Na ważnej inwestycji drogowej w Kielcach nie zawieszono prac na okres zimy, ale i tak ma duże opóźnienie. Zobacz zdjęcia

Agata Kowalczyk
Agata Kowalczyk
Udostępnij:
Na przebudowywanej ulicy Domaszowskiej oraz jest skrzyżowaniu z Alejami Solidarności oraz Tysiąclecia Państwa Polskiego w drodze krajowej numer 73 w Kielcach, mimo zimy, nie wstrzymano prac. Niestety nadal nie udało się rozwiązać problemów ze znalezieniem podwykonawców i inwestycja jest mocno opóźniona.

W Kielcach pracują mimo zimy

Ta ważna dla tej części miasta inwestycja nie zamarła na okres zimy.

- Prace cały czas się toczą, ale oczywiście w innym tempie niż byłoby to w kwietniu czy maju – wyjaśnia Jarosław Skrzydło, rzecznik prasowy Miejskiego Zarządu Dróg w Kielcach. - Prowadzona jest budowa kanalizacji deszczowej oraz wodociągu.

Na pytanie czy prace idą zgodnie z harmonogramem rzecznik przypomina, że inwestycja jest opóźniona od dnia rozpoczęcia, ponieważ ruszyła później o 3-4 miesiące niż planowano z powodów proceduralnych.

W Kielcach problemy z podwykonawcami

Przyznał, że nadal nie udało się rozwiązać problemów ze znalezieniem podwykonawców, którzy chcieliby wykonywać prace po cenach wynikających z oferty przetargowej.

- Firma „Trakt”, która wygrała przetarg wykonuje więc prace własnymi siłami – informuje rzecznik.

Przypomnijmy, że firma „Trakt” ma problemy z podwykonawcami robót sieciowych, którzy oczekują więcej pieniędzy za prace niż wynika to z umowy przetargowej.

Miejski Zarząd Dróg nie może zaakceptować części umów, które są zawyżone w stosunku do kwot ofertowych. Wykonawca uzasadnia je tym, że rynek budowlany się zmienił wciągu ostatnich miesięcy i te kwoty muszą być wyższe. Zamówienie publiczne są jednak obwarowane przepisami i formalnie MZD nie może przyjąć innych umów z podwykonawcami niż wykonawca zadeklarował w przetargu. O sprawie pisaliśmy 8 grudnia, kiedy trwały ją jeszcze rozmowy w tej sprawie z wykonawcą inwestycji. Miejski Zarząd Dróg przedstawił problem w Państwowej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, ponieważ inwestycji jest dofinansowana z unijnych funduszy, którymi zarządza.

- Czekamy na jej stanowisko- informuje rzecznik.

Zgodnie z umową inwestycja ma potrwać do końca czerwca 2022 roku, ale na pewno będzie to dłużej.

Co powstanie?

Przebudowa obejmuje ulicę Domaszowską wraz ze wszystkimi skrzyżowaniami, od Solidarności do Poleskiej, a także fragment ulicy Żniwnej. Ulica Domaszowska pozostanie jednojezdniowa, z wyjątkiem krótkiego odcinka, od Solidarności do Górnej, gdzie będą dwie jezdnie.

Na skrzyżowaniu Solidarności, Domaszowskiej i Tysiąclecia Państwa Polskiego powstanie wyspa centralna. Będzie ona wyglądać bardzo podobnie do tej przy skrzyżowaniu Sandomierskiej i Solidarności. Ruchem będzie sterować sygnalizacja świetlna.
Na skrzyżowaniu Domaszowskiej, Wiejskiej i Górnej zaprojektowano małe, owalne rondo. Zwykle okrągłe rondo jednopasowe przewidziane jest na skrzyżowaniu Poleskiej i Żniwnej, w miejscu obecnie wymalowanego.

Na całym remontowanym odcinku, po obu stronach drogi powstanie trasa rowerowa, która zostanie wydzielona na jezdni. Po obu stronach jezdni powstanie nowy chodnik oraz oświetlenie.

Inwestycja usprawni dojazd do kampusu Uniwersytetu Jana Kochanowskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Renault zamyka działalność w Rosji

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

H
Hd
Przetarg po kielecki, bierzemy robotę a później upominamy się o więcej kasy. Powinno być to karane.
K
Krystyna z Rynku
A jak podwykonawcy zgłoszeni w między czasie zbankrutowali to co ?

A do Uniwersytetu prowadzi jedna droga przez most i korki na Poleskiej i Leszczyńskiej jak.....
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie