Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

O wojskowych obozach dla internowanych. W Kielcach pokazano nową wystawa. Pojawi się również w innych miastach województwa świętokrzyskiego

OPRAC.:
Tomasz Trepka
Tomasz Trepka
W czytelni Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Kielcach otwarto wystawę „I nazywali to Wojskiem Polskim…! Wojskowe Obozy Internowania w Polsce (1982-1983)”
W czytelni Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Kielcach otwarto wystawę „I nazywali to Wojskiem Polskim…! Wojskowe Obozy Internowania w Polsce (1982-1983)” Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego w Kielcach
W poniedziałek, 13 marca w czytelni Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Kielcach otwarto wystawę „I nazywali to Wojskiem Polskim…! Wojskowe Obozy Internowania w Polsce (1982-1983)”.

Ekspozycja składa się z 12 plansz.

Jak podkreślili organizatorzy wydarzenia:

jej podstawowym celem jest przywrócenie do społecznej pamięci wiedzy i historii o Wojskowych Obozach Internowania

W czasie wernisażu prelekcje wygłosili doktor Marzena Grosicka z Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach – „Represje wobec mieszkańców Kielecczyzny w okresie stanu wojennego 1981-1983” oraz Andrzej Adamczyk, wiceprzewodniczący Stowarzyszenia Osób Internowanych „Chełminiacy 1982” – „Formy represji wobec opozycjonistów po 1981 roku”.

W Wojskowych Obozach Internowania władze komunistyczne od 5.11.1982 roku do 3.02.1983 roku, pod pozorem ćwiczeń wojskowych, pozbawiły wolności 1711 osób – członków zdelegalizowanej NSZZ „Solidarność” oraz opozycjonistów zaangażowanych w walkę z komunistyczną dyktaturą, w tym z Kielc i okolicy około 60 osób. Ośrodki zostały utworzone w trzynastu jednostkach na terenie funkcjonujących wówczas trzech Okręgów Wojskowych – pomorskiego, śląskiego i warszawskiego.

Internowania pod pozorem „ćwiczeń wojskowych” służyły izolacji najbardziej niepokornych opozycjonistów, którzy mogli zainicjować lub włączyć się w akcję protestacyjną przeciwko uchwalonej w październiku 1982 roku ustawie o związkach zawodowych, delegalizującej NSZZ „Solidarność” oraz przekreślającej szanse na reaktywację związku.

Wystawa została przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej. Ekspozycja będzie również prezentowana w filiach Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej: w Końskich, w Busku-Zdroju, w Pińczowie, w Kazimierzy Wielkiej, w Jędrzejowie oraz we Włoszczowie.

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego w Kielcach

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto