Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Obcokrajowcy w Polsce

[email protected]
» Jakie warunki musi spełnić obywatel państwa spoza strefy Schengen, aby mógł dostać się na terytorium Polski? Powinien mieć ważny dokument podróży i wizę.

» Jakie warunki musi spełnić obywatel państwa spoza strefy Schengen, aby mógł dostać się na terytorium Polski?

Powinien mieć ważny dokument podróży i wizę. By ją otrzymać, musi uzasadnić cel podróży i warunki planowanego pobytu, posiadać pieniądze potrzebne na utrzymanie albo udowodnić, że jest w stanie je zdobyć, nie znajdować się na liście osób, którym odmówiono zgody na wjazd, nie być uznanym za osobę mogącą naruszyć porządek publiczny, bezpieczeństwo lub stosunki międzynarodowe.

» Jakie wizy będą wydawane obywatelom państw spoza strefy Schengen?

Tak zwane wizy jednolite, czyli schengeńskie, trzech rodzajów: lotniskowe - ważne tylko dla podróżujących samolotem, nieważne poza strefą tranzytową lotniska, tranzytowe - pozwalające na tranzyt przez terytorium strefy nie dłuższy niż pięć dni i krótkoterminowe - uprawniające do podróżowania po wszystkich państwach strefy, od Bugu po Atlantyk, przez okres ważności wizy, nie dłuższy niż 90 dni, w ciągu sześciu miesięcy od dnia pierwszego wjazdu. Krótkoterminowe wizy schengeńskie to odpowiednik dawnych wiz turystycznych.

» Czy w państwach schengeńskich pozostają wizy narodowe?

Tak. Długoterminowe wizy narodowe, wydawane np. na czas wykonywania pracy, upoważniają do swobodnego podróżowania w danym kraju i do co najwyżej pięciodniowego tranzytu przez terytorium innych krajów strefy.

Niestety, w urzędach centralnych (MSZ i MSWiA) nie są ustalone ścisłe kryteria co do trybu przyznawania takich wiz. Jak podano w Departamencie Konsularnym MSZ, decyzję będzie podejmował konsul. Departament nie wyklucza, że np. zagraniczni studenci, którzy rozpoczną w 2008 r. naukę na polskich uczelniach, dostaną właśnie narodowe wizy długoterminowe, przez co nie będą mogli pojechać sobie na wycieczkę np. do Hiszpanii bez dodatkowej wizy. Nie dotyczy to jednak studentów, którzy już posiadają polskie karty pobytu.

» Czy trudno będzie zdobyć wizę schengeńską?

Przede wszystkim będzie ona droższa - opłata wynosi 60 euro, co na przykład dla Białorusina oznacza wzrost nawet 12-krotny. Obywatele państw, które wynegocjowały z Unią Europejską korzystniejsze warunki, zapłacą mniej. Np. Rosjanie i Ukraińcy - po 35 euro za zwykłą, jednokrotną wizę wydawaną w ciągu pięciu dni roboczych (gdy nasz gość będzie chciał otrzymać ją w trzech dni, zapłaci już 70 euro). Umowy całkowicie zwalniają z opłat niektóre grupy, m.in. członków oficjalnych delegacji, studentów, bliskich krewnych obywateli UE, dziennikarzy czy osoby przyjeżdżające w ramach wymiany kulturalnej.


» Ile będą kosztowały polskie wizy narodowe?

Według MSZ opłaty będą takie same jak w przypadku wiz schengeńskich, choć nie wyklucza się zwiększenia grupy osób otrzymujących te wizy bezpłatnie, m.in. o Polonię.

» Czy obywatele państw spoza strefy Schengen, mający prawo pobytu w Polsce, będą mogli swobodnie podróżować do innych państw tej strefy?

Tak. Jeżeli cudzoziemiec posiada zezwolenie na zamieszkanie w Polsce na czas oznaczony, zezwolenie na osiedlenie się, zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego UE, zgodę na pobyt tolerowany lub status uchodźcy i jeżeli spełnia warunki wymagane do uzyskania krótkoterminowej wizy jednolitej, to ma prawo podróżować po państwach strefy Schengen przez okres nieprzekraczający trzech miesięcy w ciągu półrocza.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto