Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum Skarbów Neptuna w Kielcach ponownie ruszyło. Co można zobaczyć?

Maciej Barwinek
Maciej Barwinek
W sobotę, 28 maja po zimowej przerwie ponowie ruszyło wyjątkowe Muzeum Skarbów Neptuna znajdujące się w Kielcach przy ulicy Wspólnej 5. Jakie eksponaty możemy tutaj podziwiać? Zobaczcie w galerii zdjęć.
W sobotę, 28 maja po zimowej przerwie ponowie ruszyło wyjątkowe Muzeum Skarbów Neptuna znajdujące się w Kielcach przy ulicy Wspólnej 5. Jakie eksponaty możemy tutaj podziwiać? Zobaczcie w galerii zdjęć. Mikołaj Opatowski
W sobotę, 28 maja po zimowej przerwie ponowie ruszyło wyjątkowe Muzeum Skarbów Neptuna znajdujące się w Kielcach przy ulicy Wspólnej 5. Jakie eksponaty możemy tutaj podziwiać? Zobaczcie w galerii zdjęć.

Muzeum Skarbów Neptuna w Kielcach znów otwarte

Muzeum założył i prowadzi Ryszard Springer pasjonat nurkowania, żeglowania. Zgromadzone w muzeum przedmioty to efekt jego pasji. Kolekcja już jest imponująca i stale się powiększa. To kotwice, sprzęt rybacki, nawigacyjny, do nurkowania, mapy, modele statków, zwierząt morskich czy amfor.

Muzeum zaprasza trzy razy w tygodniu, we wtorki, środy i czwartki. Jednak dzień otwarcia przypadł w sobotę, 28 maja.

-Przyjmuję i oprowadzam grupy nie większe niż 25 osób. Wtedy zwiedzanie nie jest udręką tylko przyjemnością. Wejście do muzeum jest darmowe - powiedział Ryszard Springer.

Zazwyczaj zwiedzanie jest możliwe po telefonicznym umówieniu się z Ryszardem Springerem (515 878 424) lub Krzysztofem Myślińskim (694 774 503), jednak w sobotę do muzeum można był przyjść bez zapowiedzi.

O Muzeum

Muzeum mieści się rodzinnej kamienicy przy ulicy Wspólnej 5. Pan Ryszard od lat zbiera informacje o swoich przodkach, a efektem tych działań jest niewielka książeczka „Gdzie twoje korzenie”, którą wydał w 2013 roku. Opisuje w niej swoje poszukiwania śladów dziadków ze strony ojca, Józefa Springera mieszkających w Kałuszu na dzisiejszej Ukrainie. Jego dziadek, Edward Springer był urzędnikiem skarbowym, na tamtejszym cmentarzu zostały pochowane jego dwie córki i żona. Jedyny syn Józef po ukończeniu studiów na Akademii Górniczej w Austrii pracował w okolicy Kielc i tu poznał swą przyszłą żonę, Joannę Szubert. Springerowie zdecydowali się sprzedać majątek na Kresach. Józef mieszkał i pracował w różnych miejscach na Śląsku. Wojnę spędził w Kielcach, tu w 1943 roku urodził się Ryszard, w tym samym roku odszedł jego dziadek Edward. Pochowano go w rodzinnym grobowcu Szubertów na kieleckim cmentarzu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto