Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Onko Tour i miasteczko zdrowia na rynku w Kielcach. Możesz wejść do dmuchanego jelita, a także wykonać mnóstwo badań profilaktycznych

Aleksandra Boruch
Aleksandra Boruch
Wideo
od 16 lat
W sobotę, 6 sierpnia kielecki rynek zamienił się w prawdziwe miasteczko zdrowia. Przez całe popołudnie mieszkańcy mogli skorzystać z wielu badań profilaktycznych i porad. Przy stoiskach czekali specjaliści z różnych dziedzin. Jedną z ciekawszych atrakcji był dmuchany model jelita grubego. Chętni mogli wejść do środka i zobaczyć jego wnętrze. Ponadto, punktualnie o godzinie 13 wystartował Onko Tour - wyjątkowy rajd rowerowy pacjentów i urzędników, który ma zachęcić Polaków do profilaktyki oraz wspiera chorych w walce z nowotworami.

Miasteczko zdrowia i rajd po zdrowie, czyli Onko Tour w Kielcach

W sobotę, 6 sierpnia Rynek w Kielcach zamienił się prawdziwe Miasteczko Zdrowia. Na placu pojawiło się kilka stoisk, przy których mieszkańcy mogli wykonać badania profilaktyczne, pomiary, wyrobić profil zaufany, porozmawiać ze specjalistą, sprawdzić w jaki sposób badać piersi i wiele wiele innych. Ciekawym doświadczeniem była "Wizyta Jelita" - chętni mogli zajrzeć do wnętrza dmuchanego modelu jelita grubego.

Punktualnie o godzinie 13 z kieleckiego rynku wystartowała kilkudziesięcioosobowa grupa cyklistów w wyjątkowym rajdzie Onko Tour. Onko Tour to jedyny w kraju rajd rowerowy pacjentów, który zachęca Polaków do profilaktyki oraz wsparcia chorych w walce z nowotworami i pokazuje, że z rakiem można wygrać.

Pomysłodawczyni wydarzenia Katarzyna Gulczyńska, prezes zarządu Fundacji Pokonaj Raka:

- Projekt "Onko Tour trasa Green Velo" zakończyliśmy w zeszłym roku, ale ilość badań jaka została wykonana właśnie wtedy przez mieszkańców, zmobilizowała nas do tego, aby kontynuować projekt i żeby wrócić do Kielc i rozpocząć kolejny tour od Kielc. Postanowiliśmy, że wrócimy do miasta i zainicjujemy naszą aktywność poprzez zorganizowanie pikniku zdrowia. W ciągu trzech kolejnych tourów wrócimy do miejsca skąd startowaliśmy - czyli Elbląga, bowiem stamtąd biegnie trasa Green Velo. W 2016 roku razem z Czesławem Langiem ruszyliśmy w pierwszy tour - 500 kilometrów - mówiła prezes Fundacji Pokonaj Raka i dodała:

- Przede wszystkim my jako pacjenci zachęcamy do regularnych badań profilaktycznych. Osobiście wszystkich zachęcam do zrobienia badań "Profilaktyka 40+". Skierowanie na te badania możemy uzyskać przez internet w bardzo prosty sposób. Niechże nam się chce zainteresować swoim zdrowiem, bo życie to jest najcenniejszy pierwiastek na Ziemi - dodała pani prezes.

Cyber Marian wspiera walczących z rakiem
Wśród cyklistów spotkaliśmy znaną osobowość internetową, producenta filmowego, prowadzącego kanał na YouTube - Cyber Mariana. Cyber Marian, czyli Dominik Makowski współpracuje z wieloma fundacjami zajmującymi się wspieraniem ludzi chorych na raka. Już kilka razy brał udział w rajdzie Onko Tour:

- Z Fundacją Pokonaj Raka działam od 2012 roku. Temat jest mi bliski, ponieważ sam walczyłem z nowotworem przez 7 lat. Dlatego chętnie biorę udział w Onko Tour. Chcę nieść nadzieję tym osobom, które w tym momencie zmagają się z chorobą. Pokazać, że po takich hardkorowych przejściach można powrócić do normalnego życia - mówił Cyber Marian.

Na Rynku każdy mógł podejść między innymi do stoiska Świętokrzyskiego Centrum Onkologii. Mieszkańcy mogli wykonać podstawowe badania, uzyskać poradę, a także skonsultować się ze specjalistą. Obecne były także przedstawicielki Amazonek - pań, które wygrały walkę lub nadal walczą z rakiem piersi.

- Na naszym stoisku można wykonać bezpłatne badania, między innymi pomiar ciśnienia tętniczego oraz dokładny pomiar składu masy ciała z analizą wskaźnika BMI, wskaźnika tkanki tłuszczowej. Można również nauczyć się samobadania piersi. Można też dowiedzieć się o różnych programach profilaktycznych, jakie są realizowane przez Świętokrzyskie Centrum Onkologii. Dodatkowo, dzisiaj na rynku w ramach tej akcji jest postawiony nasz cytomammobus, w którym można wykonać bezpłatne badania, cytologię lub mammografię dla kobiet, które są objęte programami profilaktycznymi - mówiła Katarzyna Majka.

Do badań zachęcała między innymi pani Stanisława Korupczyńska, Amazonka:
- Bardzo wiele kobiet nie zgłasza się do przychodni, do lekarza. Często robią to zbyt późno i między innymi dlatego, rozdajemy dziś ulotki z informacjami i zachęcamy do badań.

Pani Stanisława sama walczyła z rakiem piersi. 13 lat temu przeszła mastektomię.
- Przed wykryciem nowotworu, rok wcześniej byłam u lekarza, badałam się, a w ciągu roku wszystko się zmieniło. Na szczęście w porę zostałam zdiagnozowana i zoperowana. Od tamtej pory badam się regularnie, jestem pod stałą kontrolą lekarza. Bardzo namawiam wszystkie kobiety do tego, aby się badać. Wczesne wykrycie zapobiega poważnym powikłaniom, poważnym konsekwencjom. Później może być po prostu za późno - przyznała Amazonka.

O tym jak ważna jest profilaktyka i diagnostyka nowotworów opowiadali: profesor Beata Kręcisz – kierownik Kliniki Dermatologii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach, doktor Agnieszka Radowicz-Chil- specjalista patomorfologii, koordynator Colorectal Cancer Unit ze Świętokrzyskiego Centrum Onkologii, doktor Leszek Smorąg – ginekolog onkolog, kierownik Zakładu Profilaktyki Onkologicznej ŚCO, doktor Paweł Steckiewicz – specjalista chorób wewnętrznych i hematologii z Kliniki Hematologii i Transplantacji Szpiku ŚCO.

"Wizyta Jelita"
Wyjątkowo ciekawe było stoisko w kształcie jelita grubego. Każdy mógł wejść do wnętrza dmuchanego modelu jelita i zobaczyć jak wygląda od środka. Po nim oprowadzała Iga Rawicka, prezes Fundacji EuropaColon Polska.

- Taka edukacja kiedy coś widzimy, jest bardzo pomocna. Przekonujemy nawet zatwardziałych mężczyzn, którzy nie chcą się badać, do tego, by pójść na kolonoskopię. (...) Być może jest to bardzo trywialne, może trochę nierealne, ale taka edukacja też pomaga i przekonuje ludzi. Uważamy, że jeżeli dzięki temu uratowaliśmy życie jednej osoby, to takie działania warto było podjąć, a wiemy, że tych osób było znacznie więcej - przyznała pani prezes.

Stoisko Narodowego Funduszu Zdrowia
W namiocie Świętokrzyskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia na mieszkańców również czekało mnóstwo badań, porad i gadżetów.

- Przy naszym stoisku można skorzystać z analizatora składu masy ciała, można wyrobić kartę EKUZ (BMI, skład ciała, wiek metaboliczny organów), potwierdzić profil zaufany. Udzielamy również informacji o dostępnych programach profilaktycznych, udzielamy informacji gdzie można wykonać badania z zakresu "Profilaktyki 40+" na terenie naszego województwa. Zapraszamy serdecznie wszystkich do skorzystania z naszych usług - zachęcała Dagmara Borowiec z działu obsługi klientów i profilaktyki Narodowego Funduszu Zdrowia.

Do aktywności fizycznej zachęcało Polskie Stowarzyszenie Nordic Walking. Gościem specjalnym zarówno w Kielcach, jak i w Busku był Bartłomiej Łukasz Chmielowiec - Rzecznik Praw Pacjenta.

Organizatorami wydarzania są: Fundacja "Pokonaj raka" i Rzecznik Praw Pacjenta wraz z partnerami Świętokrzyskie Centrum Onkologii w Kielcach Narodowy Fundusz Zdrowia oraz Urząd Miasta Kielce

Miasteczko Zdrowia na Rynku w Kielcach będzie stało do godziny 17. Natomiast w niedzielę, 7 sierpnia, w godzinach 10-16, event odbędzie się przed Samorządowym Centrum Kultury przy ulicy Mickiewicza w Busku-Zdroju. Stąd cykliści wyjadą do Krakowa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto