Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy Kielc z członkami i sympatykami Komitetu Obrony Demokracji wznieśli toast w 29. rocznicę czerwcowych wyborów

bb
Uczestniczący w spotkaniu wznieśli toast za wolność - w 29. rocznicę pierwszych, częściowo wolnych wyborów parlamentarnych, które odbyły się 4 czerwca 1989 roku i zapoczątkowały koniec komunizmu w Polsce.
Uczestniczący w spotkaniu wznieśli toast za wolność - w 29. rocznicę pierwszych, częściowo wolnych wyborów parlamentarnych, które odbyły się 4 czerwca 1989 roku i zapoczątkowały koniec komunizmu w Polsce. Aleksander Piekarski
Kilkadziesiąt osób uczestniczyło w poniedziałek, 4 czerwca, na mostku na Silnicy na kieleckiej ulicy Sienkiewicza w zorganizowanym przez Komitet Obrony Demokracji spotkaniu związanym z rocznicą wyborów z 1989 roku. Mieszkańcy wznieśli toast za wolność i rozmawiali na jej temat w kontekście obecnych rządów Prawa i Sprawiedliwości.

29 lat temu odbyły się tak zwane czerwcowe wybory parlamentarne. Przeprowadzono je na mocy postanowień Okrągłego Stołu i były częściowo wolne – 161 miejsc w Sejmie przewidziano dla kandydatów spoza obozu Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, zaś walka o mandaty senatorskie (100) miała charakter otwarty i demokratyczny.

- Był to symboliczny moment. Zapoczątkował upadek ustroju komunistycznego i jednocześnie początek po wielu latach wolności demokratycznej w Polsce. Dziś to świętujemy, jak również Dzień Wolności i Praw Obywatelskich, który obchodzimy właśnie 4 czerwca – mówiła Monika Szafraniec, przewodnicząca Komitetu Obrony Demokracji w Świętokrzyskiem.

Jak dodawała, to święto nie jest radosne. – Nie na tyle, na ile powinno być. Dlatego, że wolność w Polsce jest zagrożona. Kolejno niszczone są poszczególne filary praworządności, demokracji i wolności praw obywatelskich – podkreślała nawiązując do polityki rządu Prawa i Sprawiedliwości.

Z okazji 29. rocznicy pierwszych, częściowo wolnych wyborów wszyscy zgromadzeni wznieśli toast i wypili po kubeczku soku jabłkowego. Chwilę wcześniej profesor Stanisław Żak (senator w latach 1991-1993) i adwokat Edward Rzepka (poseł w latach 1989-1993) przypomnieli krótko, jak doszło do przemian ustrojowych w Polsce, a minutą ciszy uczczono pamięć zmarłego 3 czerwca Roberta Brylewskiego, który jako wokalista i gitarzysta zespołów Brygada Kryzys i Izrael w latach 80. walczył o wolność demokratyczną w Polsce.

W trakcie spotkania Komitet Obrony Demokracji zbierał podpisy między innymi za pełnym i pilnym wdrożeniem w Polsce konwencji Organizacji Narodów Zjednoczonych o prawach osób z niepełnosprawnościami.

Chętnie oglądasz teleturnieje? Sprawdź się! [QUIZ]

ZOBACZ TAKŻE: Wypadek na ulicy Świętokrzyskiej w Kielcach

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto