Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Miód z uli Politechniki Świętokrzyskiej jest najlepszy. Było miodobranie i degustacja. Zobacz film i zdjęcia

Maciej Banachowski
Maciej Banachowski
Wideo
od 16 lat
Pierwsze w tym roku miodobranie z uli Politechniki Świętokrzyskiej przyciągnęło we wtorek, 30 maja wielu obserwatorów. - Polimiód jest bardzo dobry, najlepszy, ja bardzo go lubię – mówił rektor Zbigniew Koruba.

Miodobranie na Politechnice Świętokrzyskiej w Kielcach

We wtorek, 30 maja miało miejsce pierwsze w tym roku miodobranie z uli należących do Politechniki Świętokrzyskiej. A nie są to zwykłe ule, bo zbudowano je z elektrośmieci, a konkretnie wykorzystano w nich bębny pralek.

Miodobranie na Politechnice Świętokrzyskiej na zdjęciach

Miód pozyskiwany z uli Politechniki Świętokrzyskiej chwalił rektor Zbigniew Koruba. Podkreślał zarówno jego zalety zdrowotne, jak i smakowe.

- Polimiód jest najlepszy. Ja uwielbiam miód i mogę powiedzieć z czystym sumieniem, że ten produkowany w naszych ulach, które trzeba to podkreślić, powstały z recyklingu, jest najlepszy

– podkreślał rektor Politechniki Świętokrzyskiej.

Miód z Politechniki zachwalała też Kinga Rodkiewicz z Fundacji Odzyskaj Środowisko, która podkreślała, że przestrzeń miejska jest dobrym miejscem dla pasieki.

Po krótkich przemówieniach rozpoczęło się miodobranie. Uczestnicy wydarzenia asystowali opiekującemu się pszczołami krainkami Damianowi Śpiewakowi podczas wybierania ramek z uli, które na czas remontu przeniesiono z dachu biblioteki na tereny zielone uczelni. Kolejnym etapem było odwirowanie miodu z ramek i na koniec jego degustacja.

Ule z recyklingu na dachu Politechniki Świętokrzyskiej

Pierwsze w Polsce ule z recyklingi na dachu Biblioteki Głównej Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach stanęły w maju 2021 roku.
- Ule wykonane między innymi z bębnów od pralek, pokazują olbrzymi potencjał jaki niesie za sobą zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny. Prawidłowe postępowanie z elektrycznymi śmieciami, pozwala nam odzyskać cenne surowce i materiały, a z części z nich tworzyć domy dla pszczół, w których pszczoły krainki czują sią nadspodziewanie dobrze – mówiła Monika Wyciechowska z organizacji odzysku RLG Relectra Polska.

Zobacz zdjęcia miodobrania na Politechnice Świętokrzyskiej:

Pasieką z recyklingu składającą się z pięciu uli opiekuje się zawodowy pszczelarz o wieloletnim doświadczeniu Damian Śpiewak, który przekonuje do idei pasiek miejskich: - Pszczoły w mieście czują się doskonale, z tego względu, że dużo jest pożytku na terenach miejskich i nie stosuje się oprysków pestycydów ani herbicydów. To jest dużym plusem. Mam nadzieję, że tegoroczny Polimiód dorówna smakiem i aromatem zeszłorocznemu, a nawet go przebije – podkreśla Damian Śpiewak.
Dzięki ulom na Politechnice Świętokrzyskiej, Kielce znalazły się na szlaku pasiek z recyklingu obok takich miast jak: Zamość, Świdnik, Krosno, Wałbrzych, Częstochowa, Poznań, Iłża, Katowice.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto