Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Odpust ku czci błogosławionego Wincentego Kadłubka w Sandomierzu

(GOP)
Procesja z relikwiami błogosławionego Wincentego Kadłubka rozpoczęła niedzielne uroczystości odpustowe ku czci patrona miasta i diecezji sandomierskiej.

Procesja przeszła z kościoła seminaryjnego pod wezwaniem św. Michała Archanioła do bazyliki katedralnej. W procesji uczestniczyli duchowni, wśród nich metropolita częstochowski arcybiskup Wacław Depo, biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz, biskup senior Edward Frankowski, seminarzyści, siostry zakonne, przedstawiciele Kapituły Sandomierskiej, opaci z klasztorów cysterskich, rycerze i damy dworu z Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej oraz mieszkańcy.

Szli również młodzi ludzie, uczniowie miejscowych szkół, przebrani za znane osoby związane z Sandomierzem - postaci historyczne z różnych epok, a także legendarne. W białych habitach kroczyli męczennicy sandomierscy, czyli bracia dominikanie pomordowani w XIII wieku przez Tatarów.
Relikwiarz nieśli przedstawiciele różnych środowisk, między innymi władze miasta.

Uroczystej mszy świętej odpustowej odprawionej w katedrze przewodniczył arcybiskup Wacław Depo.
Odpustowi, jak co roku, towarzyszą liczne stragany rozstawione na staromiejskim Rynku. Tym razem dodatkowo pojawiły się drewniane kramy z wyrobami regionalnymi. Na jednym z nich można kupić nowe sandomierskie ciastka z kolekcji Zuzanny Wychowańskiej „Wielcy Sandomierza na słodko” - wincentynki.

W oknach wystawowych na Starym Mieście przez kilka godzin można było zobaczyć żywe obrazy przypominające wielkich z historii grodu, między innymi: Sudomira i kłótnice, Halinę Krępiankę, Teresę Izabelę Morsztynównę, carycę Marynę Mniszech, Henryka Sandomierskiego, księdza kanonika Marcina z Urzędowa, błogosławionego księdza Antoniego Rewerę, Mikołaja Trąbę, Adelajdę Domicellę, Hieronima Gostomskiego i Mikołaja Gomółkę. Obrazy wzbudzały bardzo duże zainteresowanie wśród spacerujących po Rynku.

Błogosławiony Wincenty Kadłubek, urodzony w Karwowie niedaleko Opatowa, był jedną z najlepiej wykształconych osób żyjących w XIII stuleciu. Pełnił funkcję prepozyta Kolegiaty Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Sandomierzu (dzisiejszej katedry). Później był biskupem krakowskim. Zrezygnował jednak z biskupstwa i rozpoczął życie zakonne. Zmarł w opinii świętości w 1223 roku w opactwie cysterskim w Jędrzejowie. Błogosławiony Wincenty Kadłubek jest autorem „Kroniki polskiej”.

od 7 lat
Wideo

Zmarł Jan Ptaszyn Wróblewski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto