Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Miasto Kielce w blasku katedry. Przedstawiono fascynujące fakty [WIDEO, ZDJĘCIA]

Lidia Cichocka
Fascynujące fakty o ludziach, którzy współtworzyli kielecką katedrę i mieli wpływ na miasto, prałaci, biskupi, kanonicy a także architekci, to oni byli bohaterami konferencji naukowej, którą w środę zorganizowało Muzeum Historii Kielc.

Pretekstem do spotkania jest obchodzona w tym roku 850. rocznica fundacji kolegiaty – kieleckiej katedry – pw. Wniebowzięcia NMP w Kielcach oraz działającej przy niej kapituły kolegiackiej.

Krzysztof Myśliński podkreśla rolę jaką świątynia i obecność duchowieństwa miała wpływ na istnienie i rozwój Kielc: nasze miasto powstało przy katedrze i rosło w blasku kolegiaty. - Z okazji jubileuszu postanowiliśmy zwrócić na to uwagę, jednak nie przez pryzmat instytucji czy budynku, ale poprzez ludzi, którzy byli z tym miejscem związani.

Udział w konferencji wzięło wielu naukowców z polskich uczelni Marcin Jankowski z Instytutu Historii UMCS mówił o kanonikach i prałatach kieleckich, którzy jednocześnie pełnili ważne funkcje na królewskim dworze za czasów Zygmunta I Starego. Ks. dr Andrzej Jankowski z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego poświęcił uwagę kazaniom wygłoszonym przez kanoników kieleckich w czasie uroczystości beatyfikacyjnych bł. Wincentego Kadłubka. Te dokumenty zachowane w bibliotece kapituły kieleckiej, podobnie jak te w skarbcu katedralnym, to bezcenne skarby kultury polskiej tworzone i gromadzone przez kieleckich duchownych (np. Antyfonarz Kielecki z 1372 roku).

Na konferencji przedstawiono najnowsze wyniki badań biografii wielu osób związanych z katedrą i miastem, ale to tylko fragment jej bogatej historii.

Obrady naukowców były pierwszym z serii kilku wydarzeń zaplanowanych w związku z jubileuszem. Jak informuje dyrektor MHK, Grzegorz Maciągowski w połowie października odbędzie się kolejna konferencja tym razem poświęcona początkom Kielc: „Jak powstawały Kielce. Nowe badania i nowe perspektywy. 950-lecie miasta”. 22 października otwarte zostaną dwie wystawy „Splendor Cathedralis” w Muzuem Historii Kielc oraz „Splendor Cathedralis. Skarbiec” w skarbcu katedry.
Na wystawach zostaną zaprezentowane unikalne zbiory ze skarbca katedralnego, które w zdecydowanej większości nie były dotychczas prezentowane publicznie.

Cykl powstał we współpracy Muzeum Historii Kielc z Parafią Katedralną, Muzeum Diecezjalnym oraz Uniwersytetem Jana Kochanowskiego w Kielcach i Uniwersytetem imienia Adama Mickiewicza w Poznaniu.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto