościowe przedmioty.
- metoda „na domokrążcę”- sprawcy oferują możliwość zakupu różnych towarów (np. sprzętu AGD, telefonii cyfrowej) za wyjątkowo atrakcyjną cenę. Jednocześnie proponują podpisanie umowy przedwstępnej na wykonanie usługi. Po podpisaniu okazuje się, że za towar należy zapłacić znacznie więcej niż po cenie proponowanej na początku.
- oszustwa dokonywane przez osoby innej narodowości – osoby te oferują do sprzedaży różnego rodzaju towary, wykorzystując nieuwagę osoby starszej czy samotnie mieszkającej dokonują kradzieży przedmiotów wartościowych i pieniędzy.
Dlatego pamiętajcie!
- nie wpuszczajcie i nie zapraszajcie do domu osób nieznanych i przypadkowo poznanych,
- będąc w domu i wychodząc z niego zamykajcie drzwi na zamki,
- zanim otworzycie drzwi zobaczcie przez wizjer lub okno kto za nimi stoi, czy jest to osoba Wam znana,
- w przypadku osób podających się za pracownika instytucji żądajcie pokazania legitymacji lub identyfikatora,
- jeśli musicie wpuścić do mieszkania osobę obcą, nie zostawiajcie go ani na chwilę samego,
- nie przechowujcie w mieszkaniu dużych ilości pieniędzy i przedmiotów wartościowych, przetrzymujcie je w banku, drobne kwoty trzymajcie w różnych miejscach, znanych tylko Wam,
- nie informujcie nikogo kiedy pobieracie rentę czy emeryturę i w jakiej kwocie,
- jeżeli musicie podpisać jakąś umowę to sprawdzajcie wiarygodność osoby, zadzwońcie do danej instytucji lub powiedzcie, że zgłosicie się osobiście,
- przed podjęciem decyzji co do przekazania pieniędzy, sami skontaktujcie się z osobą, za którą podaje się telefoniczny rozmówca.
Radzimy, aby zwracać szczególną uwagę na osoby, które odwiedzają nasze domy, szczególnie wówczas, kiedy są to osoby nam obce. Najlepiej nie korzystajmy z ich usług, bądź poprośmy sąsiada lub znajomego, aby był blisko nas, w czasie takiej wizyty. Tylko dzięki ostrożności i przezorności możemy uniknąć nieprzyjemnych zdarzeń.

Apelujemy również do bliskich osób starszych - zadbajcie Państwo o bezpieczeństwo seniorów. Powiedzcie im o zagrożeniach, uczulcie na opisywane przestępcze techniki, z których korzystają oszuści. Porozmawiajcie ze swoimi rodzicami bądź dziadkami o czyhających na nich zagrożeniach ze strony takich osób. Wpłyńcie Państwo na osoby starsze, by kontaktowały się z Wami i pytały o radę. W każdej sytuacji, budzącej Państwa podejrzenia, co do niezgodnych z prawem intencji, nieznanych osób, należy się kontaktować z Policją. Policjanci na pewno sprawdzą każdy taki sygnał i być może uda się złapać oszustów na gorącym uczynku.
O wszystkich próbach wyłudzenia pieniędzy, natychmiast informujcie Państwo policję korzystając z numeru alarmowego 997 lub 112.
Pamiętajmy, że tylko nasza ostrożność, czujność i dystans do przekazywanych informacji spowodują, iż nie staniemy się kolejną ofiarą oszustwa!

Źródło: KWP w Kielcach

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto