Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kończy się niechlubna historia wieżowca przy Młodej 4 w Kielcach. Teraz zbadają go naukowcy

Agata Kowalczyk
Agata Kowalczyk
Naukowcy zbadają słynny wieżowiec przy ulicy Młodej  4 w Kielcach. Przedmiotem analiz będzie stan budynku z wielkiej płyty, który nurtuje naukowców w całej Polsce.

Zobacz kolejne zdjęcia
Naukowcy zbadają słynny wieżowiec przy ulicy Młodej 4 w Kielcach. Przedmiotem analiz będzie stan budynku z wielkiej płyty, który nurtuje naukowców w całej Polsce. Zobacz kolejne zdjęcia Urząd Miasta Kielce
Słynny wieżowiec przy ulicy Młodej 4 w Kielcach będzie przedmiotem badań naukowców z Politechniki Świętokrzyskiej. To jedyny budynek w Polsce z wielkiej płyty, który niebawem będzie wolny od lokatorów i jego konstrukcja może być poddana analizom technicznym pod kątem wytrzymałości i dlaczego użytkowania.

W wieżowcu przy Młodej 4 w Kielcach zostało tylko kilku lokatorów

Tylko pięć spośród 157 mieszkań w wieżowcu przy ulicy Młodej 4 w Kielcach wciąż ma lokatorów. – Na przykład jedna z pań, która nadal tam mieszka, nie chce przyjąć od nas innego lokalu. Sprawa jest w sądzie. Kalita. Dwie kolejne osoby przekroczyły kryterium dochodowe, uprawniające do wynajmowania mieszkania komunalnego więc muszą się wyprowadzić do innych lokali, wynająć je od prywatnych osób czy kupić. Te sprawy także trafiły do sądu. Kolejny lokator przebywa w areszcie. Gdy go opuści zaproponujemy mu lokal w innym miejscu – informuje Krzysztof Miernik, dyrektor Miejskiego Zarządu Budynków w Kielcach. - Lokatorów chcemy wykwaterować do lata, choć może się to wydłużyć do jesieni. Jeśli ie zgodą się dobrowolnie na zamianę lokali to konieczne będą eksmisje.

Zajęte mieszkania znajdują się na trzech pierwszych piętrach. Pozostałe kondygnacje są już zamknięte, aby uchronić je przed dewastacją. Budynek zasłynął z powodu gigantycznych dewastacji i pożarów. Często dochodziło w nim do przestępstw.

W zdewastowanym wieżowcu przy Młodej 4 w Kielcach nadal mieszkają ludzie. Zostaną wykwaterowani do końca roku. Co dalej z budynkiem?

Naukowcy z Politechniki Świętokrzyskiej zbadają wieżowiec przy Młodej 4

W kwietniu do wieżowca wejdą naukowcy z Politechniki Świętokrzyskiej. W poniedziałek, 27 marca w Urzędzie Miasta podpisano umowę pomiędzy Urzędem Miasta i Politechniką Świętokrzyską dotyczącą współpracy naukowej i badawczo-rozwojowej. Celem naukowców będzie przeprowadzenie kompleksowych badań budynku przy ulicy Młodej 4 i zdobycie materiałów, które posłużą do dalszych prac badawczych w zakresie budownictwa i inżynierii środowiska.

-Wieżowiec przy ulicy Młodej 4 jest typowym przedstawicielem budownictwa z wielkiej płyty, które królowało w Polsce na przełomie lat 70 i 80 – tych XX wieku. Budynki projektowano na 50 lat użytkowania a stoją znacznie dłużej. Nasz budynek, który wkrótce będzie pusty, jako jedyny w Polsce tej wielkości. Daje możliwość zbadania przez naukowców, jak jego konstrukcja, beton i spawane łączenia między płytami przetrwała ten okres. Przy kilku lokatorach przeprowadzenie tych badań też jest możliwe - informuje Krzysztof Miernik. - Odpowiedzi na te pytana są ważne, ponieważ 80 procent zabudowy w Polsce jest z wielkiej płyty i ma ona ponad 50 lat.

W jakim stanie są budynki z wielkiej płyty?

- Czas trwałości budynków z wielkiej płyty wielu przypadkach został już przekroczony. Wieżowiec przy ulicy Młodej 4 również powstał w tej technologii. Naukowcy zainteresowali się nim ponieważ jest on niemal niezamieszkały, co daje możliwość przeprowadzenia badań dotyczących wytrzymałości konstrukcji. Udostępnienie budynku do badań w takiej skali, to pierwszy taki przypadek w Polsce – powiedział prezydent Kielc Bogdan Wenta.

Rektor Politechniki Świętokrzyskiej, profesor Zbigniew Koruba, że badania wieżowca przy ulicy Młodej 4 to duże wyzwanie dla uczelni.

- Budynek daje nam możliwość przeprowadzenia wnikliwych badań, które dadzą nam odpowiedź jak długo budynki tego typu będą mogły być użytkowane. Te niezwykle cenne badania, będą mogły być przedmiotem prac doktorski, a także dyplomowych naszych studentów, którzy również będą mogli uczestniczyć w tych badaniach - powiedział profesor Zbigniew Koruba, rektor Politechniki Świętokrzyskiej.

- Do tej pory nie było okazji, aby przeprowadzić kompleksowe badania budynków w technologii systemowej. Udostępnienie budynku przy ulicy Młodej umożliwi bez ograniczenia na wykonanie badań wytrzymałościowych, stanu połączeń płyt wewnętrznych i zewnętrznych, a także stanu izolacyjności płyt. Ważnym aspektem będzie ocena stanu technicznego całego obiektu pod względem wytrzymałościowym, trwałościowym i funkcjonalnym, co pomoże w podjęciu decyzji o dalszych losach obiektu – poinformował profesor Jerzy Zbigniew Piotrowski.

Badania będą służyły jako materiał wyjściowy do artykułów, prac badawczych, doktorskich, pozyskania grantów czy jako materiał weryfikacyjny badań modelowych.

Po wykwaterowaniu wszystkich lokatorów budynek ma być wyburzony, tak zapowiadał poprzedni prezydent Kielc Wojciech Lubawski, a obecny Bogdan Wenta jeszcze nie podjął ostatecznej decyzji.

Kolejny pożar w wieżowcu przy Młodej 4 w Kielcach

Pożar dwóch szafek i wersalki stojące w korytarzu wieżowca przy ulicy Młodej 4 w Kielcach miał miejsce w poniedziałek, 27 marca rano. To była kolejna akcja strażaków w wieżowcu w ciągu ostatnich tygodni. Czytaj więcej:

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto