Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Niezwykłe kobiety z czasów Wazów. Nowa wystawa Pałacu Biskupów w Kielcach

Lidia Cichocka
Wideo
od 16 lat
Otwarciem wnętrz, ale także wystawą Muzeum Narodowe w Kielcach zakończyło kilkuletni projekt modernizacji i konserwacji dawnego Pałacu Biskupów krakowskich w Kielcach.

- Wystawa poświęcona jest kobietom z czasu Wazów co nawiązuje do czasów powstania pałacu – wyjaśniał w czasie otwarcia dyrektor muzeum Robert Kotowski. - Skupiliśmy się na kobietach, bo zazwyczaj historia jest historią mężczyzn.

Kuratorka wystawy doktor Magdalena Śniegulska-Gomuła postanowiła pokazać wyjątkowe postaci kobiece i role, jakie odgrywały od schyłku XVI wieku do drugiej połowy XVII stulecia. Ramy czasowe wystawy (1587– 1668) wyznacza panowanie królów polskich z dynastii Wazów. Do pierwszej grupy bohaterek wystawy należą kobiety ściśle związane z dworem: żony monarchów (Anna, Konstancja i Cecylia Renata Habsburżanki oraz Ludwika Maria Gonzaga de Nevers) i te należące do rodziny królewskiej oraz damy z fraucymerów. Dalej znajdziemy wpływowe niewiasty, żony magnatów, niejednokrotnie prawdziwe fortunatki Rzeczypospolitej tamtych czasów. Kolejną grupę stanowią kobiety niepospolite, niejednokrotnie wyprzedzające swoją epokę, jak astronomka Elżbieta Koopman, żona Heweliusza, która wraz z nim prowadziła obserwacje nieba czy Maria Cunitz – śląska astronomka, autorka pracy Urania propitia, będącej udoskonaleniem Tablic rudolfińskich Keplera.Na wystawie można zobaczyć portret Magdaleny Mortęskiej – ksieni klasztoru benedyktynek w Chełmnie, mistyczki i założycielki kongregacji chełmińskiej. Nowy blask zyskał portret Katarzyny z Kretkowskich Ligęziny z ok. 1654 roku, która po śmierci męża została fundatorką i przełożoną klasztoru w Lublinie. Jak wyjaśniała konserwator dzieł sztuki Małgorzta Misztal po usunięciu zabrudzeń na obrazie przybyło detali np. u stóp pani Katarzyny pojawił się mąż. Na wystawie zaprezentowano wizerunki malarskie i graficzne kobiet epoki Wazów, a także medale, dokumenty, starodruki i dzieła rzemiosła artystycznego m.in. przepiękne hafty, które wypożyczono z blisko 30 instytucji. Wystawie będzie towarzyszyć publikacja, która przedstawi wszystkie bohaterki wystawy.

Wystawę można oglądać do 2 października 2022 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto