Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ostatni dzień Międzynarodowych Zawodów Łazików Marsjańskich na politechnice w Kielcach. W niedzielę poznamy zwycięzców

Aleksandra Boruch
Aleksandra Boruch
Ostatni dzień Międzynarodowych Zawodów Łazików Marsjańskich na politechnice w Kielcach. Co się działo?
Ostatni dzień Międzynarodowych Zawodów Łazików Marsjańskich na politechnice w Kielcach. Co się działo? Krzysztof Krogulec
Od piątku, na kampusie Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach trwa ósma edycja zawodów łazików marsjańskich - European Rover Challenge. Ostatni dzień międzynarodowych zawodów przypadł w niedzielę, 11 września. Poświęcony był planecie, na której żyjemy - Ziemi. Mimo niepewnej pogody, na miejscu pojawiło się mnóstwo zwiedzających. Popołudniu poznamy zwycięzców tegorocznej edycji.

8. edycja Międzynarodowych Zawodów Łazików Marsjańskich w Kielcach - dzień 3

Od piątku, 9 września na Politechnice Świętokrzyskiej trwa "kosmiczna misja". Już po raz 8. Kielce stały się areną Międzynarodowych Zawodów Łazików Marsjańskich. Na największym na świecie sztucznym torze marsjańskim zlokalizowanym w Kielcach rywalizuje ponad 30 drużyn z całego świata. Obok zmagań przedstawicieli uczelni technicznych, biorących udział w zawodach w trybie zdalnym oraz w sposób stacjonarny, goście wydarzenia mogli zwiedzić stoiska wystawiennicze, brali udział w warsztatach naukowych, słuchali prelegentów opowiadających między innymi o eksploracji kosmosu.

Pierwszy dzień zawodów poświęcony był Czerwonej Planecie, czyli Marsowi. W tym dniu eksperci opowiedzieli o eksploracji oraz perspektywach kolonizacji Czerwonej Planety.

Czytaj więcej: Kosmiczna impreza na Politechnice Świętokrzyskiej w Kielcach. Zobaczcie, co się działo podczas European Rover Challenge

Drugi dzień - sobota, 10 września był poświęcony ziemskiemu satelicie - Księżycowi. Specjaliści od kosmicznych technologii skupili się na temacie powrotu człowieka na Księżyc, pozyskiwaniu jego zasobów oraz wykorzystaniu go jako platformy startowej dla dalekich misji kosmicznych.

Czytaj więcej: Kolejny dzień European Rover Challenge na Politechnice Świętokrzyskiej w Kielcach. Zobacz na zdjęciach, co się działo

W niedzielę, 11 września European Rover Challenge powrócił na Ziemię. Zaproszeni eksperci, goście oraz przybyli mieszkańcy, mogli rozmawiać i dowiedzieć się między innymi tego, w jaki sposób chronić naszą planetę dzięki technologiom kosmicznym, o ich roli w codziennym życiu, a także o wykorzystaniu danych satelitarnych.

Na ten dzień zaplanowano również nawiązanie połączenia z ekspedycją badawczą fundacji Ocean Exploration Trust (założonej przez odkrywcę wraku Titanica, doktora Roberta Ballarda) znajdującą się obecnie na Pacyfiku w pobliżu Hawajów. Członkowie załogi opowiedzieli o projekcie Nautilus, którego kluczową częścią jest operowanie podwodnym robotem ROV (remotely operated vehicle). Jest on wykorzystywany przy badaniu dna oceanów i otworów wulkanicznych.

Wcześniej mogliśmy posłuchać prelekcji Jarosława Chojnackiego z Krakowskiego Parku Technologicznego, który zdradził od czego zacząć mając pomysł w sektorze kosmicznym oraz jak w dużych firmach wykorzystać "kosmiczne technologie" do budowania przewagi konkurencyjnej.

Zwycięzców tegorocznych zawodów łazików marsjańskich poznamy w niedzielę, 11 września. Ogłoszenie wyników zaplanowano na godzinę 17.

Zobaczcie na zdjęciach, co działo się podczas 3. dnia Międzynarodowych Zawodów Łazików Marsjańskich na politechnice w Kielcach.

European Rover Challenge to największe w Europie wydarzenie kosmiczne łączące międzynarodowe zawody łazików marsjańskich z pokazami naukowo-technologicznymi, które od lat gości u siebie przedstawicieli najważniejszych agencji kosmicznych na świecie. Kierując się hasłem „inspirujemy nowe pokolenie”, od 2014 organizatorzy przybliżają szerokiej publiczności kosmos i uświadamiają rosnącą rolę nowoczesnych technologii w codziennym życiu. ERC to także miejsce spotkań przedstawicieli europejskiego świata nauki i biznesu zainteresowanych wykorzystywaniem technologii kosmicznych i robotycznych. Projekt dofinansowany jest z programu „Społeczna odpowiedzialność nauki” Ministra Edukacji i Nauki.

Współorganizatorami wydarzenia są Europejska Fundacja Kosmiczna, Specjalna Strefa Ekonomiczna „Starachowice” S.A., Województwo Świętokrzyskie oraz Politechnika Świętokrzyska. Kielce pełnią funkcję Miasta Gospodarza.

Transmisję z wydarzenia możesz śledzić także w internecie:

od 12 latprzemoc
Wideo

Akcja cyberpolicji z Gdańska: podejrzani oszukali 300 osób

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto