Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Najstarsza orkiestra wojskowa na świecie tak zagrała na Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Targach Kielce. Zobacz występ

OPRAC.:
Miłosz Skiba
Miłosz Skiba
Turecki zespół "Mehter Bölüğü", uważany jest za najstarszy zespół wojskowy na świecie, z okazji jubileuszowej 30. edycji Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego, która trwa w Targach Kielce, dwukrotnie zaprezentował wyjątkowe, pełne emocji przedstawienie.

Występ tureckiego zespołu "Mehter Bölüğü" podczas MSPO 2022

Pierwsze przykłady tureckiej muzyki wojskowej znaleźć można na inskrypcjach Orhun i Gokturk, odkrytych na ziemiach mongolskich, a napisanych w VIII wieku. Pojawiają się w nich: słowo „TUGH”, czyli Buńczuk, które oznacza standard oraz bębny. Buńczuk jest wykonany z mosiądzu i ma 2,5 metra długości. Po obu stronach znajduje się frędzel z końskiego włosia. Był on używany jako symbol wojskowy i oznaczenie posterunków sułtanatu i wezyra.

Faktyczne założenie Mehtera mogło datować się na okres, w którym powstał specjalny zespół i poczet flagowy. Zostały one wysłane przez sułtana Anatoliana Seljuk Giyaseddin Mesud II, który został mianowany „bejem” przez Osmana Gazi, założyciela Imperium Osmańskiego w 1289 roku.

Przez lata zespół Mehter nie tylko wzmacniał tożsamość narodową janczarów i podnosił ich morale za pomocą muzyki, ale także odstraszał wrogów na polach bitew. Dowódca zespołu Mehtera, zwany „Emir-I Alem”, dowodził w przeszłości janczarami i grupą muzyczną Mehter. Flagi są symbolem honoru. Czerwona oznacza „państwo”, zielona „islam”, a biała „niepodległość”.

„MEHTERBASI” jest dyrektorem muzycznym zespołu Mehter. Składa się on z siedmiu grup instrumentów. Są wśród nich: grupa „Cevgen” z ukrytymi małymi dzwoneczkami wewnątrz, trąbki sygnałowe, trąbki, małe kotły, talerze, bębny i duży bęben. Jednostka Mehteran działająca w ramach Ministerstwa Obrony reprezentuje wojskowe tradycje muzyczne Imperium Osmańskiego XVIII wieku.
W niedzielę, 10 września 2022 roku podczas Dnia Otwartego MSPO będzie można oglądać występ m.in. Orkiestry Dętej Kujawia.

Czytaj więcej o MSPO 2022

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto