Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na osiedlu Szydłówek w Kielcach będą łąki kwietne. O ich lokalizacji zdecydują mieszkańcy

Iwona Rojek
Iwona Rojek
20 pięknych kwietnych łąk ma powstać wkrótce na osiedlu Szydłówek w Kielcach.
20 pięknych kwietnych łąk ma powstać wkrótce na osiedlu Szydłówek w Kielcach. Archiwum
Już wkrótce na kieleckim osiedlu Szydłówek powstanie 20 pięknych łąk kwietnych, mieszkańcy dostaną budki lęgowe, a także tabliczki do rozmieszczenia z napisami, żeby sprzątać po swoich pupilach. „Ekologiczny Szydłówek" to projekt finansowany z Kieleckiego Budżetu Obywatelskiego.

- Robimy wszystko, aby to zapomniane osiedle Szydłówek zmieniło swoje oblicze i to pomału się udaje – mówi radna Agata Wojda. – Przybywa ławeczek, koszy na śmieci, rozpoczyna się kolejny remont chodnika. Cały czas współpracujemy z Tomaszek Nowakiem, założycielem inicjatywy „Szydłowek OdNowa” - dodaje.

Zalety łąki kwietnej

Radna Agata Wojda mówi, że rozpoczęły się pierwsze konsultacje społeczne, gdzie takie łąki o różnej powierzchni powinny być usytuowane. - Planujemy też rozdać mieszkańcom i wspólnotom mieszkaniowym budki lęgowe dla ptaków oraz zamontować kilkadziesiąt tabliczek przypominających, że trzeba sprzątać po swoich pupilach – dodaje radna.

Całość projektu będzie kosztować około 25 tysięcy złotych. Cały czas o rozwój Szydłówka dba też Tomasz Nowak. Tłumaczy jakie są zalety łąki kwietnej. – Nie tylko cieszy oko, ale jest prawdziwym rajem dla owadów- Potrafi zachwycić różnorodnością i bogactwem barw. Łąka kwietna to coraz częściej spotykany element, zastępujący tradycyjne trawniki, także w miastach, stając się oazą dla pszczół i innych pożytecznych owadów. Są zakładane są poprzez wysiew mieszanek nasion różnorodnych gatunków roślin. Dodaje, że z punktu widzenia środowiskowego łąki kwietne lepiej wchłaniają wodę niż zwykłe trawniki, pomagając tym samym utrzymać wilgoć w glebie. Sprzyjają oczyszczaniu powietrza, wyłapują pyły tworzące smog. Te zalety łąk kwietnych nabierają szczególnego znaczenia w dobie kryzysu klimatycznego oraz walki z ocieplaniem się klimatu i niedoborami wody pitnej.

Mieszkańcy Szydłówka zdecydują

Z kolei radna Agata Wojda podkreśla, że projekt ma przede wszystkim uwrażliwić mieszkańców Szydłówka na działania proekologiczne i zachęcić ich do międzysąsiedzkiej integracji.
- Chcemy, żeby ludzie zainteresowali się naszą wspólną przestrzenią i wzięli za nią odpowiedzialność. Zależy nam na tym, żeby Szydłówek był miejscem sympatycznym i bardzo kolorowym – dopowiada Tomasz Nowak, założyciel inicjatywy Szydłówek OdNowa.
- Myślę, że taka inicjatywa jest bardzo potrzebna, nie dlatego, że bycie "eko" jest modne, ale dlatego, żeby zintegrować mieszkańców i stworzyć przestrzeń, w której - mimo trudnych czasów, mimo pandemii - będziemy czuć się naprawdę dobrze - dodaje Nowak.

O lokalizacjach nowych łąk kwietnych mają zdecydować sami mieszkańcy osiedla Szydłówek. Będą mogli to zrobić za pośrednictwem internetowego formularza. Zawarte w nim pytania dotyczą nie tylko miejsca, ale również wielkości i rodzaju preferowanej łąki, a także liczby sąsiadów, którzy chcieliby zaangażować się w projekt.

- Po zakończeniu konsultacji społecznych planujemy wizję lokalną, a potem razem z mieszkańcami przystąpimy do stworzenia łąk kwietnych, przygotujemy podłoże i zakupimy nasiona - mówi radna Agata Wojda. – Zależy nam bardzo na tym , aby mieszkańcy angażowali się w takie przedsięwzięcia i nawiązywali między sobą serdeczne relacje.
Formularz można znaleźć pod linkiem: https://cutt.ly/tcUV8cr

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto