Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Komórkomania, czyli Dzień Dawcy Szpiku w IV Liceum Ogólnokształcącym w Kielcach. To nic nie boli, a może uratować ludzkie życie

Aleksandra Boruch
Aleksandra Boruch
Wideo
od 16 lat
W piątek, 21 października w IV Liceum Ogólnokształcącym w Kielcach, po raz kolejny zorganizowano Dzień Dawcy Szpiku Kostnego. W godzinach 9-13 każdy chętny mógł przyjść do specjalnie wyznaczonego w szkole punktu i zarejestrować się jako potencjalny dawca szpiku. To nic nie kosztuje, nie boli, a może uratować komuś życie.

Dzień Dawcy Szpiku w IV Liceum Ogólnokształcącym w Kielcach

Dzień Dawcy Szpiku Kostnego to cykliczna akcja odbywająca się w IV liceum w Kielcach od kilku lat. Szkolnym koordynatorem akcji jest nauczycielka biologii, Elżbieta Cichy.

Zobacz zdjęcia

- Dziś w naszej szkole organizujemy akcję "Komórkomania". To Dzień Dawcy Szpiku Kostnego, podczas którego rejestrujemy potencjalnych dawców. Kto może nim zostać? Na pewno to musi być osoba pełnoletnia - w wieku do 55 lat. Poza tym, jest też pewne ograniczenie jeżeli chodzi o wagę i choroby, które wykluczają możliwość rejestracji. W akcji biorą udział głównie nasi uczniowie - uczniowie czwartych klas, bowiem są to już osoby pełnoletnie. Liczymy również na rodziców, pracowników szkoły, czy znajomych naszych uczniów. Każdy mógł dzisiaj do nas przyjść i się zarejestrować.

Pani Elżbieta dodała, że nie trzeba namawiać uczniów do tego, by się rejestrowali, ale na pewno warto uświadamiać, jakie korzyści płyną z rejestracji w bazie potencjalnych dawców szpiku.

- Uczniowie mają wiele pytań, na przykład czy pobranie szpiku kostnego boli, jakie są ograniczenia jeśli chodzi o nasz styl życia już po pobraniu. Nie musimy natomiast namawiać uczniów, bo oni faktycznie chcą pomagać. U nas w szkole mamy taką młodzież, która jest chętna do pomocy. Warto się zarejestrować, bo po prostu możemy uratować komuś życie. Nie ma chyba nic cenniejszego.

Karina Gałkowska, uczennica klasy IV E, w piątek dołączyła do grona potencjalnych dawców szpiku. Dlaczego się zdecydowała?

- Mam w głowie to, że robię jakiś dobry gest i może kiedyś uratuję komuś życie. Więc między innymi dlatego się zdecydowałam. Nie ma w tym jakiegoś "drugiego dna" - mogę pomóc no to pomogę.

Co by zrobiła gdyby otrzymała telefon, że na szpik czeka jej genetyczny bliźniak? Karina przyznała, że raczej by się zdecydowała i oddała swój szpik dla chorej osoby.

- Domyślam się, że na pewno byłoby to stresujące, ale po to się zapisałam. Jestem świadoma, że mogę zawsze pojechać oddać szpik i uratować komuś życie - przyznała nastolatka.

Kolejny Dzień Dawcy Szpiku w IV Liceum Ogólnokształcącym w Kielcach planowany jest na kwiecień 2023 roku.

Kto może zostać potencjalnym dawcą szpiku?

Dawca to osoba:

  • w przedziale wiekowym 18 – 55 lat
  • o dobrym ogólnym stanie zdrowia
  • bez znacznej nadwagi (BMI poniżej 40)
  • świadoma swojej decyzji
  • udzielająca zgody na pobranie komórek dwiema metodami pobrań
  • po raz pierwszy rejestrująca się jako potencjalny Dawca (nie tylko w bazie DKMS)

Są dwie metody pobrania szpiku do przeszczepienia:

  • pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej (stosowana w 90% przypadków)
  • pobranie szpiku z talerza kości biodrowej w znieczuleniu ogólnym (stosowana w 10% przypadków), szpik NIE jest pobierany z kręgosłupa!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto