Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Noc Muzeów 2019 w Kielcach. Wielkie zainteresowanie ofertą kieleckiego IPN [ZDJĘCIA]

Tomasz Trepka
Wyjątkowe atrakcje czekały na wszystkich, którzy 18 maja zdecydowali się przyjść do siedziby Delegatury IPN w Kielcach.

Największą atrakcją dla zwiedzających był schron, który mieścił się nad siedzibą I sekretarza Komitetu Wojewódzkiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej w Kielcach, Aleksandra Zarajczyka. Niewiele wiadomo na temat tego schronu. Praktycznie jedyną informacją jest ta, że został on zbudowany na wypadek wojny w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych. Pozostały po nim jedynie agregaty prądotwórcze, część specjalnego filtru oczyszczającego powietrze oraz centrali telefonicznej.

W schronie przygotowano prezentację reprodukcji albumu fotograficznego, który znajdował się w posiadaniu Mieczysława Werensa, mieszkańca Czarneckiej Góry w powiecie koneckim. Reprodukcje zdjęć w nim zachowanych zostały najprawdopodobniej wykonane przez Mieczysława Cupera. Zapewne było ich znacznie więcej, jednak większość nie przetrwała okresu wojny.

W znajdujących się pod siedzibą Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach pomieszczeniach zostały zaaranżowane: pokój biura paszportowego i cela więzienna. Na terenie schronu zaprezentowano również obwieszczenia, odezwy oraz prasę z okresu II wojny światowej.

Podczas Nocy Muzeów, w formie wystawy zaprezentowana została również gazeta „Signal Extra”. Była ona wydawana przez Niemców w kilkunastu językach. Głównymi tematami poruszanymi w czasopiśmie były: sprawność niemieckiej armii, budowa wspólnoty gospodarczej pod przywództwem III Rzeszy oraz walka z bolszewizmem zagrażającym europejskiemu dziedzictwu. Prezentowany na ekspozycji egzemplarz to specjalna wkładka "Signal Extra" poświęcona w całości powstaniu warszawskiemu.

Na zwiedzających czekał również magazyn główny, podobnie jak schron na co dzień niedostępny dla osób z zewnątrz, w którym przechowywane są dokumenty, ale również inne pamiątki przekazywane przez osoby prywatne i inne instytucje. Wśród prezentowanych materiałów były między innymi akta: Wojskowego Sądu Rejonowego w Kielcach, który skazał na wieloletnie więzienia i kary śmierci szereg żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego oraz konspiracyjnych organizacji antykomunistycznych w latach 1945-1956 za Kielecczyzny oraz tajnych współpracowników z terenu ówczesnego województwa kieleckiego.

Podczas Nocy Muzeów prezentowane były również najnowsze nabytki IPN w Kielcach. Wśród nich znalazł się album z dnia śmierci Józefa Piłsudskiego oraz godło państwowe z wydrapaną przez funkcjonariuszy milicji obywatelskiej koroną.

Pracownicy Delegatury IPN w Kielcach nie zapomnieli również o najmłodszych, na których czekały: czytanie komiksu przez archiwistów, a także gry planszowe i edukacyjne oraz puzzle.

Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto