Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Niezwykła wystawa Flora Polonica w Muzeum Narodowym w Kielcach. Najstarszy eksponat ma 170 milionów lat. Zobacz zdjęcia

Lidia Cichocka
Lidia Cichocka
Od wtorku w Muzeum Narodowym w Kielcach można oglądać wystawę Flora Polonica. Zobacz więcej zdjęć >>>
Od wtorku w Muzeum Narodowym w Kielcach można oglądać wystawę Flora Polonica. Zobacz więcej zdjęć >>>Krzysztof Krogulec
Na niezwykłą, radosną i piękną wystawę zaprasza od wtorkowego wieczoru, 13 grudnia Muzeum Narodowe w Kielcach. Jej tytuł mówi sam za siebie: Flora Polonica.

Wystawa Flora Polonica w Muzeum Narodowym w Kielcach

Pomysłodawczynią wystawy jest profesor Anna Świercz zasiadająca w radzie programowej muzeum. To ona zaproponowała by obchodzoną w tym roku 100. rocznicę powstania Polskiego Towarzystwa Botanicznego uczcić w ten sposób. Pomysł spodobał się i mimo że czasu było niewiele, bo niespełna rok wystawę przygotowano.

Kuratorka Flora Polonica, Magdalena Silwanowicz wymienia powody, dla których ta ekspozycja jest wyjątkowa. - Pokazujemy na niej eksponaty z naszych zbiorów, to rzadkość, przypomnę, że na poprzednią wystawę dzieła sztuki sprowadzaliśmy z ponad 20 placówek.

Gros z pokazywanych prac na co dzień przechowywana jest w magazynach. - Nie dlatego, że są gorsze, inna jest koncepcja prezentacji w naszej galerii. Teraz mogliśmy je wyjąć i i kolejny raz się nimi zachwycić – dodaje kuratorka.

A rzeczywiście jest czym. Na wystawie znajdują się obrazy, grafiki, litografie, akwaforty, rysunki, których bohaterami są rośliny. Nie brakuje fotografii w tym tych Edmunda Massalskiego ze zbiorów Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego czy twórców Kieleckiej Szkoły Krajobrazu. W gablotach prezentowane jest szkło, ceramika i obiekty z innych dziedzin rzemiosła artystycznego. Prezentację uzupełnią skamieniałości.

- Najstarszy obiekt ma 170 milionów lat, to skrzemieniałe drzewo, najmłodsza praca pochodzi z roku 2001 – mówi Magdalena Silwanowicz.

Jak wiadomo, flora od zarania dziejów inspirowała twórców różnych dziedzin sztuki. Początkowo wykorzystywano ją jedynie jako motyw dekoracyjny, ale od XV wieku, kiedy martwe natury stały się samodzielnym gatunkiem malarskim, to one zostały „głównymi bohaterami” obrazów.

Dzięki współpracy z Geonaturą i Ogrodem botanicznym ekspozycję wzbogacono zarówno o okazy jak i opisy prezentowanych roślin. Ciekawostką i rarytasem są też zielniki z XVI wieku znajdujące się w zbiorach Muzeum Narodowego.

Wystawa będzie czynna do 17 kwietnia przyszłego roku i można ja polecić wszystkim spragnionym kontaktu z pięknem.

Zobacz zdjęcia z wystawy

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto