Nagrody dla ludzi kultury na początek Święta Kielc. Kto dostał? [LISTA]

Redakcja
Krzysztof Krogulec
Święto Kielc uroczyście zainaugurowała uroczystość w Kieleckim Centrum Kultury. W piątkowy wieczór wręczono nagrody przyznane przez Urząd Miasta Kielce za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury za 2018 rok. Wydarzenie uświetnił koncert poświęcony pamięci Bronisława Opałki.

Na scenie Kieleckiego Centrum Kultury doceniono działalność osób wspierających i działających na rzecz kultury w Kielcach. Urząd Miasta Kielce wyróżnił dziewięć osób, które swoją twórczością i pracą przyczynili się do upowszechniania kultury w mieście w 2018 roku.

Podczas wieczoru wspominano zmarłego przed rokiem kompozytora Bronisława Opałkę, twórcę słynnej postaci Genowefy Pigwy. W koncercie wystąpili między innymi: Artur Dudkiewicz, Jan Jakub Należyty, Stan Tutaj, Bielinianki, Włodek Kiniorski, Marek Fijałkowski, Jerzy Filar, Jan Kozłowski, Kapela z Lubczy.

Zobacz zdjęcia i film z koncertu pamięci Bronisława Opałki

Oto laureaci nagród:

Nagrody I stopnia w wysokości 3500 złotych otrzymali:

Joanna Biskup – Brykczyńska
Plastyczka, ilustratorka, scenograf filmowy i teatralny, pedagog, doktor sztuki, działaczka społeczna. Pracuje z dziećmi i młodzieżą w Młodzieżowym Domu Kultury w Kielcach, Zespole Szkół Społecznych i Biurze Wystaw Artystycznych. Jest autorką wielu inicjatyw artystycznych odważnie wychodzących w przestrzeń miejską. Ubierała kieleckie pomniki w ręcznie robione szaliki i czapki, ozdabiała koronkami drzewa w Parku Miejskim, sadzała na miejskich ławkach własnoręcznie robione maskotki. Dla swoich podopiecznych organizuje wyjazdy na festiwale, przeglądy i warsztaty w Polsce i za granicą. Za pracę zawodową i dokonania artystyczne była wielokrotnie nagradzana i wyróżniana, m.in. Brązowym Krzyżem Zasługi oraz Nagrodą Prezydenta Miasta Kielce, a także licznymi nagrodami na festiwalach i konkursach.

Maksym Rzemiński
Pianista, absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie. Na fortepianie gra od najmłodszych lat, już jako jedenastolatek wykonał koncert fortepianowy C-dur Wolfganga Amadeusza Mozarta z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej. Laureat wielu nagród w konkursach pianistycznych, m.in. Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Getyndze. Koncertował m.in. w Filharmonii Berlińskiej. Nagrał dwie płyty z interpretacjami muzyki filmowej. Wyróżniony przez ministra kultury odznaczeniem Zasłużony dla Kultury Polskiej. Pasję do muzyki łączy z grą w piłkę nożną w Reprezentacji Artystów Polskich. Angażuje się w akcje dobroczynne, wielokrotnie występował charytatywnie na rzecz potrzebujących, zarówno w dużych projektach (Gala „For Haiti”), jak i mniejszych, lokalnych inicjatywach.

Nagrody II stopnia w wysokości 2500 złotych otrzymali:

Kazimiera Szczykutowicz
Poetka, prozatorka, eseistka, animatorka życia kulturalnego, członek Związku Literatów Polskich i Towarzystwa Przyjaciół Dzieci. Autorka zbioru esejów „Poezja profiluje człowieka” oraz tomów poetyckich, m.in. „Na twarzy świata”, „Jak zakotwiczyć niebo”, „Mowa wiatru”, „Gra z ciszą”. Tworzy również poezję dla dzieci, wydała cztery tomiki, z których jeden zatytułowany „Wszędobylska bajeczka” został przetłumaczony na język angielski. Dwa inne „Kasia Katarzyna” i „Myszka”, przełożone na alfabet Braile’a włączono do zbiorów Biblioteki Ośrodka dla Dzieci Niewidomych w Laskach.

Joanna Litwin
Nauczyciel w Młodzieżowym Domu Kultury w Kielcach, wokalistka, radna Rady Miasta Kielce VIII kadencji, organizatorka i koordynator Ogólnopolskiego Festiwalu Pieśni i Piosenki Patriotycznej w Kielcach. W przeszłości pracowała m.in. z Bronisławem Opałko i kabaretem „Pirania”. Od 2001 r. jest opiekunem Studia Piosenki „Blue Song”, którego wychowankowie zdobyli kilkaset nagród na festiwalach i konkursach. Oprócz pracy dydaktycznej prowadzi czynną działalność artystyczną i sceniczną, udziela się także w projektach na rzecz pensjonariuszy Domów Pomocy Społecznej oraz wychowanków Domów Dziecka. Za swoją działalność odznaczona m.in. Brązowym Krzyżem Zasługi i Medalem Komisji Edukacji Narodowej, laureatka Nagrody Prezydenta Miasta Kielce.

Andrzej Dąbrowski
Od 2003 roku dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Witolda Gombrowicza w Kielcach. Jego starania doprowadziły do pozyskania nieruchomości oraz środków na jej adaptację na obecną siedzibę Biblioteki. W nowej siedzibie Biblioteka samodzielnie, przez dobrze wyposażoną pracownię kontynuuje digitalizację zbiorów i tworzenie powszechnie dostępnego zasobu cyfrowego. Prowadzona jest też działalność wystawiennicza, m.in. wystawiono na Świętym Krzyżu egzemplarz „Kazań Świętokrzyskich”, wypożyczony z Biblioteki Narodowej dzięki staraniom dyrektora. Biblioteka organizuje też szereg wydarzeń kulturalnych, m.in. spotkania z autorami, wystawy, konkursy i inne działania promujące czytelnictwo. Podkreślić należy działania mające na celu zwiększenie dostępności zbiorów, m.in. akcja „Książka na telefon” – dla osób niepełnosprawnych, starszych i chorych, a także akcja udostępniania zbiorów osobom z dysfunkcjami wzroku.

Nagrody III stopnia w wysokości 1500 złotych otrzymali:

Barbara Ząbek
Kierowniczka Filii nr 8 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kielcach, bibliotekarka od ponad 30 lat. Dzięki jej energii i kreatywności Filia na kieleckim Osiedlu Barwinek stała się miejscem spotkań z kulturą nie tylko dla mieszkańców Osiedla. Pani Barbara Ząbek zachęca do czytania zarówno najmłodszych, jak i dorosłych, w tym seniorów. Organizowała m.in. spotkania z autorami, cykl spotkań multimedialnych „Kielce których nie ma” oraz wystawy malarstwa i fotografii. Filia nr 8 włącza się także w ogólnopolskie akcje, takie jak Tydzień Kultury Języka, Cała Polska Czyta Dzieciom, Noc Bibliotek, czy Narodowe Czytanie.

Monika Kuc – Piechota
Tancerka, choreograf, pedagog. Od 2004 r. związana z Kieleckim Teatrem Tańca. Występowała na scenach m.in. Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie, Teatru Juliusza Słowackiego w Krakowie, Teatru Wielkiego w Łodzi, a także w Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Izraelu i Chinach. Stworzyła etiudę autorską pod tytułem „Droga” zaprezentowaną przez tancerzy KTT. Pracuje z dziećmi w Szkole Tańca KTT.

Paweł Wolańczyk
Historyk, doktor nauk humanistycznych, pracownik Muzeum Historii Kielc, znawca historii regionu świętokrzyskiego. Autor monografii zatytułowanej „Prezydenci Kielc 1919 – 1950”, pierwszego tego typu opracowania, zawierającego wyczerpujące informacje na temat władz samorządowych naszego miasta. Książka, będąca rozszerzeniem dysertacji doktorskiej, przybliża nie tylko sylwetki prezydentów Kielc, ale również w przystępny sposób kreśli obraz miasta, a także pokazuje proces kształtowania się samorządu lokalnego.

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Jak to jest gdy zdradzasz męża z jego najlepszym kumplem?
Dodaj ogłoszenie