Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Obejrzyj filmiki z realizacji projektu ˝Centrum Tradycji i Turystyki Gór Świętokrzyskich"

Tom, KWP Kielce
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Fot. Paweł Gołąb
Zachęcamy do obejrzenia filmików z realizacji projektu „Centrum Tradycji i Turystyki Gór Świętokrzyskich wraz z restauracją zabytków Świętego Krzyża – etap I”. Projekt został wpisany 5 marca 2007 r. do Indykatywnego Planu Inwestycyjnego – Listy Projektów Kluczowych Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2007-2013 w osi priorytetowej nr 2. Beneficjentem jest Gmina Bieliny, a partnerem w projekcie partycypującym finansowo w realizacji projektu jest Dom Zakonny Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej – Klasztor Święty Krzyż.

Gmina Bieliny jest w trakcie realizacji umowy o dofinansowanie dla projektu „Centrum Tradycji i Turystyki Gór Świętokrzyskich wraz z restauracją zabytków Świętego Krzyża - etap I”.
Wartość projektu to prawie 12 mln zł, wysokość dofinansowania wynosi 85%

Zadanie 1: Renowacja wschodniej i północnej fasady Zespołu Klasztornego na Świętym Krzyżu

Jest to kontynuacja prac przy Zespole Klasztornym na Świętym Krzyżu poprzez odrestaurowanie elewacji wschodniej Klasztoru polegające na odnowieniu części kamiennych i tynków elewacji.

Prace renowacyjne przy Klasztorze na Świętym Krzyżu rozpoczęte zostały w poprzednim okresie programowania w ramach projektu „Renowacja zabytków i budowa infrastruktury turystycznej wokół Świętego Krzyża” dofinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego - działanie 1.4. Rozwój turystyki i kultury.

Zadanie 2: Kompleksowe zagospodarowanie nieruchomości gminnych w Hucie Szklanej

Inwestycja polegała na zagospodarowaniu terenu oraz budowie niewielkich obiektów handlowo-gastronomicznych pod usługi turystyczno-rekreacyjne. Na działkach tuż przy wjeździe do Świętokrzyskiego Parku Narodowego powstały parking i strefa wypoczynku (zostały zaaranżowane miejsca piknikowe, wypoczynkowe i wyciszenia dla pielgrzymów), natomiast w części dolnej powstały pawilony związane z obsługą ruchu turystycznego (pamiątki, toalety, mała gastronomia).

Przygotowane zostało również miejsce do organizacji festynów i koncertów.

Zadanie 3: Rekonstrukcja „Wioski Średniowiecznej” w Hucie Szklanej

Wioska jest wybudowana na nieruchomości gminnej o pow. 1,58 ha. W wiosce zlokalizowane zostały drewniane stanowiska, które w interaktywny sposób ukazują życie mieszkańców z czasów średniowiecza i ich pracę. Powstały tu między innymi chatka zielarki, warsztat garncarski, kowalski, obróbki drewna, gospodarstwo bartnika. Druga część wioski to baza infrastrukturalna dla gier terenowych pn. „Kraina Legend Świętokrzyskich”. Na terenie Osady powstała również karczma regionalna, grodzisko – plac zabaw; amfiteatr oraz Święty Gaj - część wyspowa z elementami gołoborza część Osady, w której znajdują się drewniane kręgi bóstw Śwista, Pośwista i Pogody.

Zadanie 4: Utworzenie Szkolnego Schroniska Młodzieżowego wraz z polem namiotowym w Hucie Starej

W Szkole Podstawowej w Hucie Starej (przy drodze powiatowej 0324T) powstało schronisko dla młodzieży i pielgrzymów wyposażone w niezbędne zaplecze sanitarno – gastronomiczne oraz rekreacyjne. W schronisku powstało 11 pokoi czteroosobowych, pokoje dla opiekunów, pomieszczenie socjalne, zespoły sanitarne dla dziewcząt i dla chłopców oraz pomieszczenie suszarni odzieży. Obok zostało również przygotowane pole namiotowe na 13 stanowisk obozowych. Obok wybudowane zostało również boisko wielofunkcyjne (do piłki ręcznej, koszykówki i siatkówki).

Zadanie 5: Zagospodarowanie centrum Bielin wraz z budową Centrum Tradycji i Turystyki Gór Świętokrzyskich

W centrum Bielin powstał budynek, w którym swoją siedzibę mają Gminne Centrum Kultury i Sportu oraz Centrum Informacji Turystycznej Gór Świętokrzyskich, a także powołana w lipcu 2010 roku instytucja kultury Centrum Tradycji i Turystyki Gór Świętokrzyskich. Znajdują się tu również pomieszczenia biurowe przeznaczone dla lokalnych organizacji pozarządowych. W budynku przygotowano salę na ponad 80 miejsc ze sceną i zapleczem, salki do zajęć artystycznych oraz pomieszczenie dla koła gospodyń wiejskich.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto