Mieszkańcy czują się oszukani przez Urząd Miasta w Kielcach. Chcieli kupić sąsiednią działkę, a znalazła się w rękach znanego dewelopera

Agata Kowalczyk
Agata Kowalczyk
Mieszkańcy segmentów przy Wojska Polskiego w Kielcach chcieli kupić sąsiednią działkę, aby powiększyć swoje mikroskopijne ogródki i mieć więcej zieleni. Urząd Miasta odmówił, a teraz nieruchomość znalazła się  w rękach dewelopera i obawiają się, że zamiast zieleni będą mieli bloki przed oknami.
Mieszkańcy segmentów przy Wojska Polskiego w Kielcach chcieli kupić sąsiednią działkę, aby powiększyć swoje mikroskopijne ogródki i mieć więcej zieleni. Urząd Miasta odmówił, a teraz nieruchomość znalazła się w rękach dewelopera i obawiają się, że zamiast zieleni będą mieli bloki przed oknami. Krzysztof Krogulec
Udostępnij:
Mieszkańcy segmentów przy ulicy Wojska Polskiego w Kielcach obawiają się, że tuż przy ich oknach powstanie osiedle bloków, ich zdaniem zupełnie nie pasujące do istniejącej zabudowy i kosztem zieleni. - Chcieliśmy kupić ten teren, aby zachować charakter tego miejsca, ale miasto sprzedało go za naszymi plecami znanemu deweloperowi – mówią mieszkańcy szeregowców. Urzędnicy zaprzeczają, że sprzedali nieruchomość.

Mieszkańcy kontra miasto i deweloper. Awantura o inwestycję przy Wojska Polskiego

Chodzi o działkę przy ulicy Wojska Polskiego 62, która jest porośnięta drzewami i krzewami. Na przylegającej do niej nieruchomości znajduje się zabudowa szeregowa.

- Nasz deweloper starał się o zabudowę wielorodzinną i nie dostał zgody więc postawił szeregowce, w których mieszkamy. A teraz przed naszymi oknami mają powstać bloki

– mówią mieszkańcy.

- Z jednej strony naszych domów widać beton jak okiem sięgnąć a z drugiej strony mamy mikroskopijne ogródki. Za nimi znajduje się działka z zielenią, na której mają powstać bloki. Chcieliśmy ją kupić w 2013 roku aby powiększyć ogródki, ale miasto odmówiło sprzedaży. Urzędnicy stwierdzili, że sąsiedzi z drugiej strony nieruchomości też są zainteresowani jej nabyciem, więc zostanie ogłoszony przetarg. Przetargu nie było a działka ma już nowego właściciela. Jest nim znana w Kielcach spółka. Wiemy już, że deweloper chce tu wybudować bloki z garażami, choć nigdzie w pobliżu na ma takiej zabudowy. Pewnie dostanie zgodę i zniknie ostatni skrawek zieleni a my naokoło zostaniemy zabudowani. Zostaliśmy oszukani przez Urząd Miasta, a miasto straciło pieniądze, ponieważ na przetargu na pewno uzyskano by lepszą cenę za grunt.

Konflikt o działkę na Wojska Polskiego w Kielcach. Miasto zaprzecza, że sprzedało grunt

Urzędnicy zapewniają, że nie sprzedawali działki deweloperowi.

- Byliśmy właścicielami działki przy ulicy Wojska Polskiego 62, ale została przeznaczona na wymianę gruntów z osobami, które oddały swoje tereny pod rozbudowę ulicy Wojska Polskiego – informuje Barbara Zawadzka, dyrektorka Wydziału Gospodarki Nieruchomościami Urzędu Miasta w Kielcach.

- Grunt został wyceniony przez rzeczoznawcę, a nowi właściciele musieli dopłacić w rozliczeniu, bo ich działki zabrane pod drogę miały mniejszą wartość. Nie mamy wpływu na to komu odsprzedali swoją własność.

Dodaje, że dla tego terenu nie ma miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego a to, że jest na nim zieleń nie znaczy, że zawsze tam będzie. - Brak planu nie dyskwalifikuje działki do zabudowy. Ustawa lex deweloper pozwala zabudować takie tereny, jeśli inwestor spełni warunki a radni zgodzą się na to więc sąsiedzi nie mogą mieć gwarancji, że zabudowa nigdy tam nie powstanie – dodaje.

Kamil Robak prezes zarządu Mac Inwestycje przyznaje, że spółka jest właścicielem terenu przy ulicy Wojska Polskiego.

- Działki zostały zakupione od siedmiu osób fizycznych, które porozumiały się wspólnie w sprawie jednoczesnej sprzedaży. Analizujemy potencjał inwestycyjny tej nieruchomości. Jeszcze nie występowaliśmy o decyzje urbanistyczne dla tego terenu - wyjaśnia.

Jaka inwestycja na Wojska Polskiego w Kielcach. Jest wniosek na bloki, czy będzie zgoda ?

W Urzędzie Miasta toczy się jednak postępowanie o wydanie warunków zabudowy dla tego terenu.

Artur Hajdorowicz, dyrektor Wydziału Urbanistyki i Architektury informuje, że 26 października zostało wszczęte postępowanie o ustalenie warunków zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie 4 budynków mieszkalnych wielorodzinnych z garażami podziemnymi na działkach przy ulicy Wojska Polskiego w Kielcach. Inwestor wnioskuje o budowę od 100 do 130 mieszkań. Planowana powierzchnia zabudowy wyniesie do 2280 metrów kwadratowych. Wysokość planowanej zabudowy ma wynieść do 12,5 metra, co pozwala na postawienie czterech pięter.

-Postępowanie jest na wstępnym etapie. Sporządzana analiza architektoniczno-urbanistyczna wykaże, czy będzie możliwe ustalenie warunków zabudowy dla planowanej inwestycji. Sprawa jest szczególnie skomplikowaną ze względu na złożony stan faktyczny i prawny, dlatego trudno jest określić, kiedy postępowanie może się zakończyć – wyjaśnia dyrektor.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Prestiżowe nagrody dla polskich domów

Wideo

Komentarze 4

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

P
Prokuratura nie spać
A na skwerze Szarych Szeregów sprzedali działkę po Zieleni miejskiej i wydali zezwolenie 8 sierpnia i już stoi dźwig i już zalewają piwnice 4 budynów w zabudowie szeregowej,dosłownie 20 metrów od koryta Silnicy, i z 10 metrów od ostatniej rzeźby w alei sław.

Prokuratura nie spać, cba nie spać
G
Gość
To się nazywa żądza pieniądza! Bezmyślność i pazerność! Jeszcze parę lat temu ,,rewitalizowało"się tereny miejskie przez ich betonowanie i budowy z wielkiej płyty,a teraz niszczy się każdy kawałek natury.Stawia się budynki okna w okna, ,,cywilizuje" się rezerwaty przyrody przez ich dewastację!
S
Samuel
Co w tym mieście się dzieje. Nikt nad niczym nie panuje. Nie ważni są Kielczanie tylko kasa. Gratulacje dla włodaża. Dno...
G
Gość
Jak zwykle!Przecież to są Kielce! Jeden bałagan i jakieś niewyjaśnione interesy! A chciałam kiedyś kupić tam mieszkanie w szeregowcu!
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie