Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Obrazy Zdzisława Beksińskiego w Kielcach na wystawie w Muzeum Narodowym

Lidia Cichocka
We wtorek, 26 listopada Muzeum Narodowe w Kielcach zaprasza na otwarcie wystawy „Strach”. Zaprezentowanych zostanie 80 prac wypożyczonych z największych muzeów w Warszawie, Krakowie, Gdańsku i Wrocławiu. Będą to między innymi dzieła Tommaso Dolabellego, Francisco de Goi, czy Zdzisława Beksińskiego.

„Strach” to wystawa poświęcona pojęciu abstrakcyjnemu, jej kuratorem jest Joanna Kaczmarczyk, która kilka lat temu przygotowała wystawę „Czas”. - Pomysł na zaprezentowanie strachu, pierwotnej towarzyszącej człowiekowi emocji powstał właśnie wtedy – wyjaśnia Joanna Kaczmarczyk. - Jest to trudny temat, ale ważny, bo każdy doznaje tego uczucia. Mierzyli się z nim także artyści próbujący nadać mu formę.

Wystawa ma pokazać jakimi środkami wyrazu się to odbywało. - Do zobrazowania strachu sięgano po alegorie, ekspresję uobecnioną w gestach i wyrazie twarzy, budowano nastrój w dosłownych przedstawieniach sytuacji budzących grozę, aż po napięcie oddane jedynie przez formę i kolor – mówi kuratorka. - I chociaż pozbyć się strachu nie można, to można go oswoić i próbować nad nim zapanować.

Na wystawie zaprezentowanych zostanie 80 prac wypożyczonych z największych muzeów w Warszawie, Krakowie, Gdańsku i Wrocławiu. Będą to między innymi dzieła Tommaso Dolabellego, Francisco de Goi, Alfreda Wierusza Kowalskiego, czy wreszcie Zdzisława Beksińskiego. Pokaz dopełni obraz filmowy Luisa Buñuela i Salvadora Dali „Pies andaluzyjski”, który ma być swoistym ruchomym „eksponatem”, oraz gra komputerowa Layers of Fear wyprodukowana przez polskie studio Bloober Team.

Aranżację wystawy przygotował profesor Leszek Mądzik i przed wernisażem jej wygląd jest tajemnicą. - Zależy nam na zaskoczeniu widza – mówi Joanna Kaczmarczyk. - Obejrzenie ekspozycji pozwoli prześledzić zmiany jakim podlegało zarówno samo odczuwanie strachu, jak i artystyczne środki jego wyrażania. Podążając ciemnymi korytarzami, prowadzeni światłem oświetlającym poszczególne dzieła staniemy się w pewnym sensie uczestnikami spektaklu.

Wystawę będzie można oglądać od 26 listopada do 29 marca 2020 roku w Dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich.

POLECAMY: KULTURA I ROZRYWKA

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto