Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na krakowskie Malediwy bez samochodu: Przystanek kolejowy Przylasek Rusiecki w planach PKP. Kiedy ruszy budowa?

Redakcja Kraków
Anna Kaczmarz
Kraków przygotowuje się do rozpoczęcia budowy przystanku kolejowego Przylasek Rusiecki, dzięki któremu dojazd na krakowskie Malediwy stanie się znacznie łatwiejszy dla osób nie posiadających samochodu. Budowa przystanku ma rozpocząć się po Świętach Wielkanocnych i zakończyć w grudni 2024 roku.

Nowy przystanek kolejowy w Krakowie

Kraków planuje rozpoczęcie budowy przystanku kolejowego Przylasek Rusiecki tuż po Świętach Wielkanocnych. Nowy przystanek ma ułatwić dojazd do popularnego miejsca wypoczynku, znanego jako krakowskie Malediwy. W sezonie letnim z plaży i kąpieliska korzystają tysiące mieszkańców miasta.

Według informacji podanych przez PKP Polskie Linie Kolejowe, budowa przystanku ma rozpocząć się 10 kwietnia 2024 roku, a zakończenie inwestycji planowane jest na grudzień tego samego roku. Koszt projektu wyniesie ponad 7 mln zł. Przystanek Kraków Przylasek ma składać się z dwóch peronów, zlokalizowanych w sąsiedztwie przejazdu kolejowo-drogowego przy ul. Rzepakowej.

"Przystanek zlokalizowany będzie niedaleko Przylasku Rusieckiego – coraz popularniejszego miejsca letniego wypoczynku. Dzięki niemu zwiększy się dostęp do kolei dla mieszkańców wschodniej części Nowej Huty, a krakowianie chcący wypocząć nad wodą zyskają możliwość szybkiego dojazdu pociągiem" - informują w PKP Polskie Linie Kolejowe.

Przystanek kolejowy Przylasek Rusiecki. Inwestycja w ramach rządowego programu

We wrześniu ubiegłego roku PKP PLK podpisały umowę z firmą PORR S.A. na zaprojektowanie i wybudowanie przystanku kolejowego Kraków Przylasek, na linii kolejowej nr 95. Zadanie zostanie wykonane w ramach „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025”.

Przylasek Rusiecki - krakowskie Malediwy

Nowy Przylasek Rusiecki otwarto w lipcu 2021 roku. Koszt realizacji Centrum Rekreacyjno-Wypoczynkowego to 18,5 miliona złotych, z czego 5,3 mln zł złotych pochodziło z UE, natomiast pozostałe środki zapewniła gmina Kraków oraz spółka. Budowa trwała 14 miesięcy, natomiast przygotowania do niej 2 lata.

Przylasek Rusiecki, z dzikich akwenów stał się zagospodarowanym kąpieliskiem. Całkowity obszar inwestycji wynosi około 26 hektarów, z czego prawie 19 to powierzchnia zbiornika wodnego, który jest strzeżony. Przy jego brzegu pojawiły się nowe pomosty, których łączna długość wynosi prawie kilometr, a ich nośność to 220 ton.

Chcemy żyć wolniej - ciekawa analiza

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Wideo

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto