MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Niezwykła historia kieleckich bibliotek. Najstarsza z nich ma około 300 lat

OPRAC.:
Tomasz Trepka
Tomasz Trepka
Historia kieleckich bibliotek. Zobacz kolejne zdjęcia
Historia kieleckich bibliotek. Zobacz kolejne zdjęcia
Kiedyś dostępne wyłącznie dla wybranych, przede wszystkim społecznych elit. Osób potrafiących czytać, pisać i mających przynajmniej podstawową wiedzę, by zrozumieć, jakie treści przekazują książki. Dziś z zasobów bibliotek może korzystać każdy.

Najstarsza z kieleckich bibliotek ma związek z powstaniem seminarium duchownego Kielcach, które zostało erygowane przez biskupa krakowskiego Konstantego Felicjana Szaniawskiego w 1726 roku. W swoim zasobie posiadała głównie rękopisy, potrzebne do kształcenia przyszłych duchownych.

Ten liczący około 100 egzemplarzy księgozbiór stanowił zaczątek dzisiejszej biblioteki seminaryjnej. W następnych latach liczba książek zwiększyła się dzięki depozytowi, jaki na rzecz seminarium uczyniła Kapituła Kolegiaty Kieleckiej

– czytamy na stronie seminarium duchownego w Kielcach.

W 1809 roku biblioteka została mocno dotknięta przez pożar. Jej rozwój nastąpił po objęciu urzędu rektora seminarium przez księdza Macieja Majerczaka. Przystąpił do poszukiwania nowego lokalu dla biblioteki, zakupu nowych książek, uporządkowanie starego księgozbioru oraz jego zabezpieczenia.

Warte podkreślenia, że biblioteka seminarium mocno rozwinęła się w międzywojennej Polsce. Biskup diecezji kieleckiej Augustyn Łosiński przekazał jej blisko tysiąc woluminów.

Choć biblioteka seminaryjna bez większego uszczerbku przetrwała czas zawieruchy wojennej, to w okresie reżimu stalinowskiego narażona była na największe niebezpieczeństwo. Po aresztowaniu ordynariusza kieleckiego, biskupa Czesława Kaczmarka, rektora seminarium kieleckiego Szczepana Sobalkowskiego i innych księży władze przeprowadziły w bibliotece kilka rewizji. Zarekwirowano wtedy ok. 300 cennych książek

– czytamy na stronie seminarium duchownego w Kielcach.

Od września 1995 r. rozpoczęto komputerowe opracowanie zbiorów. Przystąpienie biblioteki do Federacji Bibliotek Kościelnych FIDES w Polsce znacznie przyspieszyło te prace, umożliwiając korzystanie z baz danych innych bibliotek teologicznych. Z początkiem 1996 roku biblioteka została podłączona do Internetu.

Pierwsza publiczna biblioteka w Kielcach została założona w 1909 roku z inicjatywy Towarzystwa Biblioteki Publicznej. Do dyspozycji czytelników oddano wówczas ok. 2000 tomów przekazanych głównie w darze. Dzięki pomocy społeczeństwa i różnych instytucji księgozbiór powiększał się i w 1939 roku liczył ponad 27.000 tomów.

W 1940 roku Niemcy zdecydowali o zamknięciu biblioteki. Mimo to, księgozbiór był systematycznie wypożyczany mieszkańcom Kielc.

W styczniu 1945 roku działacze Towarzystwa przystąpili do reaktywowania biblioteki, a w trzy miesiące później biblioteka wznowiła działalność w nowym lokalu przy ul. Kościuszki 8. Ocalały księgozbiór liczył wówczas 17.000 tomów. Pod koniec 1945 roku rozpoczęto tworzenie Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Kielcach. W marcu 1947 roku w lokalu przy Placu Partyzantów 5 uruchomiono wypożyczalnię książek i czytelnię czasopism. 24 sierpnia 1947 roku odbyło się oficjalne otwarcie Biblioteki. Przez prawie siedem lat w mieście funkcjonowały dwie biblioteki publiczne. W styczniu 1955 roku z połączenia tych dwóch placówek utworzono jedną instytucję pod wspólną nazwą Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna, w której strukturze zaczęły działać filie biblioteczne na terenie miasta, i która objęła swym nadzorem placówki terenowe w województwie. Reforma administracyjna kraju przeprowadzona w 1975 roku wpłynęła na zmianę struktury biblioteki, która zmieniła wtedy nazwę na Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Kielcach. W 1999 r. Biblioteka stała się samorządową instytucją kultury, której organizatorem jest Samorząd Województwa Świętokrzyskiego

– czytamy na stronie Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Kielcach. Dziś możemy również korzystać z filii bibliotek miejskich.

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Kielcach w Regionie Świętokrzyskim jest największą biblioteką publiczną, która od prawie wieku służy społeczeństwu. Posiada ponad 470-tysięczny księgozbiór współczesny i historyczny z różnych dziedzin wiedzy oraz zbiór zabytkowy. Są to: rękopisy, stare druki, książki i czasopisma z XIX wieku oraz zbiory specjalne.

W Kielcach działa również Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Kielcach, której początki sięgają 1945 roku. W PRL rozwój przeżywały biblioteki zlokalizowane przy zakładach pracy.

Wraz z rozwojem szkolnictwa wyższego w Kielcach, przy dwóch uczelniach państwowych powstały biblioteki. Gromadzą one głównie publikacje naukowe potrzebne studentom oraz pracownikom naukowym.

Współczesne biblioteki to nie tylko miejsca do wypożyczania książek, ale prowadzą one szeroką działalność edukacyjną, naukową, wystawienniczą oraz organizują interesujące spotkania z osobami ze świata nauki i kultury.

Źródło: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Kielcach, Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Kielcach, Biblioteka Uniwersytecka UJK w Kielcach, Biblioteka Seminarium Duchownego w Kielcach, Biblioteka Politechniki Świętokrzyskiej, Archiwum Państwowe w Kielcach

od 7 lat
Wideo

Wybory na Litwie - Miażdżące zwycięstwo obecnego prezydenta

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto