Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mandat za wjazd na „czerwonym”. Na skrzyżowaniu alei Solidarności i ulicy Sandomierskiej w Kielcach każde wykroczenie będzie rejestrowane

MBA
Na ruchliwym skrzyżowaniu Alei Solidarności i ulicy Sandomierskiej w Kielcach często dochodzi do wypadków i kolizji. Na zdjęciu zderzenie w sierpniu 2020.
Na ruchliwym skrzyżowaniu Alei Solidarności i ulicy Sandomierskiej w Kielcach często dochodzi do wypadków i kolizji. Na zdjęciu zderzenie w sierpniu 2020. Gabriel Przybylski (archiwum)
System monitorujący wjazd pojazdów na skrzyżowanie na czerwonym świetle zostanie zainstalowany na skrzyżowaniu alei Solidarności i ulicy Sandomierskiej w Kielcach. Takie same systemy Główna Inspekcja Transportu Drogowego zamierza zainstalować w sumie w 18 miastach w całej Polsce na 30 najbardziej niebezpiecznych skrzyżowaniach.

Przetarg na realizację kolejnego etapu rozbudowy systemu fotoradarowego w Polsce zostanie rozstrzygnięty za kilka dni. Na 30 skrzyżowań w 18 miastach zainstalowane zostaną systemy monitorujące wjazd pojazdów na skrzyżowanie na czerwonym świetle. Jeden z takich systemów zostanie zainstalowany w Kielcach na Skrzyżowaniu alei Solidarności i ulicy Sandomierskiej.

„Oceniając konieczność wprowadzenia stałej kontroli brano również pod uwagę charakter najbliższej okolicy, w tym bliskość szkół, obiektów użyteczności publicznej, infrastruktury przeznaczonej dla pieszych czy transportu zbiorowego.” - czytamy w komunikacie Głównej Inspekcji Transportu Drogowego. Obecnie trwa procedura przetargowa na zakup i instalację urządzeń, które maja działać z wykorzystaniem tzw. wideodetekcji, bez konieczności ingerencji w nawierzchnię drogi. Urządzenia wykryją fakt wjechania pojazdu na skrzyżowanie na czerwonym świetle, będą śledzić tor poruszania się pojazdu na skrzyżowaniu oraz dokumentować popełnione wykroczenie wraz z danymi umożliwiającymi identyfikację pojazdu, którym naruszono przepisy, a także okoliczności zdarzenia (numer rejestracyjny pojazdu, czas i miejsce zdarzenia, czas jaki upłynął od zapalenia się czerwonego światła). Deklarowane przez producentów możliwości urządzeń, zostaną sprawdzone w trakcie testów przeprowadzonych w warunkach zbliżonych do rzeczywistych warunków drogowych. Wybrany wykonawca będzie miał 72 tygodnie od podpisania umowy na przekazanie urządzeń do użytkowania.

Po zakończeniu tego etapu rozbudowy systemu fotoradarowego, CANARD będzie prowadził kontrole na 50 skrzyżowaniach. Dziś stałymi kontrolami objętych jest 20.

Przypomnijmy, że w listopadzie Główna Inspekcja Transportu Drogowego podpisała umowę na dostawę i instalację 26 urządzeń fotoradarów. Urządzenia staną w miejscach, które do tej pory nie były objęte nadzorem z wykorzystaniem urządzeń rejestrujących. Wytypowano 26 lokalizacji na terenie 13 województw.
W województwie świętokrzyskim będą to Jędrzejów (ulica 11 listopada), Staszów ( przy ulicy Krakowskiej), Ciekoty (przy ulicy Łysogórskiej).

Jak wyjaśnia Monika Niżniak, rzeczniczka prasowa Głównego Inspektora Transportu Drogowego w Polsce nowe fotoradary powinny pojawić się w połowie roku. - Wykonawca jest na etapie weryfikacji wytypowanych miejsc. Prace trwają, ale konkretnego terminu jeszcze nie jesteśmy w stanie podać – mówi Monika Niżniak.

W komunikacie GITD czytamy też, że rozbudowa systemu fotoradarowego prowadzona jest w ramach realizacji projektu „Zwiększenie skuteczności i efektywności systemu automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym". „Rozbudowa i modernizacja systemu obejmie swoim zasięgiem wszystkie kategorie dróg publicznych. W ramach realizacji projektu przewidziano zakup 358 nowych urządzeń rejestrujących, w tym 100 urządzeń, które zostaną zainstalowane w nowych lokalizacjach: 39 urządzeń do odcinkowego pomiaru średniej prędkości, 26 stacjonarnych urządzeń rejestrujących (fotoradarów), 30 urządzeń służących do monitorowanie wjazdu na skrzyżowanie na czerwonym świetle, 5 urządzeń rejestrujących niestosownie się do sygnalizacji świetlnej na przejazdach kolejowym, a także 11 przenośnych urządzeń rejestrujących. Sukcesywnie wymieniane będą najstarsze i wyeksploatowane już urządzenia funkcjonujące w systemie CANARD.” - czytamy.

Całkowity koszt realizacji projektu wynosi: 162 miliony złotych, z czego 137,7 milionów złotych pochodzi ze środków unijnych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto