Międzynarodowy Dzień Frytek. Sięgnij po smaczną przekąskę w McDonald’s

Materiał informacyjny McDonald's
Najpopularniejsza na świecie przekąska doczekała się swojego święta. Międzynarodowy Dzień Frytek, wypadający 13 lipca, to doskonała okazja, aby uraczyć nasze podniebienie tą prostą i smaczną potrawą. Wybierając się do którejkolwiek restauracji McDonald’s® w Polsce, mamy pewność, że idealny smak frytek zawdzięczamy rodzimym uprawom ziemniaków.

Belgowie, przygotowujący w XVII w. smażone lub pieczone ziemianki, nie mogli przypuszczać, że ta prosta i smaczna potrawa niedługo później stanie się przysmakiem Anglików, Amerykanów, a następnie podbije cały świat, stając się często niezastąpionym dodatkiem do regionalnych smakołyków.

Każdy wielbiciel dobrego jedzenia powinien zapamiętać datę 13 lipca, gdyż to właśnie wówczas obchodzimy Międzynarodowy Dzień Frytek, czyli najsmaczniejsze święto w roku. Warto więc wtedy uraczyć nasze kubki smakowe tą popularną przekąską.

Dobry ziemniak to dobra frytka

Choć z biegiem czasu urozmaicano proces przygotowana frytek, nadając im często nowy, charakterystyczny smak oraz różne formy - jak karbowanie, czy zakręcanie - to, w jakiej formie zostaną pokrojone, nie ma żadnego wpływu na ich walory smakowe. Aby frytki miały idealny smak, muszą powstać z wysokiej jakości ziemniaków. Takie wykorzystuje między innymi restauracja McDonald’s, której kultowe frytki są uwielbiane na całym świecie.

- Wyjątkowy smak naszych frytek zawdzięczamy prawdziwym, polskim ziemniakom. Specjalnie wyselekcjonowane odmiany Innovator i Ludmilla charakteryzują się owalnymi, podłużnymi bulwami oraz odpowiednią strukturą i zawartością skrobi. Prosto z pola trafiają do naszego dostawcy – firmy Farm Frites Poland, która już od ponad 25 lat dostarcza frytki do restauracji McDonald’s nie tylko w Polsce, ale i za granicą. Łącznie zaopatruje prawie 900 restauracji McDonald’s w 11 europejskich krajach – opowiada Patrycja Pazio z biura prasowego McDonald’s Polska.

W McDonald’s tyko nasze ziemniaki

Polacy pokochali frytki i już od wielu lat raczą się tą smaczną przekąską. Dla przykładu, tylko w ubiegłym roku sieć restauracji McDonald’s sprzedała w naszym kraju 144 miliony porcji tej ziemniaczanej delicji.

Warto wspomnieć, że w naszym kraju za stolicę frytek można uznać Lębork. Jedząc frytki w McDonald’s, delektujemy się zawsze smakiem ziemniaków, pochodzących z gospodarstw zlokalizowanych w Polsce, które właśnie w Lęborku zostały odpowiednio przygotowane przez firmę Farm Frites Poland. To tam na potrzeby polskich restauracji wytwarzanych jest rocznie aż 26 tys. ton frytek, a producent już od ponad 25 lat dostarcza ziemniaczany przysmak do wszystkich restauracji w naszym kraju.

****

Od pola do restauracji

Same ziemniaki, z których robione są frytki w McDonald’s pochodzą ze zrównoważonych gospodarstw zlokalizowanych w Polsce, a jakość wytworzonych z nich frytek zapewnia system precyzyjnego planowania (specjalnie wyselekcjonowane gatunki ziemniaków), wieloetapowej kontroli oraz nieustannie doskonalonego procesu produkcji.

Nim frytki trafią do sieci polskich restauracji, są myte w kąpieli solankowej, a następnie za pomocą pary wodnej usuwana jest z nich delikatna skórka oraz nadawany jest im odpowiedni kształt.

Później pracownicy zakładu produkcyjnego wybierają najdłuższe, mięsiste i pozbawione jakichkolwiek przebarwień ziemniaki, które następnie są suszone, zanurzane w gorącym oleju roślinnym, a potem mrożone, dzięki czemu są tak niesamowicie chrupiące. Ostatecznie frytki trafiają do restauracji w całej Polsce, gdzie są już tylko smażone w oleju roślinnym (słonecznikowo-rzepakowym) i podawane gościom z dodatkiem soli lub ulubionego sosu. Możemy więc mieć pewność, że do którejkolwiek restauracji McDonald’s się nie udamy, kultowe frytki zawsze będą smakować tak samo i zawsze będą podochodzić z polskich pól.

Materiał oryginalny: Międzynarodowy Dzień Frytek. Sięgnij po smaczną przekąskę w McDonald’s - Nasze Miasto

Dodaj ogłoszenie