Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

„Oskar Zięta. Polskie Projekty Polscy Projektanci” w Instytucie Dizajnu w Kielcach

MB
Różne materiały, domieszka technologii, sporo architektury i czynnik spajający oba te elementy czyli... sztuka! Co może powstać z takiej kombinacji? O tym kielczanie mieli okazję się przekonać w Instytucie Dizajnu, gdzie od 1 grudnia można oglądać, a raczej... podziwiać- wystawę „Oskar Zięta. Polskie Projekty Polscy Projektanci”.

O tym że sztuka niejedno ma imię wiedzą wszyscy, ale, że można rozumieć ją właśnie tak, jak za pośrednictwem swoich dzieł robi to Oskar Zięta, o tym do tej pory nie przyszło nam wiedzieć. Artysta bowiem przedstawia mieszkańcom naszego miasta dotąd nieznane oblicze sztuki, która na wystawie objawia się pod wieloma postaciami... raz bowiem dostrzec można ją w niesymetrycznym lustrze, by zaraz dała o sobie znać jako ,,napompowane" miedziane krzesło. W każdej z prac wchodzących w skład ekspozycji „Oskar Zięta. Polskie Projekty Polscy Projektanci” autor daje się poznać jako artysta rodem z... dalekiej przyszłości, którego cechuje niezwykle nowatorskie podejście do kreowania. Akt twórczy w kontekście jego prac zdaje się być podejmowany dopiero po przetworzeniu posiadanej wizji artystycznej przez wrażliwość twórczą, jaką, bez wątpienia, obdarzony jest ten polski artysta i architekt, który urodził się w Zielonej Górze. Jego meble bowiem, ,,mają duszę", co nie odbiera im przy tym funkcjonalności, bo ciekawe eksponaty bez żadnych trudności można przecież użytkować w domu.

Wystawa „Oskar Zięta. Polskie Projekty Polscy Projektanci” sprawiła, że mieszkańcy naszego miasta mogli doświadczyć istnej uczty dla zmysłów, bo przedmioty autorstwa tego znanego polskiego architekta i projektanta dostarczały ogromu wrażeń i to nie tylko wizualnych. Ich praktyczne zastosowanie, bowiem pobudzało ośrodki kojarzeniowe odbiorców, którzy stymulowani bodźcem zmysłowym zaczynali myśleć o wykorzystaniu przestrzeni w sposób bardziej nietuzinkowy i twórczy. Meble Oskara Zięty właśnie do tego inspirują, by zacząć pojmować świat technologii i architektury z nieco innej, nie tyle szerszej, co bardziej spontanicznej perspektywy i nie bać się nowości, a wbrew przeciwnie iść z duchem czasu i bawić się sztuką, materiałem i jego niewyczerpanymi możliwościami. A najlepszym dowodem na to jest fakt, iż Oskar Zięta mieni się twórcą jednej z najnowocześniejszych metod obróbki stali, która odkąd została wprowadzona na rynek, znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach przemysłu.

Podczas spotkania z twórcą kielczanie mogli dowiedzieć się, co Oskar Zięta rozumie pod pojęciem sztuka i zrozumieć, że dla niego jest ona wieloaspektowa. Takie szczególne i cenne spostrzeżenia i brak jednomyślnego stanowiska dotyczącego definiowania sztuki artysta zawdzięcza latom praktyki w wielu krajach za granicą, gdzie miał możliwość doskonalić swoje umiejętności u boku wykwalifikowanych uczonych wiodących prym w swoich dziedzinach nauki takich jak chociażby: prof. Ludger Hovestadt. Na obczyźnie Oskar Zięta zaskarbił sobie również sympatię i uznanie w gronie znawców sztuki, którzy nie studzili jego twórczego entuzjazmu i każdorazowo nagradzali jego artystyczne wynalazki pozytywnymi recenzjami, dzięki którym zyskał sobie przychylność jury w wielu prestiżowych konkursach na skalę ogólnokrajową. Nie sposób na palcach jednej ręki zliczyć, ile nagród na swoim koncie ma Oskar Zięta, bo ich liczba kilkakrotnie przekracza 10. Każda ze statuetek to materialny dowód na jego ogromny potencjał i talent.

Biorąc pod uwagę te fakty można uznać, że wystawa w ID to ekspozycja warta zobaczenia, bo dzięki niej tutejsi entuzjaści sztuki mają rzadką okazję, by znacznie poszerzyć horyzonty i przekonać się na własne oczy, jak tworzy się nie w Polsce, nie w Europie i nawet nie... na świecie- Dzięki Oskarowi Zięcie możemy bowiem zaobserwować, jak będzie tworzyło się w przyszłości!

QUIZ. Gwara młodzieżowa lat 70. Czy rozpoznasz te słowa?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto