Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lokal na wyremontowanym za miliony dworcu autobusowym w Kielcach stoi pusty, bo jest za niski o... 8 milimetrów. Zobaczcie zdjęcia i film

Agata Kowalczyk
Agata Kowalczyk
Lokal na dworcu autobusowym jest gotowy do użytku ale nie może być otwarty, bo jest za niski o 8 milimetrów.
Lokal na dworcu autobusowym jest gotowy do użytku ale nie może być otwarty, bo jest za niski o 8 milimetrów. Mikołaj Opatowski
Lokal, w którym miał powstać bar na dworcu autobusowym w Kielcach od ponad roku stoi pusty. Nie nadaje się na takie zagospodarowanie, ponieważ jest za niski o… 8 milimetrów. To nie błąd, jak zapewniają urzędnicy, ale warunki techniczne nie pozwoliły na budowę wyższego pomieszczenia. Problem ma być rozwiązany.

Lokal na dworcu autobusowym w Kielcach z problemami

Zanim jeszcze otwarto wyremontowany za dziesiątki milionów „spodek”, co miało miejsce we wrześniu 2020 roku Zarząd Transportu Miejskiego ogłosił przetarg na wynajęcie wszystkich lokali użytkowych, także tego o wysokości 249,2 centymetra. Znalazł się najemca, który chciał uruchomić w nim bar z kebabami. Umowę zawarto już w lipcu czyli zanim budynek dworca został oddany do użytku. Jednak lokal z kebabami nie został uruchomiony. Sanepid odmówił odebrania lokalu na cele gastronomiczne, ponieważ jest on za niski o 8 milimetrów i ma za słaby dostęp do naturalnego oświetlenia. Lokal stoi pusty do tej pory.

- To nie jest błąd, lokal został tak zaprojektowany. Jest on o 8 milimetrów niższy niż pozwalają przepisy, ale nie było innej możliwości. Nie można go podnieść ponieważ nad nim znajduje się ulica ani obniżyć ze względu na infrastrukturę. Prawo budowlane zezwala na takie odstępstwo od przepisów i projektant skorzystał z niego

– informuje Barbara Damian, dyrektorka Zarządu Transportu Miejskiego w Kielcach. - Cały budynek dworca po remoncie został dopuszczony do użytkowania, ale inspektorzy sanepidu zaznaczyli, że może być problem z uruchomieniem kuchni w tym konkretnym lokalu.

Dworzec w Kielcach - szukanie rozwiązania

Zarząd Transportu Miejskiego natychmiast po odbiorze budynku, w sierpniu 2020 roku za radą inspektorów złożył wniosek do Wojewódzkiej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej o wydanie zgody na odstępstwo od norm budowlanych i wyrażenie zgody na dopuszczenie kuchni do funkcjonowania w tym lokalu.

- Procedury trwały bardzo długo ze względu na pandemię i dopiero w grudniu 2020 otrzymaliśmy odpowiedź, że sanepid nie wyraża zgody na takie rozwiązanie – tłumaczy Barbara Damian. - Od razu odwołaliśmy się do Głównego Inspektora Sanitarnego, a najemca lokalu zwrócił się o rozwiązanie umowy najmu i zostało podpisane z nim porozumienie. W maju 2021 roku otrzymaliśmy odpowiedź, że wniosek nie został rozpatrzony względu na sprawy proceduralne.

Zarząd Transportu Miejskiego szukał innego rozwiązania. - Otrzymaliśmy podpowiedź, aby zlecić ekspertyzę naukowcom z branży budowlanej, w celu stwierdzenia, czy lokal nadaje się na cele gastronomiczne. Mamy już ją i wykazała, że przy zachowaniu właściwego oświetlenia i wentylacji w lokalu może być prowadzona kuchnia – tłumaczy. - Ekspertyza trafiła już do Wojewódzkiej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej. Na jej podstawie sanepid wydał jedną decyzję dopuszczającą użytkowanie pomieszczenia ze względu na wysokość. Czekamy na drugą decyzję dotyczącą oświetlenia. Jak tylko to stanowisko otrzymamy to planujemy ogłosić przetarg na wynajęcie lokalu, mamy nadzieję, że będzie to na początku przyszłego roku – dodaje.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto