Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy Zagórza w Kielcach protestują przeciwko budowie masztu 5G. Mówią o blokadzie dróg. Decyzja w rękach prezydenta (WIDEO)

Agata Kowalczyk
Agata Kowalczyk
W Kielcach w rejonie ulicy Zagórskiej, Prochownia i Prosta ma powstać pierwszy w Kielcach masz sieci komórkowej 5G . Mieszkańcy osiedla nie chcą go, obawiają się, że inwestycja Orange wpłynie niekorzystnie na ich zdrowie oraz obniży wartość działek.

Przygotowanie do inwestycji są już zaawansowane, ponieważ spółka telekomunikacyjna ma już zgodę Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Czeka tylko na pozwolenie na budowę od prezydenta Kielc.

W obronę interesów protestujących mieszkańców zaangażował się radny Wiesław Koza z Prawa i Sprawiedliwości, który mieszka w tej dzielnicy.

- Teren jest zamieszkały, wydawane są kolejne pozwolenia na budowę domów - mówił.

- Obszar znajduje się w strefie chronionego krajobrazu. Pozwoleni na inwestycje Orange na postawienie masztu zostało wydane przy milczącej zgodzie Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Kielcach. Dlaczego została wydana, mimo że pod protestem podpisało się kilkaset mieszkańców. Mamy nadzieję, że zostaniemy potraktowani poważnie i nasze zdanie zostanie wzięte pod uwagę. Będziemy nadal protestować choćby miało dojść do blokowania dróg. Sprzeciwiamy się, bo to jest wspaniały teren, płynie przez niego dopływ Lubrzanki. Wystarczy przenieść maszt o kilometr, w stronę cmentarza w Cedzynie, tam są nieużytki i nikt by tam nie protestował.

Mieszkańcy mają nadzieję, że inwestycję zablokują władze Kielc. Może jednak być z tym problem.

– Problem jest w tym, że wobec masztów, inwestycji celu publicznego , nie ma zastosowanie prawo budowlane ale specustawa – wyjaśnia wiceprezydent Kielc, Bożena Szczypiór. - Czekamy na oficjalne pismo z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Kielcach . Na ten moment żadna decyzja nie zapadła. Jeśli tylko będzie taka możliwość to prezydent odmówi zgody na tę inwestycję. Szukamy możliwości, aby mieszkańcy nie odczuwali dyskomfortu z powodu powstania masztu. Pracujemy nad tym, aby nie powstał w tym miejscu.

Protest mieszkańców nadesłany do redakcji:
„Stacje bazowe telefonii komórkowej, podobnie jak telefony komórkowe oraz routery Wi Fi,  nie są obojętne dla zdrowia. Świadczy o tym chociażby apel ponad 250 naukowców, którzy opublikowali badania w tej dziedzinie w czasopismach naukowych.  
Długoterminowy wpływ stacji bazowych można jedynie zaobserwować po fakcie. Takie obserwacje miały już miejsce. Pokazały one, że mamy do czynienia ze statystycznie znaczącym wzrostem negatywnego wpływu na zdrowie w przypadku osób mieszkających w promieniu mniejszym niż 500 metrów od stacji bazowych.  Profesor Alicja Bortkiewicz wraz z 5-cioma innymi naukowcami dokonała przeglądu 10 badań opisujących wpływ stacji bazowych na zdrowie ludzi. Wynik tej analizy został opublikowany w czasopiśmie “International Journal of Occupational and Environmental Health” w artykule pt. „Dowody epidemiologiczne na zagrożenie dla zdrowia ze stacji bazowych telefonów komórkowych” („Epidemiological Evidence for a Health Risk from Mobile Phone Base Stations”) . We fragmencie artykułu czytamy: „Stwierdziliśmy, że w ośmiu z 10 badań stwierdzono zwiększoną częstość występowania niepożądanych objawów neurobehawioralnych lub raka w populacjach mieszkających w odległości <500 metrów od stacji bazowych. Żadne z badań nie zgłosiło ekspozycji powyżej przyjętych międzynarodowych wytycznych, co sugeruje, że obecne wytyczne mogą być nieodpowiednie do ochrony zdrowia populacji ludzkiej.”

Obecnie wdrażana sieć 5G w Polsce (sieć Plus: 2600 MHz i sieć T-Mobile: obecnie 2100 MHz) jest zbliżona częstotliwościami do obecnej sieci 4G (zakres 1800 MHz), co już jest niepokojące, gdyż wiemy, że częstotliwości sieci 1-4G nie są obojętne dla zdrowia, co wykazali naukowcy we wspomnianym wcześniej apelu EMFscientist.org. W przyszłości w sieci 5G planowane jest dodanie wyższych częstotliwości, których działanie nie zostało do końca poznane.
Uważamy, że Polska i inne kraje powinni się skupić na rozwoju sieci przewodowej (światłowód), a także promowaniu jej zalet, natomiast rozwój sieci bezprzewodowych powinno się co najmniej zahamować. W wielu przypadkach używanie sieci bezprzewodowych jest niepotrzebne i może zostać zastąpione łączem przewodowym, np.w domu czy w biurze można używać telefonu i internetu przewodowego.(...)”. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto