Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowa wystawa w Kielcach. O siostrach zakonnych ratujących żydowskie dzieci. Zobacz zdjęcia

Tomasz Trepka
Tomasz Trepka
- Ekspozycja odsłania jeden z kilku aspektów pomocy. Poznajemy dzięki niej więcej informacji o zakonach, zgromadzeniach i siostrach, którzy służyli ogromną pomocą. Jest to mniej znany element tej pomocy. Niewiele mówi się zaangażowaniu Kościoła w pomoc ludności żydowskiej – powiedziała doktor Dorota Koczwańska-Kalita, naczelnik Delegatury IPN w Kielcach.

Wystawa w Kielcach o siostrach zakonnych ratujących żydowskie dzieci

Dzięki wystawie będzie można się dowiedzieć więcej między innymi o matce Matyldzie Getter, która była naczelną przełożoną Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi w Warszawie. – Wyznawała maksymę: „pomagamy i nikomu tej pomocy nie odmawiamy”. We wspomnieniach mówi się także, że matka Matylda Getter nie tylko ratowała istnienia ludzie, ale także wiarę w wielkoduszność człowieka, w sens poświęcenia, w dobroć człowieka, w jego miłość do bliźniego. Była strażniczką ocalenia wartości, które są ważne również w dzisiejszych czasach – dodała doktor Koczwańska-Kalita.

Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi podjęło się heroicznego wysiłku w celu uratowania, jak największej liczby osób pochodzenia żydowskiego. Dotyczyła ona przede wszystkim najmłodszych.

Siostra Matylda Getter utworzyła sieć domów opieki oraz szkół prowadzonych przez siostry zakonne, gdzie dzieci pobierały naukę. – Tych placówek na terenie Warszawy było co najmniej kilkanaście. Dodatkowo działały one w okolicznych miejscowościach. Te miejsca stały się bazą, w której można było pomóc osobom potrzebującym. Warto podkreślić, że dzięki poświęceniu sióstr udało się uratować około 500 żydowskich dzieci oraz 2,5 tysiąca osób dorosłych – dodała Edyta Krężołek z Referatu Edukacji Narodowej Delegatury IPN w Kielcach. Siostry franciszkanki pomagały w różny sposób. Przekazywano żywność, ubrania oraz pomagano wyrabiać fałszywe dokumenty pozwalające żyć po „aryjskiej stronie”.

Ksiądz biskup Jan Piotrowski podkreślił, że wystawa prezentuje jeden z przykładów chrześcijańskiej miłości do drugiego człowieka. – To jest jeden z nich, bowiem w czasie wojny było ich znacznie więcej. Dopiero odkrywamy wiele sytuacji, tych bohaterskich osób konsekrowanych, które wydobywa się na światło dzienne. Cieszę, że właśnie w pobliżu kieleckiej Katedry jest ta wystawa – powiedział.

Ekspozycja przygotowana przez Biuro Edukacji Narodowej IPN we współpracy ze Zgromadzeniem Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi prezentowana będzie do 11 kwietnia na Skwerze im. Stefana Żeromskiego w Kielcach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto