Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Koniec z burzeniem dworca kolejowego w Kielcach. Wreszcie ruszyła budowa. Zobacz na zdjęciach

Maciej Banachowski
Maciej Banachowski
Po kilku miesiącach burzenia budynków dworca kolejowego w Kielcach wreszcie rozpoczął się nowy etap inwestycji. Z dawnego obiektu niewiele zostało.

Na dworcu PKP w Kielcach ruszyły prace budowlane

Modernizacja dworca PKP w Kielcach rozpoczęła się w lutym bieżącego roku. Przez pięć miesięcy trwało burzenie dawnego obiektu. Z części centralnej nie zostało praktycznie nic, z obu części bocznych tylko szkielety budynków.

Kilka dni temu na placu budowy doszło do prawdziwego zwrotu, bo wreszcie rozpoczęto prace budowlane przy nowych elementach.
- Prace rozbiórkowe zostały zakończone w skrzydle północnym i segmencie środkowym budynku dworca w Kielcach – mówi Bartłomiej Sarna z Wydziału Współpracy z Mediami Polskich Kolei Państwowych S.A. Dodaje, że ostatnie prace rozbiórkowe trwają jeszcze w skrzydle południowym.

Potwierdza, że prace budowlane ruszyły.

- W segmencie centralnym rozpoczęto prace ziemne związany z wykonaniem nowych fundamentów – informuje Bartłomiej Sarna. - Z kolei w skrzydle północnym prowadzone są prace konstrukcyjne polegające na budowie stropu pomiędzy parterem, a piętrem budynku - wyjaśnia.

Jaki będzie dworzec po remoncie?

Wybudowany w latach 1965-1971 w stylu modernistycznym budynek dworca projektu Jerzego Bortkiewicza z Biura Projektów Kolejowych w Lublinie zachowa dotychczasową bryłę, składającą się z części centralnej i dwóch skrzydeł.
Uwagę będą zwracały szklane płyty umieszczone w centralnej części budynku. Osoba patrząca z zewnątrz będzie widziała olbrzymich rozmiarów szklaną taflę z delikatnymi podziałami pionowymi i poziomymi. Modernistycznego charakteru elewacji dodadzą jasnoszare okładziny wykonane z płyt fibrobetonowych. To pierwsza taka realizacja na dworcu w Polsce. Nocą budynek zyska nowy wizerunek dzięki iluminacji.
Na szczycie budynku zaprojektowano podświetlane napisy „dworzec kolejowy” (od strony miasta) oraz logotyp PKP i nazwę stacji – Kielce (od strony peronów).
Wielkie zmiany czekają wnętrze dworca. Na parterze powstanie olbrzymi hol o powierzchni ponad 500 metrów, który będzie pełnił funkcję poczekalni, tu znajdą się kasy, toalety i lokale użytkowe.
Hole będzie miał nowoczesny wystrój oparty na kontraście jasnych ścian i przeszklonych witryn z ciemną posadzką wykonaną z lastryko. Sufit podwieszany zostanie wykonany z dębowych listewek .
Ciekawym detalem nawiązującym do trendów ekologicznych, będzie „zielona ściana”, pokryta chrobotkiem reniferowym. Mech posiada zdolności akustyczne, poprawia wytłumienie wnętrz, dlatego zielona ściana będzie umieszczona przy wejściu do kącika zabaw dla dzieci. Najmłodsi oprócz stolików i krzesełek  skorzystają w nim z trzech gier ściennych, a także z interaktywnej wieży z monitorem oraz pakietem gier edukacyjnych. Przyjaznego charakteru wnętrzu będzie dodawała wielkoformatowa, kolorowa fototapeta.

W nowym holu podróżni znajdą ergonomiczne ławki wyposażone w gniazdka oraz porty USB służące do ładowania urządzeń mobilnych, a także gabloty z rozkładem jazdy, elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów oraz zegary. Hol będzie klimatyzowany.

Z holu dostaniemy się za pomocą schodów i wind do tunelu prowadzącego na perony.
W centralnej części budynku i w jego skrzydłach na wyższych kondygnacjach będą pomieszczenia biurowe, między innymi dla Straży Ochrony Kolei, spółek kolejowych i Zarządu Transportu Miejskiego, który przeniesie się z ulicy Głowackiego.
Budynek dworca stanie się bardziej przyjazny dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej. Do strefy obsługi podróżnych będą prowadzić dwie pochylnie zlokalizowanych od strony miasta i peronów. W budynku powstaną cztery windy a także przy tunelach od strony miasta są przewidziane dźwigi, które zamontuje Urząd Miasta. Dla osób niewidomych powstaną ścieżki, oznaczenia w alfabecie Braille’a, czy mapy dotykowe. Przy kasach biletowych zamontowane zostaną urządzenia wzmacniające sygnał aparatów słuchowych.
Na dachu budynku zostanie zamontowanych 27 paneli fotowoltaicznych, a wyprodukowana przez nie energia elektryczna będzie wykorzystywana na potrzeby budynku.
Metamorfozę przejdzie również niewielki teren znajdujący się przy południowym i północnym skrzydle dworce. Powstaną tam parkingi na 18 samochodów. Zaplanowano nowe chodniki, wiatę rowerową oraz ławki, kosze, i oświetlenie. Na nowo zostaną urządzone tereny zielone, gdzie poza trawnikiem, zaplanowano nasadzenia drzew i krzewów.
Koszt przebudowy dworca w Kielcach to 44,21 milionów złotych. Wykonawcą jest kielecka firma MGBuilding. Prace mają potrwać do lipca 2023 roku, ale otwarcie dla podróżnych planowane jest 2-3 miesiące później.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto