Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mieszkanie od miasta za remont na swój koszt w Kielcach. Chętnych wielu, ale trzeba spełnić dwa warunki

Agata Kowalczyk
Agata Kowalczyk
Jedną z mieszkań do remontu znajduje się przy ulicy Pocieszka 20.
Jedną z mieszkań do remontu znajduje się przy ulicy Pocieszka 20. Urząd Miasta Kielce
Wielkim zainteresowaniem cieszyła się druga edycja programu „Mieszkanie za remont". Aż 160 wniosków wpłynęło od osób, które chciały dostać mieszkanie od miasta po wyremontowaniu na swój koszt.

Tym razem Miejski zarząd Budynków wytypował 10 lokali, do które wymagają kapitalnego remontu. Zainteresowanie było bardzo duże, wpłynęło aż 160 wniosków, w sumie od 50 rodzin, czyli niektórzy składali je na kilka mieszkań, aby zwiększyć swe szanse.

- Po zweryfikowaniu wniosków, wytypowanych zostało 10 rodzin. Każda z nich musiała znajdować się na liście oczekujących na przydział mieszkania od miasta oraz spełnić warunek o dochodach . Muszą się one mieścić w przedziale 1800-3000 złotych w gospodarstwie jednoosobowym i 1200-1800 zł w wieloosobowym. Z przyszłymi lokatorami podpisaliśmy umowy remontowe. Rodziny mają czas na przeprowadzenie prac do końca października tego roku - informuje Krzysztof Miernik dyrektor Miejskiego Zarządu Budynków w Kielcach.

Każde z mieszkań wymaga kapitalnego remonty - wymiany instalacji, okien, sanitariatów, podłóg, malowania. Szacunkowy koszt prac, które trzeba wykonać wynosi zazwyczaj 20-30 tysięcy złotych, ale może być wyższy nawet do 45 tysięcy złotych – dodaje. O standardzie niektórych robót decyduje lokator, na przykład wymiana linoleum na glazurę czy parkiet zależy już od możliwości finansowych i woli najemcy. Miejski Zarząd Budynków wymaga wykonania prac związanych z bezpieczeństwem czyli remontu lub wymiany sieci elektrycznej, gazowej i wentylacyjnej.

W zasobach Miejskiego Zarządu Budynków znajduje się około 120 wolnych mieszkań, które wymagają remontu ale miasto nie ma pieniędzy na te prace.

- Dlatego wdrożyliśmy ten program oraz aby pomóc grupie osób, które dysponują funduszami na remont we własnym zakresie. Przewidujemy dla nich pewne bonusy w postaci zwolnień z czynszu za koszty poniesione na trwałe podniesie standardu mieszkań na przykład za wymianę podłóg, okien czy instalacji– dodaje Krzysztof Miernik.

Po zawarciu umowy remontowej, pracownicy Miejskiego Zarządu B kontrolują jej realizację, a także dokonują kwalifikacji poniesionych kosztów remontu. Od ich wysokości zależy czas zwolnienia z czynszu. Może to być nawet 60 miesięcy. Pierwsza edycja programu zakończyła się w marcu, z 9 osób, które z niej korzystały 2 już wiedzą, że nie będą płacić czynszu - jedna przez 48 miesięcy a druga przez 36. Pozostali lokatorzy też przedstawili rachunki i trwa ich weryfikacja.

Kolejna pula mieszkań, które będzie można otrzymać w zamian za remont zostanie wyznaczona jesienią.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto