Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum Życia w PRL. Tak wyglądała codzienność w epoce pełnej kontrastów [ZDJĘCIA]

Sylwia Arlak
Krystian Dobuszyński
Najpierw na Pradze, teraz w samym centrum Warszawy, bo przy Placu Konstytucji. Muzeum Życia w PRL zyskało nową przestrzeń i jeszcze więcej eksponatów. To fantastyczna wycieczka do - niepoznanej jeszcze do końca - epoki. Dalsza część artykułu poniżej.

Nowa siedziba, nowe eksponaty

Kiedy było już pewne, że siedziba Muzeum Życia PRL przenosi się z warszawskiej Pragi (dokładnie z Kamionka), nie byliśmy zachwyceni. Przyzwyczailiśmy się do dawnej lokalizacji. Nie przeszkadzała nam nawet mała powierzchnia placówki i to, że wcale nie tak łatwo było ją znaleźć. Kiedy jednak okazało się, że muzeum stanie w centrum socrealistycznego MDM-u (przy ul. Pięknej 28/34, tuż przy Placu Konstytucji), a jego powierzchnia wzrośnie z niespełna 100 do 250m2, wszystko nabrało sensu.

Jeszcze bardziej przekonała nas wizyta w Muzeum Życia w PRL w nowej lokalizacji. Ogrom eksponatów robi naprawdę duże wrażenie. Ale po kolei. Pomysł na stworzenie takiego miejsca powstał już w 2009 roku. Po czterech latach na Kamionku, przyszedł czas na ścisłe centrum stolicy. Jedno pozostało jednak niezmienne - ponownie przenosimy się w czasy Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. Poznajemy historię epoki PRL, ale przede wszystkim mamy okazję dowiedzieć się, jak wyglądało wówczas życie codzienne jej mieszkańców.

-O historii PRL wiemy całkiem sporo. A jeśli nie, mamy wiele źródeł, z których możemy zaczerpnąć wiedzę. My chcieliśmy skupić się w naszym muzeum na życiu codziennym. Pokazać, że epoka PRL to epoka kontrastów. Z jednej strony na nic nie było pieniędzy, z drugiej ludzie nigdy nie przykładali takiej wagi do stroju. W sklepach nie było towaru, ale kwitło życie kawiarniane. I kulturalne. W czasach PRL naprawdę wiele się działo - podkreśla Marta Kołacz, odpowiedzialna za opracowanie merytoryczne wystawy. Inicjatorem Muzeum Życia w PRL jest zaś Rafał Patla. Przewodnik i wielki miłośnik Warszawy, który od ponad 10 lat kolekcjonował przedmioty stanowiące część dzisiejszej ekspozycji.

Typowe mieszkanie PRL i...

W muzeum mamy szansę wejść do typowego mieszkania z czasów PRL. Jest więc słynna meblościanka, tapczan i pralka frania. W sali kinowej obejrzymy wybrane fragmenty filmów Polskiej Kroniki Filmowej. Są adaptery, płyty winylowe, naboje do syfonu i kozaczki Relaks. Możemy przyjrzeć się ówczesnej modzie, zobaczyć (może pierwszy raz w życiu) kartki na mięso, bony towarowe, książeczki walutowe i cenzurowane książki.

A jeśli komuś byłoby mało, niech wpadnie do kawiarni muzealnej. Tam napije się pysznej kawy z odrestaurowanego ekspresu z lat 70, albo najprawdziwszej Oranżadki Grochowskiej. Nie zabraknie też pysznej WZ-ki, albo...wody z syfonu. W kawiarni możecie też podziwiać odtworzone na ścianach grafiki Jerzego Srokowskiego, oryginalnie zdobiące w latach 50 kawiarnię "Antyczna" przy Placu Trzech Krzyży.

ZOBACZ TEŻ:

Więcej zdjęć znajdziecie na Facebooku Warsaw by Drone

Warsaw by Drone. Niesamowite widoki Warszawy z lotu ptaka! [ZDJĘCIA]

Najmłodsi będą na pewno zadowoleni z sali przedszkolnej, gdzie przekonają się, jak dobrze bawić się bez Internetu. Dorośli mogą w tym czasie poczytać książki czy pograć w gry planszowe z epoki. Wszyscy mile widziani będą podczas organizowanych w muzeum wydarzeń kulturalnych, spotkań autorskich, promocji książek, spotkań filmowych, a także animacji i warsztatów.

Muzeum znajduje się przy ul.Pięknej 28/34. Jest czynne codziennie w godzinach 10:00 - 18:00 poza piątkami, kiedy czynne jest w godzinach 12:00 - 20:00 . Placówkę otwarto w styczniu tego roku.


od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto