Na placu Wolności w Kielcach rozpoczyna się remont. Od wymiany lamp. Na główne prace jeszcze poczekamy. Zobacz zdjęcia i wizualizacje

Agata Kowalczyk
Agata Kowalczyk
Przebudowa placu Wolności rozpocznie się od wymiany oświetlenia ulicznego.
Przebudowa placu Wolności rozpocznie się od wymiany oświetlenia ulicznego. Dawid Łukasik
Udostępnij:
Na placu Wolności w Kielcach pojawi się nowe stylizowane oświetlenie. Prace będą wykonywane w ramach dużego projektu modernizacji placu Wolności i budowy pod nim parkingu, choć na razie nie widać terminu rozpoczęcia głównej inwestycji. Zobaczcie w galerii zdjęć jak ma wyglądać Plac Wolności po przebudowie.

Przebudowa Placu Wolności w Kielcach - inwestycja rozpocznie się od wymiany lamp

- Wymieniamy oświetlenie na wielu ulicach w centrum między innymi na Rynku, Dużej, Małej, Sienkiewicza czy Wesołej na energooszczędne i chcemy to zrobić także na placu Wolności – informuje Jarosław Skrzydło, rzecznik prasowy Miejskiego Zarządu Dróg w Kielcach. - Powód jeszcze jest jeden. Dla placu Wolności mamy wydane pozwolenie na budowę na modernizację wraz z budową podziemnego parkingu. Aby nie straciło ważności musimy wykonywać jakieś prace. W ubiegłym roku przeprowadziliśmy pomiary geodezyjne a tym wymienimy część oświetlenia tym samym zaczynając prace energetyczne.

Miejski Zarząd Dróg ogłosił przetarg na wymianę oświetlenia na wschodniej i południowej pierzei placu Wolności. Ustawionych zostanie tam 13 nowych słupów wraz z oprawami.

- Nowe latarnie będą stylizowane na przedwojenne zgodnie z projektem przebudowy placu Wolności. Wybraliśmy te dwie pierzeje, ponieważ tutaj można wymienić lampy bez dużej ingerencji w ulicę a na innych odcinkach prace są bardziej skomplikowane i wymagałyby przebudowy innych elementów – informuje.

Wymiana oświetlenia potrwa 8 miesięcy od podpisania umowy ale najpierw Miejski Zarząd Dróg musi wybrać wykonawcę.

Przebudowa Placu Wolności w Kielcach. Pieniądze się znajdą, potrzebny tylko partner

Projekt przebudowy placu Wolności jest gotowy od wielu lat, na jego realizację brakowało pieniędzy tylko pieniędzy, ale to się zmieniło.

Miejski Zarząd Dróg ma wstępnie przyznane dofinansowanie inwestycji w kwocie ponad 8,5 milionów euro z Unii Europejskiej. Inwestycja ma być przeprowadzona w ramach Partnerstwa Publiczno - Prywatnego. Urząd Miasta poszukuje firmy, która wspólne z miastem zechce poprowadzić inwestycję.

- W grudniu 2021 roku Urząd Miasta Kielce przeprowadził wstępne badanie rynku, które miało dać odpowiedź na pytanie, czy istnieje zainteresowanie sektora prywatnego projektem przebudowy Placu Wolności wraz z parkingiem. Na zamieszczone memorandum wpłynęły trzy odpowiedzi – informuje Tomasz Porębski, rzecznik prasowy prezydenta Kielc. - Raport z tego postępowania został przesłany między innymi do Departamentu Partnerstwa Publiczno – Prywatnego Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, gdzie przygotowywany jest Raport z wstępnej oceny projektu, co do zasadności jego realizacji w formule ppp. Kolejnym krokiem będzie podpisanie porozumienia z Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, które zapewni Miastu wsparcie doradcze i eksperckie na etapie poszukiwania partnera prywatnego.

Co się zmieni na placu Wolności w Kielcach?

Przypomnijmy, że według koncepcji od strony Muzeum Zabawek i Zabawy powstanie wielki plac zabaw i urządzenia do rekreacji. Jego uzupełnieniem będzie amfiteatr wykonany z kamieni wydobywanych w waszych kopalniach. W skarpach znajdzie się oczko wodę z kładką, mnóstwem schodków i przejść.

Drugie oczko jest przewidziane na płycie placu, po stronie południowej, które zima będzie można zamienić w ślizgawkę.

Centralna część placu, przy pomniku Józefa Piłsudskiego ma być wyłożona granitowymi płytami przeplatanymi mnóstwem zieleni w formie wysp. Ta część placu jest przewidziana na uroczystości państwowe.

Pod placem powstanie parking, na dwóch poziomach, na których będzie około 260 miejsc. Wjazd do niego zostanie zaprojektowany od strony ulicy Mickiewicza a wyjazd w Śniadeckich. Taki układ ma zapewnić płynną komunikacją wokół placu Wolności.

Atrakcje placu podkreśli oświetlenie, stojące lampy, punkty świetlne zamontowane w nawierzchni i specjalna iluminacja.

Zobaczcie w galerii zdjęć jak wygląda plac i jak będzie wyglądał po przebudowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Mikołajów i Odessa bramą do Morza Czarnego

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie