Kredyt na dokończenie budowy domu – czy to dobry pomysł?

Artykuł sponsorowany mfinanse.pl
Kredyt na dokończenie budowy domu możesz otrzymać na różnych etapach realizacji inwestycji. Dostaniesz środki zarówno w przypadku dopiero wykopanych fundamentów, jak i domu w stanie surowym zamkniętym, ale jeszcze niezgłoszonym do użytku. Czy warto brać kredyt na dokończenie budowy? Jeśli tak, w jakich sytuacjach?

Kiedy warto wziąć kredyt na dokończenie budowy domu?

Jednym z przypadków, kiedy kredyt hipoteczny na dokończenie budowy to dobry pomysł, jest zakup działki z domem w budowie. Możesz dostać środki na wybudowanie domu na istniejących już fundamentach lub dopracowanie projektu nabytego w stanie surowym.

Dlaczego warto kupić dom w budowie? W tym przypadku zrealizowano już większość formalności, wykonano też część prac. Jeśli weźmiesz pod uwagę rosnące ceny materiałów budowlanych i usług fachowców, możesz sporo zaoszczędzić.

Druga taka sytuacja występuje wtedy, kiedy potrzebujesz więcej pieniędzy na dokończenie własnej budowy. W tym przypadku możesz zwiększyć kwotę, refinansować lub zaciągnąć nowy kredyt hipoteczny na dokończenie budowy. To ostatnie rozwiązanie wymaga najmniej formalności, dlatego warto je rozważyć.

Na co uważać przy kredycie hipotecznym na dokończenie budowy?

Jeśli chcesz wziąć kredyt na dokończenie budowy domu kupionego wraz z działką, dokładnie sprawdź całą dokumentację. Upewnij się, że sprzedający jest właścicielem nieruchomości, działka nie jest obciążona hipoteką i nie istnieją wobec niej roszczenia, obciążenia czy służebności. To wszystko sprawdzisz w księdze wieczystej.

Pamiętaj, że musisz dokończyć budowę zgodnie z przyjętym projektem. Zanim weźmiesz kredyt na ten cel, obejrzyj nieruchomość z kierownikiem budowy lub rzeczoznawcą. Ekspert pomoże Ci skontrolować, czy wszystkie prace wykonano prawidłowo i czy fachowcy zastosowali odpowiednie materiały. Jeśli nie, być może trzeba będzie zawnioskować o zmiany w dokumentacji budowlanej, a nawet wykonać pewne prace od nowa.

Zwróć też uwagę na warunki kredytowania: jakiej zdolności kredytowej wymaga bank i jak wysoki musi być wkład własny. Te parametry porównasz na stronie https://mfinanse.pl/ranking-kredytow-hipotecznych/. Sprawdź również dodatkowe koszty, takie jak odsetki, prowizja, składki ubezpieczeniowe czy usługa rzeczoznawcy bankowego.

Co zrobić, żeby dostać kredyt na dokończenie domu?

Przede wszystkim potrzebujesz odpowiednich dokumentów. Do wniosku o kredyt na dokończenie budowy domu dołącz:

  • operat szacunkowy
  • kosztorys budowy,
  • podstawę nabycia działki,
  • pozwolenie na budowę lub zgłoszenie budowy wystawione na nazwisko sprzedającego,
  • zatwierdzony projekt budowlany.
  • wyrys oraz wypis z rejestru gruntów,
  • dziennik budowy,
  • dokument, który potwierdza i określa dostęp działki do drogi publicznej,
  • kosztorys na druku bankowym,
  • wycenę, którą wykona rzeczoznawca.

Oprócz dokumentacji bank wymaga też wkładu własnego. Mogą to być środki na zakup działki z domem w budowie lub – jeśli to Twoja budowa – sama działka. Również działka budowlana zostanie obciążona hipoteką, ponieważ bank nie zabezpieczy kredytu niedokończonym domem.

Kredyt na dokończenie budowy domu jest więc dobrym pomysłem, gdy kupisz, dostaniesz lub odziedziczysz działkę z rozpoczętym projektem budowlanym. To korzystne rozwiązanie również wtedy, gdy brakuje Ci środków na dokończenie budowy, której jesteś właścicielem.

Porównaj kredyty hipoteczne w różnych bankach, skonsultuj się z ekspertem, wybierz odpowiedni kredyt i spełnij marzenie o własnym domu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto