Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ogród Botaniczny na Karczówce w Kielcach zachwyca. Zobacz zdjęcia

Agata Kowalczyk
Wspaniały różany zapach unosi się nad Ogrodem Botanicznym w Kielcach. Zapewnia go blisko 5 tysięcy krzewów róż. Już w ostatnią sobotę czerwca będzie można wejść do Ogrodu, który zostanie otwarty na jeden dzień, w Święto Kielc.

- Ogród Botaniczny jest wciąż placem budowy, ale wyznaczyliśmy trasę, którą bezpiecznie można przejść - informuje Elżbieta Czajkowska, dyrektor Geoparku w Kielcach. – Nie wszędzie zapewnimy dostęp.

Po francusku i w kuchni
Zwiedzający zobaczą ogród francuski z ciekawie ukształtowanymi krzewami i drzewami. Będzie można poznać dział roślin użytkowych, w którym posadzono gatunki wykorzystywane w codziennym życiu, na przykład przyprawy. Ciekawie prezentuje się kolekcja dendrologiczna, czyli drzew rosnących w różnych typach lasów, na przykład w borze jodłowy czy buczynie karpackiej.

Niezwykle atrakcyjne zapowiada się różanka, czyli teren obsadzony prawie 5 tysiącami krzewów róż. – Ich zapach roznosi się nad całym ogrodem, czuć go już przy wejściu. Mam nadzieję, że kwiaty dotrwają do Święta Kielc. Niestety mogą je zniszczyć burze i intensywne opady deszczu – dodaje.
Na koniec zwiedzający zobaczą wrzosowiska.

Zwiedzanie w tenisówkach
- Trasa zwiedzania jest wyznaczono utwardzonymi alejkami, wysypanymi żwirkiem, który będzie podbudową docelowej nawierzchni. Na zwiedzanie dobrze jest włożyć wygodne buty, aby kamyki nie dostawały się do nich. Można zabrać małe dzieci, także w wózkach. Zwiedzanie na rowerze będzie niemożliwe- dodaje. – Apelujemy, aby trzymać się wyznaczonych ścieżek, ponieważ poza nimi może być niebezpiecznie.
Zaraz przy wejściu do ogrodu wzrok przyciąga gołoborze, u podnóża którego powstaną oczka wodne, połączone mostkami, a obok nich wodospad. – Ta część jest w budowie, widać z daleka gigantyczne wykopy. Czekamy na unijne pieniądze, które pozwolą dokończyć tę część ogrodu, niezbędną do jego otwarcia. Mamy dostać w połowie roku ponad 6 milionów złotych. Na wykonanie tych prac potrzeba nam jeszcze około roku, nie licząc przerwy zimowej.

Natomiast w tym roku zostanie urządzony różanecznik, obsadzony cudownymi rododendronami i azaliami. Przy gołoborzu i terenie odzwierciedlającym Tatry powstanie „ogród mgieł’ składający się z różnych gatunków traw. – Planujemy także dosadzenie roślin już w założonych kolekcjach- tłumaczy.

Kiedy zwiedzanie ?
Wstęp do ogrodu będzie możliwy w sobotę, 25 czerwca o godzinach 11,12 i 13. Nie ma wcześniejszych zapisów, ale przed wejściem trzeba będzie podać swoje dane i podpisać oświadczenie, iż zapoznało się z regulaminem zwiedzania. Po ogrodzie będą oprowadzać pracownicy Geoparku. Przejście zajmie około godzinę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto