Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Łóżko rządzi sceną i światem, czyli „Król Mięsopust” w kieleckim teatrze od kulis. Nie uwierzycie co działo się na widowni. Zobacz zdjęcia

Anna Krawiecka
Anna Krawiecka
Po spektaklu aktorzy zostali nagrodzenie gromkimi brawami
Po spektaklu aktorzy zostali nagrodzenie gromkimi brawami Anna Krawiecka
Z podziwem patrzyło się w sobotni wieczór, jak barwny kwiat kieleckiej kultury, Zyta Trych, prezes Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych, która dopiero, co obchodziła 90-te urodziny, zmierza na teatralną widownię, przestrzegając pandemicznych rytuałów. Certyfikat lub oświadczenie o stanie zdrowia, dołączone do biletów, maseczka i dopiero można wejść. Ależ czasów dożyłam! W sobotni wieczór, na tymczasowej scenie w Wojewódzkim Domu Kultury, premierowo wystawiono sztukę „Król Mięsopust” w reżyserii duetu: znany aktor Jerzy Bończak i dyrektor Teatru imienia Stefana Żeromskiego w Kielcach Michał Kotański.

Kulisy premiery w kieleckim teatrze

W sobotni wieczór, na tymczasowej scenie w Wojewódzkim Domu Kultury, wystawiono sztukę „Król Mięsopust” w reżyserii duetu: znany aktor Jerzy Bończak i dyrektor Teatru imienia Stefana Żeromskiego w Kielcach Michał Kotański. Widzowie, zajmując miejsca, oglądali na scenie wielkie łoże, co od razu sugerowało, że podstawa rządzenia światem, jest podstawą sztuki. Zanim się ona zaczęła, znany obieżyświat Marian Orliński zastanawiał się ze znajomymi, czy aby podczas niedzielnego Wielkiego Finału Orkiestry Świątecznej Pomocy nie będzie deszczu, bo on i jego ekipa ze Stowarzyszenia Miłośników Szwejka i Sztuk Wszelakich w Kielcach, mają mundury, które podczas kwesty na ulicach, łatwo nasiąkają wodą. Pocieszano go, że jak zwykle dadzą radę.

Wśród kompletu publiczności widzieliśmy profesor Marzenę Marczewską i znaną anglistkę Inez Romaniec Clark z gronem koleżanek, doktora Adama Barchana z Politechniki Świętokrzyskiej, Stanisławę Zacharko- szefową Biura Wystaw Artystycznych w Kielcach, Jacka Sabata- dyrektora Wojewódzkiego Domu Kultury.

Zobaczcie galerię zdjęć z widowni

Karola Piwko, byłego dyrektora Banku Spółdzielczego, który jak zwykle wyróżniał się nienagannym strojem i patrząc na nogi kobiet odzianych w zwiewne suknie oraz glany i trapery, zastanawiał się, dlaczego piękno nóg w szpilkach można zobaczyć już tylko na scenie. Pan Karol także rozśmieszył widzów, gdy upomniał kobietę zdążającą do swego fotela, że elegancja polega nie tylko na stroju, ale też na tym, by nie zwracać się pupą do siedzących, bo nie zwykł gościć na swych kolanach nieznajomych dam.

Powszechne zainteresowanie budził doktor Grzegorz Świercz, szef Kliniki Ginekologii i Położnictwa Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach i radny Sejmiku, który przyszedł z żoną Anną, profesor, wykładowcą na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach, niepocieszoną, że nie pojechała w weekend do wnuczków mieszkających w Hiszpanii, bo dopadła ich covidowa kwarantanna.

Doktor, jako wojewódzki radny, był przepytywany na okoliczność, kto zostanie dyrektorem marszałkowskiego wydziału kultury na miejsce Magdaleny Kusztal, ale twierdził, że to wielka niewiadoma.

Z kolei dyrektora Michała Kotańskiego pytano o to, jak przebiega remont starej, teatralnej siedziby.

Gdy wreszcie na bankiecie pojawili się aktorzy, którzy grali w premierowej sztuce, zebrali brawa, zwłaszcza grający główne role Dawid Żłobiński, Ewelina Gronowska, Andrzej Plata i Aneta Wirzinkiewicz. Opowieść o tym, co następuje, gdy służący staje się królem, a król jego parobkiem, to niezawodna recepta na farsę, nie tylko teatralną. Warto iść i ją zobaczyć.

Zobaczcie galerię zdjęć z widowni

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto