MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Nie doszło do sprzedaży budynku za kilkanaście milionów złotych w centrum Kielc. Deweloper wycofał się, gdy wkroczył konserwator zabytków

Agata Kowalczyk
Agata Kowalczyk
Nie udało się sprzedać budynku przy ulicy Ogrodowej 11 w Kielcach, gdzie była dawna siedziba szpitala MSWiA w Kielcach.
Nie udało się sprzedać budynku przy ulicy Ogrodowej 11 w Kielcach, gdzie była dawna siedziba szpitala MSWiA w Kielcach. Dawid Łukasik
Nie udało się sprzedać budynku przy ulicy Ogrodowej 11 w Kielcach, w którym przez lata mieścił się szpital Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Kielcach. Jedyny oferent, który wpłacił wadium, nie zgłosił się na licytację.

Dawny budynek szpitala przy ulicy Ogrodowej w Kielcach nie został sprzedany

- Nie doszło do licytacji, ponieważ pojawiły się nowe okoliczności - informuje Szymon Mazurkiewicz, dyrektor do spraw techniczno-administracyjnych szpitala. - Po tym, jak jeden oferent – deweloper z naszego regionu – wpłacił wadium, dostaliśmy informację, że wojewódzki konserwator zabytków wszczął postępowanie, które ma na celu wpisanie budynku na listę zabytków chronionych. W takiej sytuacji byłem zmuszony powiadomić oferenta i trudno się dziwić, że nie przystąpił do licytacji. Objęcie budynku ochroną konserwatorską ogranicza realizacje planów, które wiązał z nabyciem naszej nieruchomości.

Szymon Mazurkiewicz dodaje, że będzie się odwoływał od stanowiska wojewódzkiego konserwatora zabytków. - Budynek tyle lat stał pusty i konserwator nie interesował się nim. Gmach nie ma walorów architektonicznych, historycznych czy naukowych. Z opinii technicznej wynika, że najlepszym rozwiązaniem jest jego wyburzenie – informuje dyrektor.

Czytaj także: W Kielcach wystawiono szpital na sprzedaż. Pieniądze są potrzebne na lądowisko czy piętrowy parking

Wstrzymanie sprzedaży budynku przy ulicy Ogrodowej w Kielcach jest kłopotliwe dla szpitala. - To problem dla nas i dla miasta, ponieważ w centrum będzie stał kolejny opuszczony budynek. Wiązaliśmy duże nadzieje ze sprzedażą, ponieważ potrzebujemy pieniędzy na rozwój nowej siedziby przy ulicy Wojska Polskiego, na przykład na budowę lądowiska dla helikopterów. Na razie ich nie będzie a nadal pozostaną nam wydatki na utrzymanie pustego budynku przy ulicy Ogrodowej, który jest nam niepotrzebny. Nie nadaje się on na obiekty służby zdrowia – wyjaśnia.

Budynek przy ulicy Ogrodowej 11 w Kielcach ponad 70 lat działał szpital Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Na sprzedaż wystawiono działkę o powierzchni 5600 metrów kwadratowych, budynek (3300 metrów kwadratowych) z własną kotłownią, 16 miejsc postojowych w garażach i kilka niewielkich magazynów. Cenę wywoławczą nieruchomości wyznaczono na 11 milionów 750 tysięcy złotych.

Gmach powstał w 1931 roku i przez kilkanaście lat działał w nim bank. W 1947 roku utworzono szpital, który funkcjonował tu do 2019 roku, kiedy został przeniesiony do nowej siedziby przy ulicy Wojska Polskiego. Od tego czasu gmach jest nieużywany.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto