Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kobiety w samorządzie - spotkanie z prezydentem

Magdalena Plewowska, Szkoła Liderów
16 listopada w Pałacu Prezydenckim odbyło się spotkanie „Kobiety w samorządzie”, na które Pan Prezydent RP Bronisław Komorowski wraz z małżonką zaprosili kandydatki na radne, wójtów i burmistrzów w nadchodzących wyborach lokalnych.

Spotkanie odbyło się z inicjatywy i przy współpracy Stowarzyszenia Kongres Kobiet, Fundacji Batorego, Stowarzyszenia Szkoła Liderów, Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej i Sieci Wspierania Organizacji Pozarządowych SPLOT.

W spotkaniu wzięły udział absolwentki programów Szkoły Liderów, programu Liderzy Polsko- Amerykańskiej Fundacji Wolności, uczestniczki szkoleń organizowanych przez Kongres Kobiet we współpracy z Fundacją Batorego i Fundacją Rozwoju Demokracji Lokalnej oraz uczestniczki szkoleń organizowanych przez SPLOT.

Udział kobiet w życiu publicznym, w tym szczególnie we władzach samorządowych jest warunkiem koniecznym pełnej demokracji

Prezydent podkreślił, że obecność kobiet w samorządzie, w życiu publicznym to warunek konieczny, aby demokracja była pełna. Pochwalił działania organizacji, które promują partycypację społeczną i polityczną kobiet i podkreślił, że jest to korzystne z punktu widzenia interesu całego społeczeństwa.

Profesor Małgorzata Fuszara przytoczyła wyniki badań na temat partycypacji politycznej kobiet i wskazała powody, dla których należy wspierać udział kobiet w życiu publicznym. Wyróżniła trzy czynniki: bo jest to sprawiedliwe, bo jest to wyraz reprezentacji ich interesów, bo niektóre ich doświadczenia życiowe są specyficzne, inne niż doświadczenia mężczyzn i cenne dla zarządzania wspólnotą lokalną. Wyniki badań wskazały szczególną zdolność kobiet do współpracy i wspólnotowe wartości oraz brak oczekiwania rewanżu. Ale współpraca jest możliwa, gdy kobiety po wyborach nie są skazane na działanie w pojedynkę, dlatego należy zwiększać ich udział i dostępność do stanowisk. Obecnie jednak w Polsce jest 101 gmin, gdzie w radzie nie zasiada żadna kobieta.

Kobiety często pełnią w swoich społecznościach role liderskie wymagające wrażliwości społecznej, umiejętności nawiązywania relacji i odwagi w podejmowaniu decyzji

Pierwsza dama Anna Komorowska opowiadała o swoich doświadczeniach uczestnictwa w życiu publicznym, pogratulowała uczestniczkom odwagi i życzyła powodzenia w wyborach. Podkreśliła, że zebrane w kancelarii panie już wykazały się ogromną inicjatywą i skutecznym działaniem, ponieważ są liderkami w swoich środowiskach i kandydowanie w wyborach nie jest ich pierwszym krokiem w życiu publicznym – mają już na swoim koncie wiele działań, które doprowadziły do zmian w ich środowiskach.

Prezydent powiedział, że aktywne kobiety są bardzo często kluczem do aktywności całych społeczności lokalnych. Dodał, że jego doświadczenie polityczne pokazuje, iż najskuteczniej z nowymi propozycjami można dotrzeć do różnych środowisk właśnie poprzez kobiety, przekonując je do swoich projektów.

Podczas spotkania głos zabrała Rzecznik Praw Obywatelskich Irena Lipowicz. Zwróciła uwagę na potrzebę zmiany jakościowej w polskiej polityce, która zachodzi, gdy u władzy jest więcej kobiet, bo chociaż talenty polityczne są rozsiane tak samo i wśród mężczyzn, to gwarantem głosu rozsądku i dobrego gospodarowania są właśnie kobiety.

Czym zajmą się uczestniczki spotkania po wygranych wyborach?

Dyskusję na ten temat poprowadziła minister Irena Wóycicka. Spośród przybyłych do pałacu około 300 kobiet zaangażowanych w działalność samorządową głos zabrała m.in. Agnieszka Stefaniuk, absolwentka Programu Liderzy PAFW, która kandyduje na stanowisko burmistrza Włodawy oraz do rady powiatu. Mówiła o swojej drodze do samorządu, którą zaczynała jako nauczycielka i obecnie dyrektorka dwóch włodawskich szkół. Zachęcała swoim przykładem do konsekwentnego realizowania swojej wizji na sprawnie działający system edukacji na poziomie lokalnym.

Z kolei Aleksandra Wolska (absolwentka VII Szkoły Liderów) podkreśliła, że obowiązkiem samorządu jest budowanie tożsamości wspólnoty lokalnej i tym, m.in., chce się zająć jako przyszła radna powiatu jeleniogórskiego.

Hanna Pasterny, absolwentka XIII Szkoły Liderów Społeczeństwa Obywatelskiego, startuje do rady miasta Jastrzębie Zdrój, gdzie jako osoba niewidoma, zamierza zajmować się nie tylko poprawianiem jakości życia niepełnosprawnych, ale także stawia na edukację i aktywizację młodzieży. Hanna wręczyła parze prezydenckiej książkę, w której opisała swoje doświadczenia ze spotkań z inspirującymi ją osobami.

Absolwentka Programu Liderzy PAFW Małgorzata Halber podkreśliła, że start w wyborach jest kontynuacją dotychczasowych działań i najważniejsze są zmiany, jakie wszystkie kandydatki chcą wprowadzić w swoich społecznościach po wygranej, a mniej ważne jest to, z jakiej partii, z jakiego komitetu startują w wyborach.

……………………………………

Prezydent zapowiedział, że jest gotowy spotkać się ponownie, już po wyborach z radnymi i kobietami, które w przyszłej kadencji będą piastować funkcje w samorządzie.

Na końcu Minister Wóycicka zaapelowała do uczestniczek spotkania o pomaganie innym kobietom – nieobecnym wczoraj – w odważnym startowaniu w wyborach i pełnieniu mandatu powierzonego przez obywateli.

Współorganizatorami spotkania były: Stowarzyszenie Kongres Kobiet, Fundacja Batorego, Stowarzyszenie Szkoła Liderów, Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej i Sieć Wspierania Organizacji Pozarządowych SPLOT.

Prezydent: nad przedsiębiorczością trzeba pracować

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto