Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Najtrudniejszy etap budowy Teatru Stefana Żeromskiego w Kielcach właśnie został zakończony. Ministerstwo Kultury z kolejnym wsparciem

Aleksandra Boruch
Aleksandra Boruch
Wideo
od 16 lat
Najtrudniejszy etap budowy Teatru imienia Stefana Żeromskiego w Kielcach właśnie został zakończony. Po ogromnej dziurze jaką jeszcze w czerwcu można było zobaczyć na teatralnym dziedzicu, nie ma już śladu. Przed wykonawcą kolejny etap - budowa dwóch kamienic. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego dołoży do inwestycji kolejne 20 milionów złotych. Zobaczcie zdjęcia i film z budowy.

Budowa jednego z najnowocześniejszych obiektów teatralnych w Polsce - Teatru imienia Stefana Żeromskiego w Kielcach, mocno ruszyła do przodu.

Zobaczcie najnowsze zdjęcia z budowy teatru

W środę, 27 lipca na placu budowy przy ulicy Henryka Sienkiewicza w Kielcach, odbyła się konferencja prasowa z udziałem posła Krzysztofa Lipca, lidera kieleckiego okręgu Prawa i Sprawiedliwości, wojewody świętokrzyskiego Zbigniewa Koniusza oraz dyrektora teatru, Michała Kotańskiego.

- Zamknęliśmy jeden z najtrudniejszych etapów budowy. Położyliśmy strop nad wykopem, nad magazynami kostiumów i dekoracji. Na ten moment czekaliśmy z utęsknieniem. Był to jeden z najtrudniejszych etapów całej budowy. Dlaczego najtrudniejszy? Dlatego że budujemy w miejscu gdzie są cieki wodne, dlatego że ten wykop był bardzo głęboki, dlatego że był on w środku miasta, obok budynku, który jest zabytkiem. Ten etap jest zakończony i zaczynamy budowę dwóch kamienic wokół - informował na wstępie dyrektor teatru, Michał Kotański.

Kierownik prac budowlanych, Mirosław Mirosławski dodał:

- Część, na której dziś stoimy (płyta stropowa - red.) jest już wykończona i przygotowana pod instalacje elektryczne, hydrauliczne i wentylacyjne. U góry mamy zrobioną konstrukcję stalową, szyb windowy, a od nowego tygodnia ruszymy z pracami konstrukcji drewnianej dachu.

Oprócz tego, ruszyły prace w drugiej części kamienicy. Co obecnie się tam dzieje? Jak informuje Mirosław Mirosławski:

- W tym miejscu przegłębiamy do poziomu -4,8 metra. Powstaną tam nowe pomieszczenia techniczne, a także pomieszczenia dla tapicerni i pracowników przygotowujących kostiumy. Od strony ulicy Sienkiewicza znajdą się pomieszczenia stricte dla dyrektora, czy pracowników z biura sprzedaży biletów.

W tej kamienicy, mieściło się dotąd serce teatru, czyli scena.

- Scena wciąż będzie w tym samym miejscu, lecz trochę zmodyfikowana. Będzie większa, choć jej kształt pozostanie ten sam. Modyfikacją będzie to, że scena będzie ruchoma. Powstaną też zapadnie - dodał kierownik robót budowlanych.

Czytaj także: Są pieniądze i zgoda konserwatora na rozbudowę Teatru imienia Stefana Żeromskiego w Kielcach. Zobacz zdjęcia z konferencji

20 milionów wsparcia z ministerstwa
Dyrektor Michał Kotański poinformował, że teatr otrzymał dodatkowe 20 milionów złotych od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na waloryzację dla generalnego wykonawcy.

- Chciałabym gorąco podziękować panu posłowi Krzysztofowi Lipcowi, bo te pieniądze otrzymaliśmy dzięki temu, że pan poseł zadbał o naszą inwestycję w Ministerstwie Kultury.

Poseł Krzysztof Lipiec przyznał, że w tym miejscu budowany jest jeden z najnowocześniejszych teatrów w Polsce i w Europie:

- Jesteśmy w miejscu wyjątkowym, w miejscu budowy jednego z najbardziej nowoczesnych teatrów nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Teatr nowoczesny z bardzo dobrą, starą tradycją. Cieszę się, że kielczanie niebawem będą świadkami oddania do użytku tego teatru. To jest ich teatr. Pragnę im już w tej chwili tego pogratulować. To z pewnością nie byłoby możliwe, gdyby nie osobiste zaangażowanie pana dyrektora Michała Kotańskiego, który czyni wszystko aby ta budowa szła do przodu. To jest najbardziej uciążliwy człowiek jaki funkcjonuje w województwie świętokrzyskim. Ja nie mogę sobie z nim dać rady - mówił z uśmiechem poseł Krzysztof Lipiec i dodał: - Tyle ile odwiedzin i próśb on złożył - nie tylko względem mojej osoby, ale też w innych urzędach. W tym kwartecie funkcjonujemy i udało nam się doprowadzić do tego, że ta budowa idzie bardzo dobrze. Mam takie przekonanie, że za rok, o tej porze będziemy już świadkami oddania do użytku tego teatru. Bardzo się z tego powodu cieszę. Największe podziękowania należą się panu premierowi profesorowi Piotrowi Glińskiemu, Ministrowi Kultury i Dziedzictwa Narodowego, który objął swoją kuratelą tę inwestycję - zaznaczył poseł Lipiec.

Jak stwierdził wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz, serce rośnie wraz z tą budową:

- Ja z podziwem patrzę na rozmach i tempo tej budowy. Z tego miejsca, bardzo dziękuję przede wszystkim panu premierowi Piotrowi Glińskiemu, który sercem jest z nami, jest z tym teatrem i tak naprawdę wyprzedza działania pana dyrektora i przychyla się do większości próśb. Bo prośby pana dyrektora się nie kończą, ale to w trosce, aby ta sztuka jaką jest stworzenie nowoczesnego teatru, udała się już na etapie planowania i realizacji. Wyzwania przed, będą jeszcze większe niż w trakcie. Wszyscy liczymy na to, że ten nowy teatr, który powstanie w centrum Kielc, będzie teatrem nowoczesnym w swojej strukturze, ale pięknym w swojej treści. I tego panie dyrektorze życzę - mówił pan wojewoda.

Prace przy budowie teatru idą zgodnie z harmonogramem. Zakończenie budowy planowane jest na koniec 2023 roku. Pod względem możliwości inscenizacyjnych, nowy teatr w Kielcach będzie mógł się równać z Operą Narodową w Warszawie.

Zobaczcie najnowsze zdjęcia z budowy teatru

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto